wordt gekenmerkt door een uitgebrei de hoeveelheid bestanden van kwalita tief wisselend niveau, meervoudige be vraging van burgers en inconsistente gegevensdefinities. Om te kunnen vol doen aan de ambities van de overheid ten aanzien van onder meer dienstver lening en de wenselijk geachte hand having van beleidsuitvoering zijn daarom diverse aanpassingen in de ge- gevenshuishouding van de overheid noodzakelijk. Dit heeft in 1998 geleid tot het opzetten van het programma 'Stroomlijning Basisgegevens'. De alge mene doelstelling van het programma is het structureel doorbreken van de hierboven beschreven problematiek door een impuls te geven aan de tot standkoming van een stelsel van zoge naamde 'authentieke registraties' voor basisgegevens. De achterliggende filo sofie is de eenmalige inwinning van gegevens en het hergebruik van deze gegevens door de overheid, onder het dr. ir. M. Rietdijk, senior consultant Cap Gemini Ernst Young 1). Dc auteur was van uit Ravi project leider voor de proef projecten BRA. motto 'een intelligente, geen alwetende overheid' (zie ka der 'Authentieke Registraties'). Binnen dit programma is in het voorjaar van 2001 door Ra vi een eerste verkenning uitgevoerd naar de mogelijkheden tot het stroomlijnen van adresgegevens. In de verkenning wordt een schets gegeven van de problemen die worden er varen met het gebruik van het adres als koppelgegeven, de voor deze problemen mogelijke oplossingen en de mate van draagvlak voor dergelijke oplossingen. Aanbevolen wordt om samen met enkele gemeenten en afnemers van adresge gevens proefprojecten uit te voeren, waarin de realiseer baarheid van een authentieke adressenregistratie wordt be proefd [3], In de tweede helft van 2001 heeft Ravi opdracht gekregen dergelijke proefprojecten uit te voeren. De proef projecten dienden een antwoord te geven op de vraag in hoeverre een authentieke adressenregistratie kan bijdra gen aan het oplossen van de in de Verkenning Stroomlij ning Adresgegevens beschreven knelpunten. Daarnaast dienden de proefprojecten het inzicht in de adressenpro- blematiek te vergroten. Hierna zal achtereenvolgens wor den ingegaan op de hoofdlijnen van het ontwerp van de registratie en op de belangrijkste conclusies van de proef projecten [4], Authentieke registraties Ten behoeve van het uitvoeren van hun taken beheren en gebruiken overheidsorganisaties grote hoeveel heden gegevens. Ondanks deze reeds beschikbare gegevens zijn er regel matig aanvullende gegevens nodig die nog niet aanwezig, niet toeganke lijk of niet bruikbaar blijken te zijn. Door ontwikkelingen als de toegeno men aandacht voor dienstverlening, de optimalisatie van uitvoeringsorga nisaties en fraudebestrijding, wordt het echter noodzakelijk gegevens in verschillende overheidsregistraties meer in onderlinge samenhang te kunnen gebruiken [1], Een aldus sa menhangende groep van aan elkaar gerelateerde registraties vormt een stelsel van overheidsregistraties als binnen zo'n stelsel sprake is van een duidigheid ten aanzien van de afbake ning van objecten (definitie) en hun unieke aanduiding (identificatie). Authentieke registraties spelen hier bij een fundamentele rol. Een authen tieke registratie is een door de over heid officieel als zodanig aangewezen registratie van gegevens, die in hun soort de enige grondslag vormen voor de uitvoering van overheidstaken [2]. Dit betekent dat indien een uitvoer der van een publieke taak behoefte heeft aan een gegeven dat al is opge nomen in een authentieke registra tie, zij verplicht is van die authentie ke registratie gebruik te maken. Hier mee wordt voorkomen dat reeds be kende gegevens opnieuw bij burgers, bedrijven of andere overheidsorgani saties worden ingewonnen. Enkele authentieke registraties kenmerken zich door een groot aantal hergebrui kende partijen afkomstig uit verschil lende sectoren. Deze registraties wor den als basisregistratie aangemerkt. Het gaat om basisregistraties ten aan zien van natuurlijke personen (GBA), niet-natuurlijke personen en vereni gingen (BBR), opdelende ruimtelijke objecten (GKB), kadastrale percelen (Kadastrale Registratie), gebouwen en verblijfseenheden (BGR) en adressen (BRA). De belangrijkste functie van deze basisregistraties is de vergelijk baarheid van de overheidsregistraties binnen het stelsel te vergroten. Door de bijzondere doelstelling zijn de eisen aan een authentieke registra tie anders en in het algemeen stren ger dan de eisen die worden gesteld aan andere registraties. Zo is de regi stratiehouder verplicht de registratie volgens expliciete kwaliteitsrichtlij nen te onderhouden en deze kwali teit te borgen. Wijzigingen in de regi stratie mogen daarom uitsluitend worden gebaseerd op authentieke brondocumenten. Ook maatregelen als de verplichte terugmelding van geconstateerde onjuistheden door afnemers en de introductie van een beheerder dragen bij aan een goede kwaliteit. Ten aanzien van elke authentieke registratie zal ook een catalogus moeten worden opgesteld. Daarin is het gegevensaanbod van de betreffende registratie beschreven in termen van de objecttypen waarover de registratie gegevens bevat, de aard van de opgenomen gegevens en de domeinen waarbinnen de gegevens zich bevinden. Authentieke registra ties komen tot stand onder verant woordelijkheid van een minister en worden wettelijk geregeld. Voor meer informatie www.stroomlijningbasisgegevens.nl GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 17