Eén man bewaakt het hele systeem Summary In het Adviesbureau van de Noord/Zuidlij n is een kamer ingericht, waar de verzamelde en bewerkte data (vier-) uurlijks binnenkomen. Drs. Steven Braakman (Witteveen+ Bos) is één van de GIS-deskundigen die tot taak heeft er verder mee te werken. In dat GIS is al een groot aantal gege vens van het tracé opgenomen. Steven toont een kaart met een stukje van het tracé waarop panden in verschillende kleuren zijn weergegeven. Bij elk pand is vermeld hoeveel spiegels er zijn aangebracht. Eén klik op de plattegrond en een foto van het pand wordt zichtbaar met de spiegels en de waterpasboutjes erbij. Van alle panden langs het tracé zijn al veel gegevens verzameld, oproepbaar en ook te selecte ren, bijvoorbeeld de staat van de fundering (rood slecht, groen goed en nog wat tussenkleuren). De gegevens van de ondergrond zijn verzameld door middel van boringen en funderingsonderzoek waaruit een 3D-bodemmodel is ver vaardigd. Hieruit zijn met behulp van eindige elementen modellen de zettingsvoorspellingen gemaakt, bijvoorbeeld dat de voorgevel sterker zal zakken dan de achtergevel. Soldatamedewerkers Daar kunnen verstevigingen worden aangebracht en er kan voeren de eerste tijdens het boorproces rekening mee worden gehouden. controle uit. Het GIS wordt elk uur aangevuld met de meetgegevens van de tachymeters en de waterpasbouten van maaiveld en ondergrond. Daaruit blijkt of er verandering in de verticale en horizontale positie plaatsvindt. Als voorbeeld laat Steven een verandering in de laatste dertig dagen zien in een grafiek waarin alle meetgegevens zijn weergegeven. De massa die in een brede lijn is aangegeven, lijkt duidelijk te zakken. Toch is de zetting hier slechts 1 mm in zestig dagen. In het GIS kan ook worden geselecteerd hoe de zettingen van de panden zich onderling verhouden. Met een aparte kleur kun je dan zien welke panden 1 mm, 2 mm of meer zijn gezakt. Ook kan bijvoorbeeld de zetting in de maand juni worden vergeleken met die in de maand januari en er is een programma ontwikkeld om zichtbaar te maken welke panden extreem zijn gezakt in de vergelijkbare pe riode. Het systeem wordt ook gebruikt om te zien of de tachymeters hun werk goed doen, dat wil zeggen of van alle targets de metingen worden verkre gen. Als er één achterblijft, kan het zijn dat er een boom voor is gegroeid of dat er een duif iets op heeft gedropt. In het eerste geval wordt de beëdigd boomchirurg erheen gestuurd om de vizierlijn vrij te maken. In het andere geval gaat de schoonmaakdienst op pad. Als we aan het eind van een lange dag samen met de contractmanager van Soldata Grontmij, ir. John Zabicki, nog even terugkijken naar de resultaten tot nu toe, dan is het niet te verwon deren dat hij tevreden is dat Gront mij een belangrijke rol kan spelen in dit grootste monitoringsproject ter wereld. Gedurende de uitvoeringsfase van het project Noord/Zuidlijn zal er nog het nodige werk moeten worden verzet en dat betekent werk voor minstens zes jaar. Maar ook daarna zal de opgedane ervaring vast van pas komen in nieuwe projecten waar met een dergelijk systeem zal worden ge werkt. A daymonitoring the construction of Amsterdam metro The city of Amsterdam this year started the construction of a new metro line, which will run from Amsterdam North via Central Station to Amsterdam South (WTC). The North-South line will be about 9 kilometres long. About 5 kilometres will be built under ground and follow the present street pattern. A risquy enterprise for the state, because most buildings in Amsterdam are built on wooden poles. An extensive measurement system of about 70 tachy meters has been installed to monitor the de formation caused by the building activities. KEYWORDS surveying, project execution, profile TREFWOORDEN landmeetkunde, projectuitvoering, reportage SO! Date GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 34