landmeters vernoemd [3] Stoter, J. E. en P.J. M. van Oosterom, 3D data modelling in a geo-DBMS, GIScience. September 2002, Boulder, Colderado, VS. Summary Insight in multiple use of space in the cadastre A cadastral registration system provides insight in rights and limited rights relating to (2D) parcels. In case of multiple use of space, this 2D approach has shown its limitations, as is illustrated by two case studies. In collaboration with the Netherlands' Kadaster the authors study the 3D issue of cadastral registration in a fun damental way. During this research a prototype of a 3D cadastre has been developed, in which rights established on 2D parcels can be represented in 3D (3D right-objects). They give a description of this prototype and demonstrate that the introduction of 3D right-objects improves the insight in the ver tical component of rights considerably by applying this concept to the described cases. real estate law, cadastre, system analysis onroerend-goedrecht, kadaster, systeemanalyse De stadsdeelraad van Amsterdam-Centrum heeft onlangs besloten om een aantal naamloze bruggen te vernoemen naar de vier personen die de voorbereiding en aanleg heb ben gedaan van de wereldberoemde grachtengordel van de stad (rond 1612): stadstimmerman Hendrick Jacobsz. Staets, stadslandmeter Lucas Jansz. Sinck, stadsfabrieks- meester Frans Hendriksz. Oetgens en stadsbouwmeester Hendrik de Keijser. De raad nam het besluit op een initia tief van Peter Korrel, een Amsterdammer die 'iets met bruggen heeft'. Hij constateerde dat het viertal, dat het aanzicht van Amsterdam heeft bepaald, vrijwel geheel in het vergeetboek was geraakt; met een vernoeming zou hen recht worden gedaan. Landmeter Sinck 'krijgt' de brug over de Keizersgracht. Van Sinck is overigens erg weinig bekend; Korrel kon zelfs zijn geboorte- en sterfjaar niet vinden. En ook het uitgebreide Repertorium van Oud-Nederlandse Landmeters van P. S. Teeling vermeldt niet meer dan dat Sinck bij een aantal projecten in Noord en Zuid-Holland betrokken is geweest. Als aanvulling op het artikel 'Landmeter waar is uw straat' (Geodesia 2001, no. 1, p. 32-35), meldt Henk Zorn dat ook Enschede een landmetersstraatnaam kent: de Noordhoek Hegtstraat. Die is in 1929 door de toenmalige gemeente Lonneker vernoemd naar Johannes Noordhoek Hegt. Deze woonde in de dertiger jaren van de 19e eeuw in Lonneker; hij moet "in zijn hoedanigheid van landme ter bij het in kaart brengen van de gemeente Lonneker, alsmede bij de markeverdeling, belangrijke diensten hebben bewezen." (J. van Ooyik, 175 jaar straatnamen in Enschede Verder kent Den Haag de Elandstraat (sinds 1876) en het Elandplein (1991). Ze zijn vernoemd naar Cornelis Elands, die leefde in de 17e eeuw. Volgens de website van de ge meente was Eland 'cartograaf en graveur', maar op de straatnaambordjes staat duidelijk zijn professie als land meter vermeld. Ad van der Meer KEYWORDS TREFWOORDEN E a 2 GEODliSIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 12