Fig. 6. UML-klassediagram voor het kadastrale model, inclusief de 3D-rech tsobjecten. Een object is een perceel of apparte- mentsrecht, en een subject is een persoon die een recht heeft op een object. Prototype Voor een technische beschrijving van het prototype verwij zen we naar [2] en [3], Wij volstaan hier met te vermelden dat voor het beschrijven van de 3D-situatie gebruik wordt gemaakt van een tabel waarin voor elk perceel de respectie velijke hoogte- en dieptegrens van de (eigendoms)rechten zijn opgenomen. Dit resulteert in horizontale grensvlakken (boven en onder). Op welke wijze de hoogte zal worden aan gegeven (absoluut of relatief, waar wordt het maaiveld ge definieerd, één of meerdere hoogten opnemen per horizon tale grens) behoeft nog nader onderzoek [2|. Voor het complex Den Haag Centraal werden allereerst per perceel de niveaus van de 'eigendomslagen' vastgesteld. Bij voorbeeld voor perceel 13295 levert dat de volgende gege vens op (de hoogten zijn gedefinieerd ten opzichte van het maaiveld): spoorstation (eigendom van Railinfratrust): 0 - 6 m; tram- en busstation (eigendom van de gemeente Den Haag): 6 - 12 m. Omdat in de relevante notariële akte (vestiging van het op stalrecht in 1981) geen enkele informatie is opgenomen over de verticale begrenzing van de rechten (er staat weinig meer dan dat er op de betrokken percelen een opstalrecht wordt gevestigd), zijn de niveaus verkregen door het op meten van de constructie zelf. Fig. 7. Visualisatie van 3D-rechtsobjecten van Den Haag Centraal gegene reerd in het DBMS. Om de visualisatie overzichtelijk te houden worden de (eigendoms)grenzen in de verticale dimensie aangegeven door de actuele bebouwing. De status van de ruimte boven en onder de constructies wordt niet expliciet vastgelegd. Als echter de grenzen van de rechten zijn opgenomen in de akten, dan kunnen deze gegevens worden gebruikt. Bijvoor beeld dat het opstalrecht de bevoegdheid geeft om eigenaar te zijn van een bouwwerk in het volume dat is gelegen tus- SZ sen de 6 en 20 m. Dit betekent dan wel dat de visualisatie een ander beeld kan laten zien dan de werkelijk gebouwde constructie. Dit zal zich bijvoorbeeld voordoen als het ge- f bouw in werkelijkheid kleiner is dan op grond van het ver leende opstalrecht zou zijn toegelaten. Zoals uit fig. 7 blijkt, geeft de hierdoor mogelijke 3D-visualisatie een helder beeld van de betrokken rechten bin nen het complex. Het laat het toe om in één oogopslag een indruk te vormen van de verticale dimensie van de rech ten, waardoor ook de samenhang tus sen de rechten op de verschillende per celen duidelijk wordt. Zo wordt nu duidelijk dat de gemeente Den Haag niet alleen rechthebbende is van een opstalrecht tot het houden van het busplatform (perceel 13295) en dus ook eigenaar daarvan is, maar tevens opstalrechten heeft op de percelen 13291,13292, 13293 en 13294, waar de toegangen tot dit genoemde busplat form zijn gelegen. Hoewel ook het hy bride 3D-kadaster nog altijd perceels gewijs de rechten registreert, maakt de ruimtelijke afbeelding het mogelijk om zich een beeld te vormen hoe een constructie een geheel vormt: het bus platform kan niet los van de toegan gen aan de zijkant worden gezien. Dit is een groot voordeel ten opzichte van de louter platte weergave van de rech ten waarmee wij het tot op de dag van vandaag moeten doen. Het is goed om erbij stil te staan dat de 3D-kaart alleen 3D-rechtsobjecten toont en niet het fysieke object zelf (het gehele bouwwerk in het geval van Den Haag Centraal). Niet alleen bete kent dit dat er verschillen kunnen ont staan tussen de weergave van de om vang van het recht en de werkelijke constructie (zoals hierboven reeds uit eengezet), maar het is zeer wel moge lijk dat een deel van het complex in het geheel niet zichtbaar is op de 3D- kaart. Dit is namelijk het geval als een deel van het complex is gebouwd op basis van een opstalrecht, en een deel op eigen grond. Dit lean worden geïl lustreerd aan de hand van het perceel refereert naar heeft een associatie met heeft een recht op Recht Object Subject 3D Fysisch Object 3D Rechts-object Toepassing op case STICHTHAGE TRUST B.V. CU GEMEENTE DEN HAAG NS VASTGOED B.V. NS RAILINFRATRUST B.V GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 10