GIS en democratische controle: hypothesen Gegevens zijn beter toegankelijk 1,6 (St. Dev. 1.0) Gegevens kunnen beter worden geïnterpreteerd 2,6 (St. Dev. 1.0) Er zijn meer gegevens aanwezig 2,7 (St. Dev. 0,5) Gegevens kunnen beter worden vertrouwd 3,1 (St. Dev. 1.1) te rangschikken (1belangrijkste kans, 4: minst belangrijke kans). De scores voor de kansen lagen daar mee verder uit elkaar dan de scores voor de risico's: 'gegevens zijn beter toegankelijk' wordt gezien als veruit de belangrijkste kans. Een citaat kan il lustreren waarom de respondenten lij ken te geloven dat gebruik van GIS de kans creëert dat gegevens beter toe gankelijk zijn: "GIS geven toegang tot een brede range van ruimtelijke infor matie. Ze bieden veel eenvoudige func tionaliteiten om informatie uit ver schillende lagen te combineren. Daar door heb je betere toegang en meer in formatie dan bij niet-digitale media". Tabel 2. Mogelijkheden die GIS kunnen creëren voor democratische controle. lyses en gegevens over de context niet worden bewaard en dat de benodigde software om gegevens te lezen niet meer beschikbaar is. In termen van de archiefwetenschapper Bearman betekent dit dat het bewijs van zakelijke trans acties niet wordt bewaard [11]. Afgaande op wat er wordt ge schreven in tijdschriften over ICT lijkt dit een algemene trend bij database-technologie. Software raakt binnen enke le jaren verouderd en toegang tot oude bestanden is proble matisch. Ook wordt in deze tijdschriften het belang van actuele gegevens benadrukt, terwijl weinig softwarepro ducenten het belang van historische gegevens voldoende onderkennen. Gegevens zijn daardoor vluchtig. 'Als het niet nieuw is, heeft heeft geen waarde' lijkt het credo te zijn. Dit betekent dat de volgende hypothese kan worden geformuleerd: In de toegankelijkheid van gegevens ligt de kracht van een GIS. Dit betekent dat democratische controleurs een voudiger toegang hebben tot de ruim telijke gegevens die een overheidsorga nisatie heeft gebruikt, maar ook tot de gegevens die niet zijn gebruikt. Ook kunnen controleurs met de analyse mogelijkheid van een GIS op allerlei verschillende manieren naar de gege vens kijken. Daarbij kan worden gere construeerd hoe de overheid een ana lyse heeft uitgevoerd en ook kan wor den bekeken welke analyses niet zijn uitgevoerd. In de voorgaande paragrafen heb ik de mogelijke gevolgen van het gebruik van GIS voor democratische controle beschreven. In deze paragraaf voeg ik de resultaten samen en formuleer drie hypothesen over de gevolgen van het gebruik van GIS voor democratische controle. De eerste hypothese betreft de focus op actuele gegevens en het gebrek aan aandacht voor het verdere gebruik van deze gegevens bij democratische con trole. Deze houding leidt ertoe dat ge gevens worden geactualiseerd zonder de oude gegevens te bewaren, dat ana- 1. Gebruik van een GIS leidt tot een toenemende focus op actuele gegevens. Dit gaat ten koste van de aandacht voor historische gegevens: gegevens die belangrijk zijn voor democratische controle, worden soms niet bewaard. Een tweede risico is dat er onvoldoende gegevens zijn over hoe, wanneer en door wie gegevens in een GIS zijn ge creëerd. De archiefwetenschapper Duranti zou concluderen dat de gegevens niet compleet, betrouwbaar en authentiek zijn [12], Afgaande op de discussies in ICT-tijdschriften lijkt dit weer een algemeen punt te zijn. Er is veel nadruk op manieren om gegevens op verschillende manieren te com bineren en zo nieuwe informatie te genere ren (bijvoorbeeld 'data mining'). Er is echter minder aandacht voor het bewaren van contextgegevens. Op basis van deze constatering kan een tweede hypothese worden geformu leerd: 2. Gebruik van een GIS leidt tot een toenemende noodzaak om gegevens te bewaren over hoe, wanneer en door wie gegevens zijn gegenereerd. Moge lijk wordt onvoldoende voldaan aan deze noodzaak. Dit betekent dat het in een controleproces moeilijk kan zijn om gegevens te interpreteren of dat ge gevens niet kunnen worden vertrouwd. Gegevens zijn soms niet meer toegankelijk. Een derde punt is, dat wordt verwacht dat gebruik van GIS leidt tot betere toegang tot gegevens. Een controleur kan een GIS gebruiken om verschillende selecties en aggregaties te maken van de gegevens die een overheidsorganisatie heeft gebruikt voor de ontwikkeling van plannen of het nemen van besluiten. Ook zou een controleur via internet toegang kunnen krijgen tot deze gegevens. Deze mogelijk heden kunnen belangrijke gevolgen hebben voor de rol van geografische gegevens in controleprocessen. Tijdens een controleproces wil een controleur wellicht niet alleen we ten welke gegevens zijn gebruikt, maar ook welke gegevens niet zijn gebruikt. Dit betekent dat het voor overheidsorga nisaties belangrijker kan worden om toe te lichten waarom zij voor een bepaalde digitale kaart hebben gekozen en niet voor een andere. Daarmee kan een derde hypothese worden geformuleerd GEODES1A 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 29