Verslag symposium 'Geospatial Theory, Processing and Applications' In de week van 8 tot 12 juli 2002 orga niseerden drie partijen een geza menlijk symposium over geo-informa- tie en remote sensing te Ottawa (Cana da). Dit waren Spatial Data Hand ling (SDH), Commissie IV van de International Society for Remote Sensing and Photogrammetry (ISPRS), en het Canadian Institu te of Geomatics (CIG). Enkele ja ren geleden is door prof. dr. ir. M. Molenaar (ISPRS) en prof. A. Yeh (SDH) het initiatief genomen hun symposia te clusteren en dit was de eerste uitwerking. De diverse partijen hebben daarbij hun eigen review en acceptatie proces gehanteerd. Papers waren ver volgens voor de sessies naar onder werp geclusterd en niet naar organisa tie. Deze opzet zal nog worden geëva lueerd, maar ik vond hem succesvol. Een nadeel van deze gezamenlijke op zet is dat iedere organisator wat mag zeggen bij de opening- en closing- sessions, die daardoor heel erg lang worden. De Nederlandse betrokkenheid bij dit symposium was groot, met prof.dr.ir. P. van Oosterom en prof. dr. H.F. L. Ottens in de organisatie voor SDH. Het totaal aantal deelnemers was volgens de intekenlijst vierhonderdzeventig, waarvan het overgrote deel uit Canada kwam. Nederland was zeer goed verte genwoordigd met veertien personen van het International Training Centre (ITC/UT), de Technische Universiteit Delft (TUD), de Universiteit Utrecht (UU) en de Meetkundige Dienst (MD). Het was een goed georganiseerd con gres en Ottawa is een prachtige stad: ruim opgezet en veel groen, vriende lijk voor fietsers en voetgangers. Bij de openingssessie werd een over zicht gepresenteerd over het karteren van Mars. Het is bijzonder indrukwek kend te zien hoeveel geo-informatie er al is verzameld. Tijdens de parallel sessies heb ik vooral gekozen voor database updating ('map revision') en Location Based Services (LBS). Voor Ne derland zijn dit relevante onderwer pen. De MD van de Rijkswaterstaat is bezig met het formuleren van de con touren van een nieuw Digitaal Topo grafisch Bestand (DTB), waarbij juist het onderhouden van het bestand door diverse partijen een nadrukkelijke rol speelt. Ook proberen we vast te stellen wat de mogelijkheden van Mobiel GIS en LBS zijn voor RWS/V&W. De techno logie is beschikbaar, maar over doel groep en organisatie van het geheel moet goed worden nagedacht. Bij een juist opgezette infrastructuur (netwer ken, databases) kunnen simpele Mo biele GIS-applicaties voor weinig geld en dus voor kleine doelgroepen wor den gebouwd. Naast de sessies was er een tentoon stelling met een relatief gering aantal stands. Het moet worden gezegd dat in dezelfde week ook de 22e ESRI User Conference in San Diego plaatsvond, dus dat zorgde voor enige concurrentie. Een standhouder beklaagde zich over het feit dat er alleen maar wetenschappers op het sympo sium rondliepen en geen ma nagers: er viel niets te verkopen. In de marge van het congres von den diverse niet-geagendeerde bijeen komsten plaats. Zo is de ISPRS bezig met het denken over het herstructure ren van haar commissies en nam ik deel aan een ter plekke georganiseerde brainstormbijeenkomst. Later dit jaar zal, op basis van diverse brainstormses sies, de council met voorstellen komen voor een nieuwe of aangepaste com missiestructuur. Ik heb deelgenomen aan twee excur sies. De eerste excursie ging naar de Mapping Services Branch van Natural Resources Canada. Dit is één van de operationele diensten op het gebied van data-inwinning. We zagen een zeer strak georganiseerd proces voor het produceren van producten ten be hoeve van vliegtuignavigatie. Canada heeft zeer veel (kleine) landingsbanen en elke zestig dagen worden geactuali seerde producten gepubliceerd. Wat me ook is bijgebleven, is een 'emergen cy mapping division'. 'Slapende' is dit een unit van vier personen, die in het geval van een emergency (sneeuw stormen, overstromingen en dergelij ke calamiteiten) kan worden uitge breid tot honderd personen. De groep kan binnen vier uur diverse digitale en analoge producten leveren voor red dingsteams. De andere excursie ging naar het satellietontvangststation Ga- tineau. Hier worden beelden ontvan gen van een groot aantal satellieten, zoals Radarsat en Landsat. Heel mooi is de service waarbij binnen een uur de gemaakte Landsat-opnamen van het Canadese grondgebied te zien zijn via internet. cir.ir. L.L.F.Janssen Een impressie van de drukbezochte expositie. Een overzicht van de zaal tijdens de openingsrede. GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 38