traal: wat zijn de gevolgen van het gebruik van ICT voor controle? Worden er meer gegevens vastgelegd? Of juist minder? Hoe staat het met de toegankelijkheid van ge gevens op de lange termijn? Welke waarborgen bestaan er voor de authenticiteit van digitale gegevens? Op al deze vragen kan geen algemeen antwoord worden gegeven, om dat verschillende ICT-applicaties verschillende gevolgen lijken te hebben [1], Een GIS is één van deze ICT-applicaties. In een expertraadpleging zijn de gevolgen van het gebruik van GIS voor democratische controle verkend. GIS en democratische controle: een internationale expertraadpleging Een panel van dertig internationale experts op het gebied van digitale archivering werd gevraagd om te reflecteren op de gevolgen (kansen en bedreigingen) van het gebruik van verschillende informatie- en communicatietechnologieën in het openbaar bestuur op de beschikbaarheid van ge gevens voor controle. Eenentwintig respondenten beant woordden de vragenlijst. Zeven van hen gaven aan dat zij genoeg wisten over GIS om de vragen over risico's en moge lijkheden te beantwoorden. Hun meningen geven een over zicht van de mogelijke gevolgen van het gebruik van GIS voor democratische controle. In de expertraadpleging werd de respondenten gevraagd het belang aan te geven van de verschillende algemene risico's die GIS kan creëren voor democratische controle (tabel 1). Hen werd gevraagd om deze risico's te rangschik ken (1: belangrijkste risico, 4: minst belangrijke risico). De respondenten gaven aan dat het risico dat gegevens niet aanwezig zijn, het belangrijkste risico is en dat het risico dat gegevens niet toegankelijk zijn, het minst belangrijk is. Gezien de standaarddeviatie liggen alle scores echter dicht bij elkaar. Meer inzicht in de verwachte risico's kan worden verkregen uit de toelichtingen van de respondenten. Twee respondenten wezen op het probleem dat gegevens worden ge-update: in de meeste toepassingen geeft een GIS alleen een beeld van de actuele situatie en is er geen historische dimensie. Daardoor is het niet mogelijk om de toestand van een GIS-database op een tijdstip in het verleden te reconstrueren"; "Databases hebben zelden historische componenten. Dit betekent dat gegevens constant worden overschreven, vooral in 'levende' databases". Uit deze toelichtingen blijkt dat het belangrijk is om te realiseren dat, wanneer er geen voorzorgsmaatregelen zijn getroffen, een update ertoe leidt dat oude gegevens worden verwijderd. Dit is een verschil tussen papieren en digitale gegevens. Voor papieren gegevens zijn een verwijdering en een update verschillende handelingen, terwijl deze hande lingen - vanuit het oogpunt van de gebruiker - bij digitale gegevens zijn geïntegreerd. Het ontbreken van een histo rische dimensie verwijst ook naar het feit dat analyses die worden uitgevoerd op databases, vaak niet worden be waard. Het resultaat van een analyse (de kaart) wordt be waard, maar de specifieke zoekvraag die werd gebruikt om de gegevens te analyseren, gaat vaak verloren. Ook kunnen gegevens over de context waarbinnen de kaart werd gegenereerd, ontbreken. Een tweede risico betreft de toegang tot gegevens. Hoewel het risico dat ge gevens ontoegankelijk zijn, door de respondenten als het minst belangrijk werd beschouwd, noemden sommige respondenten toch specifieke proble men op dit gebied. Vooral de 'lagen- structuur' van GIS lijkt het behouden van de toegankelijkheid van gegevens gecompliceerd te maken. Zoals een res pondent aangaf: "Zover ik het begrijp, zijn GIS door de verschillende lagen van software en gegevens zeer moei lijk te behouden. In het bijzonder lo pen de interfaces tussen de lagen het risico om corrupt te worden, met als gevolg dat de gegevens niet goed kun nen worden geïnterpreteerd". Tabel 1. Een derde risico betreft de betrouw- Risico's die GIS baarheid van gegevens. Eén respon- kunnen creëren voor dent wees op vragen die kunnen be- democratische staan ten aanzien van de oorsprong controle. van gegevens in een GIS: "Een GIS is slechts een verzameling geografische informatie en geeft niet aan hoe, wan neer en in welke functionele context een specifiek informatie-element is ge genereerd. De betrouwbaarheid van de informatie is direct gerelateerd aan de interpretatie: wanneer je niets weet over de context van de creatie van de informatie, kun je deze gege vens moeilijk vertrouwen". Dit pro bleem speelt sterker bij geografische gegevens dan bij andere soorten gege vens. Geografische gegevens worden namelijk relatief vaak verkregen van andere organisaties, omdat het opbou wen van een set van 'geodata' kostbaar is. In de expertraadpleging werd de res pondenten ook gevraagd het belang aan te geven van de verschillende alge mene kansen die GIS kunnen creëren voor democratische controle (tabel 2). Hen werd nu gevraagd om deze kansen Risico's Gegevens zijn niet aanwezig 2,0 (St. Dev. 1,3) Gegevens kunnen niet worden geïnterpreteerd 2,4 (St. Dev. 0,8) Gegevens kunnen niet worden vertrouwd 2,6 (St. Dev. 1.1) Gegevens zijn niet toegankelijk 3,0 (St. Dev. 1,0) Kansen GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 28