Ontwerp Basis Registratie Adressen Gezien de bewezen uitvoerbaarheid ervan bij andere regi straties (zoals de kadastrale registratie) is bij het ontwerp van een Basis Registratie Adressen (BRA) gekozen voor een tweedeling naar een (authentieke) adressenregistratie en een adressenregister. Deze administratiemethodiek gaat uit van het principe dat rechtsfeiten (neergelegd in brondocumenten) in een register worden opgenomen en dat de van belang zijnde gegevens uit deze besluiten worden verwerkt in een registratie met actuele gegevens. Bij de BRA gaat het om adresgegevens. Een adres wordt daarbij gedefinieerd als 'een uit een combinatie van naam openbare ruimte en nummeraandui ding bestaande benaming, die door het bevoegde gemeentebestuur is toe gekend aan een als zodanig aangewe zen adresseerbaar object'. In het stelsel van authentieke registra ties bevat een BRA uitsluitend officieel als zodanig aangewezen adressen. Op grond van art. 108 Gemeentewet komt deze bevoegdheid toe aan gemeenten. In de BRA kunnen dan ook uitsluitend adressen worden op genomen, die door de gemeente in een besluit als zodanig zijn benoemd. Dit betekent dat gedeelten van de openbare ruimte die door anderen zijn benoemd (zoals viaducten en verkeerspleinen door Rijkswaterstaat) of in de volksmond een bepaalde benaming kennen, in principe niet in aan merking komen voor opname in de adressenregistratie. Adressenregister De verschillende besluiten die een rol spelen bij het au thentiek onderbouwen van gegevens in de BRA, worden op genomen in het adressenregister. Het adressenregister is een verzameling volgtijdelijk verwerkte authentieke docu menten, al dan niet in geautomatiseerde vorm, waarin rechtsfeiten en andere relevante feiten zijn neergelegd, die ten grondslag liggen aan in de BRA opgenomen gegevens. De in te schrijven documenten worden op een systemati sche en eenduidig toegankelijke wijze opgenomen in het adressenregister. Inschrijving van een document in het adressenregister vindt plaats met het in bewaring nemen van het document. Dit document dient vervolgens binnen vier werkdagen in het adressenregister te worden opgenomen en te worden verwerkt in de BRA. Het van kracht worden van ingeschre ven feiten wordt niet gekoppeld aan het moment van het in bewaring nemen van het document, omdat dit een te grote inbreuk zou betekenen op de procedures ten aanzien van het besluit dat wordt ingeschreven. Mede daarom is ook niet de volgorde van inschrijving, maar de datum waarop een besluit is genomen of een document is opgesteld, bepa lend voor de rangorde van feiten. Een ingeschreven docu ment mag niet meer uit het register worden verwijderd, maar kan slechts door het inschrijven van een nieuw docu ment (zonder terugwerkende kracht) worden herroepen, gewijzigd, inge trokken of verbeterd. Indien verwijde ring wel zou worden toegestaan, zou niet langer voor de authenticiteit van in de registratie opgenomen gegevens kunnen worden ingestaan. Toekenning adressen 2 O De werking van de Basis Registratie Adressen. Voor inschrijving komen diverse be sluiten en documenten in aanmer king. De belangrijkste hiervan zijn gemeentelijke besluiten waarin openbare ruimten worden be noemd (straatnaambesluiten); gemeentelijke besluiten tot het wij zigen of intrekken van de naam van een openbare ruimte; gemeentelijke besluiten waarin een nummeraanduiding wordt toege kend (huisnummerbesluiten); gemeentelijke besluiten tot het wij zigen van een nummeraanduiding of de begrenzing van het geadres seerde object; gemeentelijke besluiten tot het in trekken van een nummeraandui ding; besluiten van de gemeenteraad tot het vaststellen van de gemeente naam; gemeentelijke besluiten tot het vaststellen van de benaming en de begrenzing van woonplaatsen; documenten waarin ambtshalve correcties zijn opgenomen. Aan de verschillende brondocumenten worden diverse eisen gesteld. Deze eisen hebben onder meer betrekking op de opmaak van de documenten, de inhoud ervan en de in de documenten opgenomen tekeningen. Ook worden eisen gesteld aan de inschrijvingspro- Registratie ligplaatsen Registratie standplaatsen Gebouwenreg istratie VerbtijfSeenheid nummer Adressenregistratie Uitkeringenregistratie woonadres ursubsidieregistratie WOZ-registratie Adres WOZ-object C <D CO <D "O co -Q <D GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 18