INFORMATIE Verslag excursie Kopenhagen 2002 Overheden mogen data met winst verkopen Aan het eind van hun studiejaar zijn eenentwintig vierdejaars studen ten van de opleiding Geodesie/Geo- informatica, Hogeschool van Utrecht tezamen met de docen ten Velsink en De Vroege, op ex- cursie geweest naar Kopenhagen. De eerste dag was een reisdag: in drie busjes reden we door Duits land en Jutland, over het eiland Funen via de bruggen over de Grote en Kleine Belt naar Kopen hagen. Aan het begin van de avond arriveerden we bij de jeugdherberg 'Sleep in heaven'. Als je liggend op je bed naar bo ven keek, zag je het plafond dat volgeplakt was met sterretjes. Degenen die nog niet moe wa ren van de reis, maakten nog een avondwandeling door het centrum van Kopenhagen. Dinsdagochtend was gereserveerd voor een kennismaking met de stad. In de buurt van de haven werd natuurlijk het beeldje van 'De Kleine Zeemeer min' op de foto gezet en bezochten we het Kastellet, het paleis Amalienborg, de Frederikskirk en Christiansborg. 's Middags konden we bij het Kadaster (KMS, Kort Matrikelstyrelsen) luiste ren naar een aantal lezingen over het Kadaster zelf en de geodetische ont wikkelingen in Denemarken. Het eerste doel van de woensdag was 0restad, een nieuwbouwlocatie gele gen tussen het centrum en het vlieg veld. Het is te vergelijken met een grote VINEX-locatie in Nederland. Bij het informatiecentrum kregen we een uitgebreide presentatie over het doel en de ontwikkelingen van dit project. De rest van de dag werd gebruikt voor een uitstapje naar Malmo (Zweden). Sinds 2000 kan dit via een vaste verbin ding, de 0resundbrug, bestaande uit een 4 km lange tunnel, een 4 km lang kunstmatig aangelegd eiland en een 8 km lange brug. Terug in Kopenhagen werd na het di ner nog een bezoek gebracht aan de 'Rundetaarn'. Op de bovenste verdie ping van deze toren bevindt zich het oudste nog in werking zijnde observa torium van Europa. En we hadden na tuurlijk een schitterend uitzicht over Kopenhagen bij nacht! Op donderdag gingen we eerst op be zoek bij Blomlnfo, een bedrijf gespe cialiseerd in het maken van kaarten. Zij zorgen onder andere voor de bij houding van de basiskaart van Dene marken, de ToplODK. Verder lieten ze zien hoe met behulp van luchtfoto's de hoogte van alle gebouwen in Kopenha gen in kaart wordt gebracht. Resultaat van dit proces zijn 3D-modellen, die onder andere worden gebruikt voor het visualiseren van nieuwe infrastruc tuur of bebouwing, 's Middags stond het Carlsbergmuseum op het program ma. In één van hun oudste brouwe rijen was een tentoonstelling inge richt over de productie van bier. En na tuurlijk kon er ook worden geproefd... Het programma van deze dag werd be sloten met een bezoek aan de studen tenvereniging van de afdeling Geografie van de universiteit; deze kent namelijk een speciali satie Geodesie. Zo waren we in de gelegenheid nog wat met vak genoten te praten over onder an dere de relatie tussen geografie en geodesie, en de opleidingen in Nederland en Denemarken. Dit alles onder het genot van een door hen verzorgde koffie tafel: een kopje koffie of thee met diverse soorten cake. En vrijdag was het weer tijd om te vertrekken. Met de veerboot staken we over naar Duitsland en na een voorspoedige reis kwamen we aan het begin van de avond weer in Utrecht aan. Op deze plaats willen we de volgende bedrijven hartelijk bedanken: Geo- Metius, Grontmij Geogroep, Leica Geo- systems, LNR Globalcom, NedGra- phics, NS Railinfrabeheer, PTOpleidin- gen, Topcon en Tracé. Mede dankzij hun financiële steun was deze excur sie een groot succes! De excursiecommissie 2002 Het Europees Parlement wil dat lo kale en provinciale overheden die informatie uit databestanden verko pen, een winstmarge mogen bereke nen. Dit bleek uit een eerste gedachte wisseling in de commissie Industrie. De Nederlandse euro-parlementariër Wim van Velzen is door het Europees Parlement als rapporteur aangewezen bij de behandeling van het voorstel van de Europese Commissie die de ver koop van dergelijke 'content' regelt. De commissie acht het noodzakelijk dat in de hele Europese Unie uniforme regels komen voor de verkoop van die informatie. Het kan gaan om informa tie uit het Kadaster, milieubepalingen enzovoort. De commissie denkt dat er zeker met de ontwikkeling van nieuwe communicatietechnieken, veel vraag is naar deze informatie. "Grote con- tentbedrijven willen hun klanten graag pan-Europese producten aanbie den", zegt een medewerkster van Van Velzen. "Om die reden moeten unifor me regels worden opgesteld". Behalve over de kosten gaat de discus sie in het EP ook over de vraag welke informatie op uniforme wijze beschik baar moet komen. Informatie van de Nederlandse publieke omroep bijvoor beeld zal niet onder de nieuwe richt lijn vallen. Opmerkelijk is de wens van het EP dat bij de verkoop een winst marge mag worden doorgerekend. In de Verenigde Staten, waar de verkoop van deze 'overheidscontent' al gere geld is, wordt alleen de kostprijs van het kopiëren doorberekend. (Uit: Binnenlands Bestuur, 20 september 2002) GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 37