Anticiperen op democratische controle Rekenkamer speelt met de controles op de rechtmatigheid en doelmatig heid een belangrijke rol in het stelsel van democratische controle [5]. Een an dere belangrijke institutie is de Natio nale Ombudsman. Deze verricht on derzoek naar aanleiding van klachten van burgers [6], Naast de controles door deze formele instituties is ook de openbaarheid van bestuur belangrijk. Deze openbaarheid creëert de moge lijkheid voor burgers, journalisten en maatschappelijke groeperingen om di rect het functioneren van de overheid te controleren. Hoe verloopt democratische controle? Een democratisch controleproces kent drie fasen: de inlichtingenfase, de de batfase en de sanctiefase [7]. In de eer ste fase maakt de controleur aan de hand van informatie uit verschillende bronnen een reconstructie van wat er is gebeurd. In de tweede fase wordt op basis van de reconstructie het hande len van de overheid bediscussieerd en beoordeeld aan de hand van (formele en informele) criteria. In de derde fase kunnen sancties worden toegepast. Het parlement kan bijvoorbeeld be sluiten het vertrouwen in een minister op te zeggen. Het gebruik van GIS door overheidsor ganisaties beïnvloedt de beschikbaar heid van gegevens en daarmee de in lichtingenfase van een controleproces. Veranderingen in de inlichtingenfase kunnen vervolgens invloed hebben op de debat- en sanctiefasen, maar deze verdere gevolgen worden in dit artikel niet expliciet besproken. De centrale vraag is welke invloed de overgang van papieren vastleggingen naar GIS kan hebben op het vermogen van democra tische controleurs om een reconstruc tie te maken van besluiten en hande lingen van de overheid. In de inlichtingenfase verzamelen de mocratische controleurs uit verschil lende bronnen gegevens over beslui ten en handelingen van de overheid. De (papieren en digitale) informatie systemen van overheidsorganisaties vormen hierbij een belangrijke bron van gegevens. Voor overheidsorganisaties gelden er regels en wetten om te waarborgen dat zij vastleggen wat zij doen en dat zij deze gegevens vervolgens bewaren. Hierbij zij opgemerkt dat dit ook in het belang van overheidsorganisaties is. Zij hebben immers gegevens nodig om hun besluiten en handelingen te legitimeren en het vertrouwen van burgers te behouden. Een fundamenteel probleem bij het vastleggen en bewaren van gegevens voor democratische controle betreft de vraag: welke gegevens moeten worden vastgelegd en bewaard? [8]. Besluiten over het vastleggen en bewaren van gegevens moeten worden genomen bij de uitvoering van werkproces sen, terwijl pas (veel) later duidelijk wordt welke gegevens democratische controleurs nodig hebben bij een controle. Dit betekent dat organisaties moeten anticiperen op een vraag naar gegevens. In het algemeen bestaan binnen orga nisaties institutionele arrangementen om in deze vraag te kunnen voorzien. Dit is de archieffunctie. De organisatori sche functie dient niet alleen de democratische controle, maar ondersteunt ook de uitvoering van werkprocessen, kennismanagement, historisch onderzoek en het behoud van cultureel erfgoed. drs. A.J. Meijer, universitair onderzoeker, Utrechtse School voor Bestuurs- en Organisatie wetenschap. Er is veel gediscussieerd over de gevolgen van ge bruik van ICT op de archivering [10] [11] [12], Men probeert aan te geven wat organisaties moeten doen om in het informatietijdperk adequate archi vering te waarborgen. Dit onderzoek heeft geleid tot belangrijke resultaten. Bearman benadrukt dat archivering moet worden gezien als het waarbor gen van bewijs van zakelijke transacties [11]. Hij geeft aan dat digitale archivering moet zijn ge richt op het vasthouden en bewaren van dit be wijs. Een ander interessant onderzoeksproject liep aan de Universiteit van British Colombia. In Democratische dit project werd de nadruk gelegd op de compleetheid, be- controle. trouwbaarheid en authenticiteit van documenten [12], In dit onderzoek naar digitale archivering is echter weinig aandacht geweest voor een meer beschrijvende benadering. Een dergelijke benadering stelt de volgende vragen een- De archieffunctie bestaat uit beleid, procedures, methoden, afdelingen, experts, enzovoort. Deze functie heeft vorm ge kregen in het papieren tijdperk. Gegevens worden echter in toenemende mate digitaal vastgelegd. Soms worden deze gegevens nog wel uitgeprint, maar veel digitale gegevens worden alleen di gitaal bewaard. Deze overgang naar het digi tale tijdperk kan een grote invloed hebben op organisaties [9[. In veel organisaties lijkt de ar chieffunctie (nog) niet afgestemd op deze tech nische en organisatorische veranderingen [10], Daardoor kan het gebruik van informatie- en communicatietechnologieën (ICT) een grote in vloed hebben op de kwaliteit en kwantiteit van de beschikbaarheid van gegevens voor democrati sche controle. GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 27