Historische geografie en de GBKN Het verleden in de huidige GBKN Historische geografie is één van de oudste takken van de sociale geografie en is in feite een hulp wetenschap die zich bezighoudt met geografische vraagstukken uit het verleden. Bijzonder hierbij is de vormgeving van het cultuurlandschap. Deze vormgeving in het verleden kan worden beschreven en aangevuld op bijgevoegd kaart materiaal. Dit kaartmateriaal bestaat uiteraard uit een basiskaart, waarop de relevante geografische informatie uit het verleden zichtbaar wordt gemaakt. Een nieuwe kaartsoort als basiskaart voor historische topografie Bij de keuze welke basiskaart gebruikt kan worden om als basis te dienen om verdwenen of nog bestaande historische topografie op een kaart aan te geven, zijn er verschillende mogelijkheden. Tot dusver werd veelal als basiskaart van bij de beschrijvingen gevoegd kaartmate riaal de landsdekkende topografische kaart 1:10.000, 125.000 en 150.000 gebruikt. Hoewel genoemde kaarten erg betrouwbaar zijn, schieten ze veelal tekort om in detail de historische topografie met voldoende precisie te kunnen afbeelden. De eveneens landsdekkende kadastrale kaarten op de schalen 1 1.000,11.250, 1 2.000,1 2.500 en 15.000 Fig. 1. De vervallen gemeentegrens is hier niet meer zichtbaar. zijn wat schaal aangaat wat meer ge schikt om details nauwkeurig voor te kunnen stellen. Maar de kadastrale kaart geeft met uitzondering van de harde topografie zoals hoofdgebou wen in principe geen topografie weer. In de waterrijke poldergebieden van Friesland en Holland zijn de meeste op de kadastrale kaart afgebeelde lijnen sloten of vaarten. In de oostelijke en zuidelijke zandgebieden van ons land is dit echter veelal niet het geval en komen er veel niet in het terrein zicht bare grenzen op de kadastrale kaarten voor. In feite kan de conclusie luiden dat beide kaartsoorten of qua schaal of qua kaartinhoud niet zo geschikt zijn om historische geografische details af te beelden. Maar ook voldoen zelfge maakte kaarten van historisch geogra fische publicaties vaak niet aan hoge geodetische en/of kartografische kwa liteiten. Welke landsdekkende kaart- soort is dan wel beter geschikt als ba siskaart om historische topografie af te beelden? Enkele decennia geleden kon op deze vraagstelling geen duide lijk antwoord worden gegeven. In dit artikel kan op de gestelde vraag echter wel een duidelijk antwoord worden ge formuleerd. Onlangs verscheen als uitgave van de Vereniging Dorpsbelangen Veenwou- den en gedrukt bij Van der Eems 'Skiednis fan Feanwalden, de Wal en Kükherne' [4|. In dit boek over de ge schiedenis van het dorp Veenwouden zijn in een hoofdstuk vier bijdragen van mijn hand opgenomen. Twee er van betreffen de beschrijving van een aantal historische geografische be grenzingen die nog uit de middeleeu wen dateren. Van genoemde begren zingen zijn thans in het terrein nog grote delen zichtbaar. Om op een aan tal kaartjes deze middeleeuwse gren zen in beeld te brengen moest een keu ze worden gemaakt welk kaartmate riaal als basis zou kunnen dienen. Deze kaart moest in elk geval aan de minimum-eis voldoen dat de actuele topografie werd afgebeeld. Verder moest de kaartschaal zodanig zijn, dat GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 6