Millimeters zijn dat je de gevraagde nauwkeurig heid haalt. Probleem is dat het water passen nog steeds handmatig gebeurt, in tegenstelling tot de tachymetrieme- tingen op de gevels waar, behoudens voor onderhoud, geen mens meer aan te pas komt. Ondertussen trekt Wil enkele putdek sels open waarin zakbaakjes of inclino meters zijn verstopt of een hele klu wen signaalkabels die de meetobjec- ten met elkaar verbinden. Hoewel het openen en sluiten weinig tijd kost, ver oorzaakt het direct verkeersvertraging wat weer verstoorde blikken en opmer kingen van ongeduldige chauffeurs oproept. Aan de overkant van het IJ in het ver maarde Shellgebouw (SRTCA) is het monitoringscentrum gevestigd. Hier komen ook de automatisch verzamel de tachymeter-gegevens binnen. De Soldata Grontmij-deskundigen Jean Christophe Monneret en Laurent Del- gado voegen zich hier bij ons en lich ten hun dagelijkse arbeid toe. Zij heb ben op basis van praktijkinzicht en verkenningseisen het netwerk geïn stalleerd en operationeel gemaakt. In de gekozen Engelse voertaal legt Frans man Jean Christophe uit dat zij bere kenden dat er vierenzeventig tachyme- ters en vijfenvijftighonderd prisma's moesten worden geplaatst voor het automatisch systeem. Dat er vierender tighonderd waterpasbouten in gebou wen en dertienhonderd in het asfalt nodig waren om de bodembeweging te meten, en dat er vierhonderd inclino meters diep in de grond moesten wor den geboord om de beweging en zet ting van de ondergrond tot zeventig meter diepte te kunnen meten. Zij put ten daarbij uit hun buitenlandse erva ring en durfden ervan uit te gaan dat in de 'z' verschillen van 0,5 mm, en in x en y van 2 mm zichtbaar konden worden gemaakt. Het gehele ontwerp en de bouw van het net werden hierop afgestemd. Verwerking in het GIS: targetoverzicht met berekende verschillen en de '1 mm- contourlijn'. doorgestuurd. In de serverkamer toont Laurent Delgado de resultaten die de laatste uren zijn binnengekomen. Vier computers (voor elke zone waarin het tracé is verdeeld een aparte computer) staan naast elkaar rustig hun dage lijkse arbeid te verrichten. Dat wil zeggen het verwerken van de massa (ruwe) data die hier elk uur binnenkomt. Een programma controleert die op volledigheid en uitschieters (die dan verworpen worden), en vergelijkt de uitkomsten met die van een uur geleden. Vervolgens worden de ge meten afstanden, en horizontale en verticale richtingen automatisch omgerekend tot x-, y- en z-uitkomsten. De resultaten zien we op de schermen: in groen als het goed is, en in rood als de afwijkingen wat uit de hand zijn gelopen, dat wil zeggen meer dan de toegestane afwijking. Jean Cristophe kijk even naar het scherm: "Hartstikke goed", constateert hij met een Frans-Engels accent. Eenmaal per vier uur worden de resultaten naar het Adviesbureau ge stuurd, waar ze verder worden verwerkt. Tijdens het boren zal dit elk uur gebeuren. De x- en y-verschillen worden door het tachymeternet gemeten, terwijl de waterpasbouten handmatig in het ter rein door meetploegen worden nage meten. Van de ondergrondse merken worden de gegevens ook radiografisch RK Reading availability of available targets 20/06/2002:00 - 27/06/2002 in Hatched buildings are monitored for reference purposes contour T otal stations Target availability In O 00 Q 75-99 0 50-74 0 25-49 0 l-M Reading availability in 100 R7S-99 50-74 1 I 25 -49 o - 24 f/fs To be dem ollshed Not monitored KM J Not selected 1:1410 Projectbureau NoordfZuidlijii 27 - 6 - 2002 GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 33