72 door mogelijke interpretatieverschil len niet zonder meer tot een authen tiek gegeven leidt. Ook de oorspronke lijk voorziene opname van de postcode behorende bij een nummeraandui ding kan niet op authentieke wijze worden geborgd. De toegekende post codes zijn niet vastgelegd in een bron document, terwijl deze door het ont breken van uniforme procedures van bekendmaking ook niet eenvoudig au thentiek zijn te maken. Op technisch- inhoudelijlce gronden kunnen deze ge gevens dan ook geen onderdeel uit maken van een (authentieke) BRA. Volgens de systematiek van de BRA kunnen adressen alleen worden toege kend aan adresseerbare objecttypen. In de proefprojecten bleek daarbij met name het ontbreken van een heldere definitie van het objecttype verblijfs- eenheid tot knelpunten te leiden. De in de grondslagen opgenomen werk definitie bleek bij de uitvoering van de proefprojecten onvoldoende werk baar. Hierdoor is het in een aantal ge vallen niet mogelijk gebleken te ko men tot een eenduidige relatering van adressen aan verblijfseenheden. Ge constateerd is dat het van groot belang is dat er op korte termijn duidelijk heid ontstaat over een heldere en werkbare definitie van het begrip ver- blijfseenheid. Alle ogen zijn daarbij ge richt op het project Basis Gebouwen Registratie. Daarnaast is geconstateerd dat er bij gemeenten behoefte blijft be staan aan het adresseren van andere objecttypen zoals transformatorhuis jes, zendmasten en abri's. Voor derge lijke objecttypen zouden gemeenten eventueel niet-authentieke adressen kunnen uitgeven. Ook andere objecttypen worden van een adres Afsluitend De proefprojecten hebben duidelijk gemaakt dat het voor gestelde ontwerp voor een BRA in hoofdlijnen realiseerbaar is. Na het oplossen van een aantal resterende vraagpunten (met name de definitie van het objecttype verblijfseenheid) zou op technisch-inhoudelijlce gronden niets de invoering van een BRA in de weg hoeven te staan. Toch zal gezien de veelal langdurige besluitvormingstrajecten de invoering van de registratie ongetwijfeld nog enige tijd op zich laten wachten. Dit hoeft niet te betekenen dat gemeenten daarop hoeven te wachten. Zoals ook uit de proefprojecten is geble ken, levert het opbouwen van een adressenregistratie vol gens de grondslagen voor een BRA ook zonder de voorge stelde eenduidige relatering aan een adresseerbaar object op de korte termijn een aantal belangrijke voordelen op. Met name de uitvoering van bestandssynchronisaties kun nen belangrijke kwalitatieve verbeteringen tot gevolg heb ben. Bovendien wordt hiermee de basis gelegd voor een uit eindelijke doorgroei naar een authentieke BRA, die op ter mijn samen met de Basis Gebouwen Registratie het hart zal vormen van de gemeentelijke vastgoedinformatie infra structuur. Literatuur [1] Stroomlijning Basisgegevens - Een intelligente, geen al wetende overheid; het beleid achter Stroomlijning Basisgegevens, 2002. [2] Heemskerk, P. R. B., M. Rietdijk en C. L. van der Steen, Meer doen met minder gegevens. Rapportage in opdracht van het programma Stroomlijning Basisgegevens, 2001. [3] Oogen, J. H. van, Verkenning stroomlijning Adresgegevens. Ravi, rapport 02-01, 2002. [4] Rietdijk, M. en J. J. Verhoef, Adres onbekend; het ontwerp van een Basis Registratie Adressen beproefd. Ravi, rapport 02-02, 2002. Summary Draft of a Basic Address Registration The Dutch Office of Streamlining Key Data carries out all activities to organize authentic registrations. Such an authentic key registra tion helps the government to work more efficient and with less administrative costs. In this article several results of tests with the draft of an authentic Basic Address Registration are described. The conclusion is that such a registration is feasible. geo-information engineering, databases, applications TREFWOORDEN geo-informatievoorziening, gegevensbestanden, toepassingen Adresseerbare objecttypen KEYWORDS GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 21