De rol van partijen en het Nederlandse notariaat Conclusie Literatuur 12677. Dit is het kleine perceel dat ge legen is voor het busplatform. Het sta tion (de perrons) lopen in werkelijk heid door tot op dit perceel (en zelfs nog verder). De 3D-kaart suggereert dat de perrons ophouden waar het op stalrecht van de gemeente eindigt. Toepassing op case 2 Was er in het geval van Den Haag Cen traal een scheiding tussen twee lagen, een niveau 0 (de begane grond) en een niveau 1, in het geval van ons apparte mentencomplex is het gecompliceer der. Dat wordt veroorzaakt doordat we op de begane grond drie privédelen aantreffen: het appartement 1 in zijn geheel, en de trappen naar de apparte menten 2 en 3. Bovendien vallen de grenzen van het complex niet samen met de grenzen van het perceel. Dat betekent dat niet alleen een horizon tale splitsing van het perceel nodig is om de 3D-rechtsobjecten te definiëren, maar ook een verdeling in het verti cale vlak. Binnen het kadastrale per ceel zijn daarom de buitengrenzen van de individuele appartementen aange geven. De aldus bereikte visualisatie wordt getoond in fig. 8. Het zal duide lijk zijn dat de definitie van een 3D- rechtsobject in het geval van apparte menten een minder elegante oplos sing is, omdat de 2D-grens niet vol doende is om als basis te dienen. Daar zal dan ook nog nader onderzoek naar worden verricht. Een 3D-kadaster is geen doel op zich. Het ontwikkelen van een dergelijk sys teem heeft alleen zin als daar een maatschappelijk belang mee is ge moeid. Zo'n belang kan bijvoorbeeld zijn dat hypotheekverstrekkers be schikken over een transparant over zicht van de rechten binnen complexe situaties. Maar betrokken partijen zijn niet slechts afnemers van de juridische 3D-informatie. Ze zijn zelf ook verant woordelijk voor het aanleveren van de ze gegevens. Het Kadaster ontleent zijn informatie over de rechtstoestand voor een be langrijk deel aan de rechtshandelin gen tussen partijen die in de vorm van notariële akten in de openbare regis ters worden opgenomen. Het is duide lijk dat de registratie van 3D-situaties door het Kadaster alleen kan worden geboden als partijen bereid zijn om de z-informatie in hun akte op te nemen en daarmee bereid zijn om duidelijke grenzen te stellen aan de uitoefening van het recht. Het gaat dus niet meer alleen om het om schrijven van grenzen in de tweede dimensie, zoals in de huidige praktijk gebeurt bij het gedeeltelijk overdragen of bezwaren van een perceel, maar oolc in de derde dimensie. Fig. 8. Visualisatie van 3D-rechtsobjecten (appartements rechten) die zijn gegenereerd in het DBMS (links alle appartementen in de straat en rechts het complex van de casestudie, het tweede complex van rechts). Niet alleen het kadaster moet zich dus losmaken van het platte vlak, maar ook het notariaat. Wie rechten op een per ceel in het verticale vlak gaat stapelen, moet in feite ook het volume waarop die rechten betrekking hebben, zo nauw keurig mogelijk omschrijven in de vestigingsakte. Men zal dus aandacht moeten besteden aan de omschrijving van de rechten door bijvoorbeeld het bijvoegen van kaartmateriaal (wellicht reeds in de nabije toekomst in digitale vorm). Wij hopen dat de voorgestelde oplossing voor een 3D-kadas- ter - waardoor het Nederlands Kadaster een helder ruim telijk inzicht in de dimensie van zakelijke rechten kan bie den - notarissen motiveert om reeds nu, voor de invoering van een dergelijk systeem, hier meer aandacht aan te be steden. Hel hoofddoel van elk kadastraal systeem is om een over zicht te geven van rechten op grond. In dit artikel hebben we twee gevallen van meervoudig grondgebruik onder zocht, waardoor we zagen dat de traditionele 2D-benade- ring beperkingen heeft. Echter, met de introductie van 3D- rechtsobjecten is het mogelijk 0111 de verticale component van rechten die geregistreerd worden op 2D-percelen in zichtelijk te maken. Tot nu toe worden de 3D-rechtsobjec- ten begrensd door horizontale grensvlakken. De toepassing van het prototype op andere cases zal uit moeten wijzen of deze representatie voldoende is. Omdat grenzen van appartementen niet samenvallen met perceelsgrenzen, is in het geval van appartementen ook nog nader onderzoek nodig. [1] Stoter, J.E., M.A. Salzmann, P.J.M. van Oosterom en P. van der Molen, Op naar een 3D-kadaster? Registratie van multi-functioneel ruimtegebruik. Geodesia 2002 no. 3, p. 88-93. [2] Stoter, J. E. en P. J. M. van Oosterom, 2D en 3D geo- informatie in één database: een oplossing voor een 3D- Kadaster? Geodesia 2002 no. 7/8, p. 288-297. GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 11