Uil de üm Emotionele geo-informatie s4i*told "Slecht Hl Tijdens de zomervakantie heb ik samen met mijn gezin in een camper een tocht door Australië gemaakt. De combinatie van avontuur en gemak maakte het tot een fantasti sche reis. We zijn gestart in Melbourne en uiteindelijk geëindigd in Darwin. De meeste indruk op mij hebben de zeer dunbevolkte gebieden van de 'Outback' gemaakt. Honderden kilo meters rijden zonder bewoning en eni ge verandering in het landschap. Hoe wel deze eentonigheid zo zijn eigen charme heeft, gaat het je na duizend kilometer toch wel een beetje verve len. Het landschap is vlak, de bodem rood, de vegetatie verandert niet of nauwelijks en bewoning is beperkt tot een 'roadhouse' om de driehonderd ki lometer. Om de route toch interessant te houden zijn de Australiërs ertoe over gegaan om allerlei gebeurtenis sen uit het verleden langs de weg te markeren. Zo worden de eerste lan dingsplaatsen van de 'flying doctors', de oprichting van de Australische vak bond, de kampeerplaats van een ont dekkingsreiziger, en een oude film locatie met een bord of gedenkteken aangegeven. Ook de aboriginal cultuur is zeer rijk aan gebeurtenissen die sa menhangen met een bepaalde plek in het landschap. Hoewel er op dit mo ment feitelijk niets speciaals te zien is, geeft de wetenschap dat op een bepaal de plek in het verleden iets heeft plaatsgevonden, de locatie toch een be paalde lading. Ik noem dat de emotie van de plaats. Indien we de locatie en de beschrijving van de gebeurtenis vastleggen in een bestand, is er sprake van wat ik zou willen noemen 'emotio nele geo-informatie'. Door armoede aan werkelijke variatie in het land schap (reële geo-informatie) is Austra lië rijk aan emotionele geo-informatie. Weer terug in Nederland viel mij op hoe weinig aandacht emotionele geo- informatie bij ons krijgt. We zijn als geo-werkveld zeer sterk gericht op het beschrijven en vastleggen van reële ruimtelijke objecten van dit moment. Veel tijd en geld worden besteed aan het actueel houden van de GBKN, ToplOvector, bodemstatistiek, vegeta tie-databanken, wegeninformatie, en zovoort. Deze inspanningen zijn uiter aard nodig, want voor een goed beheer van Nederland is actuele geo-informa tie noodzakelijk, maar door een al te sterke focus op deze informatie krijgt de emotionele geo-informatie nauwe lijks aandacht. We zijn zo druk met het heden, dat we het verleden verge ten. En dat is jammer, want ook het Nederlandse grondgebied biedt zeer veel mogelijkheden voor het opbou wen van emotionele geo-datasets. Wat zijn de mogelijkheden? De meest voor de hand liggende toepassing is het 'geo-refereren' van belangrijke gebeur tenissen uit onze vaderlandse geschie denis, zoals veldslagen, aanvang van ontginningen, drooglegging van pol ders, doorbraak van dijken, kroning van een stadhouder, plaats van een klooster of kasteel. Ik kan zo nog wel even doorgaan. We kunnen ook denken aan het op bouwen van een database met per soonlijke of familiegebonden emotio nele geo-informatie. De plaatsen waar de voorouders hebben gewoond, een verregende familiepicknick, de plaats van de eerste kus, de begraafplaats van een huisdier. Kortom, er zijn in uw en mijn leven voldoende plaatsen die een speciale betekenis hebben. Niet door wat er nu nog te zien is, maar door de gebeurtenis die op die bewuste plek in het verleden heeft plaatsgevonden. Laten we even teruggaan naar het eer ste algemene voorbeeld. De realisatie van een algemene nationale emotione le geo-databank voor Nederland is rela tief eenvoudig. Veel gebeurtenissen uit het verleden staan uitgebreid beschre ven in boeken en/of geschiedenis-data- banken, in sommige gevallen zijn er zelfs gesproken teksten beschikbaar. Deze gebeurtenissen dienen vervol gens van een geo-referentie te worden voorzien. We zouden hier een natio naal project van kunnen maken. Op een centrale server kunnen vrijwilli gers uit het land hun historische ge beurtenissen inclusief geo-referentie aanmelden. Enige kwaliteitscontrole is nodig op de ingevoerde gegevens. De goedgekeurde informatie is als een herkenbare eenheid zichtbaar, een soort authentieke emotionele geo-regi- stratie. De toegang tot deze informatie verloopt uiteraard via een standaard internet-browser, maar de meest voor de hand liggende manier is via een Lo cation Based Service (LBS). Met een LBS- apparaat (GPS-telefoon) vraagt u op een bepaalde plek de bijhorende histo rische gebeurtenissen op. Beste lezers, het Nederlandse grondge bied is rijk aan historische gebeurte nissen, de techniek voor het locatiege bonden aanbieden van informatie over deze gebeurtenissen begint volwassen te worden, wie van u stapt in de wereld van de emotionele geo-informatie? GEODKSIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 36