Tijdcorrelatie Meetprestaties Conclusies breedte lengte hoogte gemiddelde [m] -0,40 0,50 0,17 standaardafwijking [m] 1,79 1,82 3,11 95e percentiel [m] 4,83 6,34 Hoewel de ontvanger zeer frequent nieuwe positie-oplossin gen levert, bijvoorbeeld eens per seconde, zijn opeenvolgen de posities zeker niet onafhankelijk! Oorzaken voor tijd correlatie kunnen liggen in de effecten van foutenbronnen die niet, of niet voldoende in rekening worden gebracht door de gebruikte modellen en die relatief langzaam ver anderen, zoals atmosferische vertragingen, en daarnaast in de gegevensverwerking door de ontvanger zelf (filteren). Dit laatste effect wordt niet ernstig geacht, daar de ontvanger adequaat lijkt te reageren op veranderingen in beweging (versnellingen), zowel langzaam als plotseling. De auto correlatiefunctie van, in dit geval, een positiecoördinaat toont de correlatiecoëffïcient (langs de verticale as) tussen positie-oplossingen gescheiden door een bepaalde duur in de tijd, de 'lag'. Fig. 6 toont de autocorrelatiefunctie van de hoogtecoördinaat. De lag langs de horizontale as is gegeven in intervallen van dertig seconden. Voor een lag gelijk aan nul is de correlatiecoëffïcient per definitie gelijk aan 1. De correlatie in de positiecoördinaten bedraagt tientallen mi nuten. De correlatiecoëffïcient is gelijk aan een half, onge veer bij lag 20, wat overeenkomt met een tijdsverschil van tien minuten. Pas na een halfuur valt de correlatie terug naar nul. De gebruikte handheld GPS-ontvanger kent geen afbreek- hoek voor de satelliet-elevatie. Boven een elevatie van tien graden werden satellieten zonder meer waargenomen. Meestal kon het satellietsignaal al worden 'gevolgd' vanaf een paar graden boven de horizon, en bij een enkele satel liet al direct vanaf nul graden. Over de gehele meetperiode bedroeg het minimum aantal waargenomen satellieten zeven, en dit was het geval gedurende minder dan 1% van ACF height Tabel 1. Gemiddelde en standaardafwijking van GPS-enkelpunts- bepaling ten opzichte van de bekende referentie positie, over bijna 14j/2 uur met 30 seconden interval. De 95e percentiel- waarden hebben betrekking op de (2D) horizontale positiefout en de absolute verticale positiefout. de totale tijd (fig. 7). Gemiddeld kon den tien satellieten tegelijk worden waargenomen. Het aantal waargeno men satellieten is begrensd op twaalf, het aantal parallele kanalen van de ontvanger. Een eenvoudige GPS-ontvanger voor 'stand-alone' plaatsbepaling, zoals ge bruikt in het hier beschreven expe riment, is een populaire positiesensor in tal van civiele toepassingen, zoals autonavigatiesystemen, fleet-manage ment, ook van voertuigen die een vast traject volgen, zoals lijnbussen, en in de buitensport en watersport. Gecom- longitude Fig. 5. Histogram van de afwijking in lengtegraad ten opzichte van de nauwkeurig bekende referentie positie. lag [30 s] Fig. 6. Autocorrelatie functie van de hoogte, gebaseerd op meer dan 1700 positie-oplossingen met 30 seconden interval. bineerd met een mobiele telefoon en eventueel een palmtop-computer of Personal Digital Assistant worden GPS- ontvangers ook al veelvuldig gebruikt voor Location Based Services. Redenen van deze populariteit zijn dat een GPS- positiesensor eenvoudig in gebruik is en goedkoop (geen eigen infrastruc tuur benodigd), en dat GPS-plaatsbe- paling wereldwijd beschikbaar, reeds bewezen en (in principe) onbeperkt bruikbaar is. De meet- en plaatsbepalingsprestaties van de hier. gebruikte handheld GPS- ontvanger zijn zonder meer erg goed. De nauwkeurigheid van de enkel- puntsbepaling ligt in de orde van en kele meters (standaardafwijking). De horizontale positiefout is kleiner dan vijf meter in 95% van de gevallen; een nauwkeurigheid waarvoor nog niet zo heel lang geleden een differentieel GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 24