Controle van ondergrondse werken door een meetploeg van Grontmij. Een handvol kabels en snoeren. Aan de voorzijde van het stationsgebouw is een aantal spie geltjes heel onopvallend hoog in de gevel nabij de meisjes kopjes geplaatst. Je vindt ze nauwelijks. Die spiegeltjes wor den in de gaten gehouden door een tachymeter die tegen over CS langs de waterkant van het IJ op een ijzeren pilaar is geplaatst, een constructie die tijd en geld heeft gekost. De meeste tijd schijnt echter te zijn besteed aan de tachymeter aan het Beursgebouw. Niet omdat die constructie zelf zo in gewikkeld was, maar omdat aan de overzijde van het Dam rak, daar waar de spiegeltjes zijn geplaatst, regelmatig een extra target in beeld kwam in de vorm van een zeer schaars gekleed dienstertje dat de gasten op het terras bediende. (Spiegeltje aan de wand, wie is de mooiste in dit land?) Bovendien moest die tachymeter, op de dag voorafgaande Fout- parkeerders aan de trouwerij van Willem-Alexan- der en Maxima, met behulp van een hoogwerker worden bijgesteld. Een veiligheidsbeambte bezag deze activi teiten met argusogen en controleerde of het geen voorbereiding voor een aanslag zou kunnen zijn. Links en rechts van het Rokin duiken steeds weer Zeiss- of Leica-tachymeters op, meestal vrij hoog in de lucht. Ook zien we overal spiegeltjes hoog aan de gevels, en heel veel waterpasboutjes laag bij de grond. Maar bij het ma noeuvreren tussen de bekende massa's toeristen is het niet eenvoudig het hoofd steeds in de aangewezen rich tingen omhoog en omlaag te bewegen. Veelvuldige botsingen blijven dan ook niet uit. Totdat het flink gaat rege nen het is nu ineens een stuk rus tiger. Dat is ook het moment dat een Gront- mij-meetploeg per auto arriveert om waterpaspunten in het asfalt op te zoe ken en zichtbaar te maken. Wil Berk en zijn assistent Ruben Puflijk moeten echter eerst hun ongenoegen kwijt over een parkeerbon die ze net hebben opgelopen. "Niet meer te doen hier in Amsterdam", zegt Wil. "Heb je een ont heffing krijg je nog een bon, boven dien ben ik nu mijn ontheffing kwijt". Eenmaal afgekoeld legt hij uit hoe ze het net van waterpasbouten hebben gebouwd, bestaande uit boutjes in de muren, boutjes die verbinding leggen tussen de boutjes op straatniveau en de targets op hoger niveau, kademuur- punten, grondpunten en inclinopun- ten voor het meten van de zijwaartse beweging van de grond op grote diep te. Het is een lastig meetgebied, vol gens Wil, je moet veel geduld hebben want overal moet je wachten. En dan zijn er ook nog zoveel storingsbronnen dat je nooit met een enkelvoudige meting kunt volstaan, maar alles drie keer moet meten om er zeker van te GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 32