Aandachtspunten voor gebruik van GIS Literatuur Summary 3. Gebruik van GIS leidt tot een betere toegang tot geo grafische gegevens. Hierdoor kunnen deze gegevens een belangrijkere rol spelen in een controleproces. Mogelijk verandert zelfs de insteek van controleprocessen en komt er meer aandacht voor de vraag welke gegevens niet zijn gebruikt. Dit verkennende onderzoek heeft niet geresulteerd in de finitieve antwoorden op de vraag wat de gevolgen zijn van het gebruik van GIS voor democratische controle. De ver kenning heeft wel geresulteerd in drie hypothesen die aan dacht verdienen om te komen tot inzicht in de mogelijk heden voor publieke controle op de geografische beleids- en besluitvorming in het informatietijdperk. Ook kunnen deze hypothesen behulpzaam zijn bij de implementatie van GIS in overheidsorganisaties. De volgende aandachts punten zijn van belang: bij gebruik van GIS moeten organisaties voldoende aan dacht besteden aan het bewaren van historische gege vens en aan het waarborgen van de leesbaarheid van deze gegevens bij de overstap naar nieuwe software; overheidsorganisaties moeten nadenken over de vraag welke contextgegevens democratische controleurs nodig kunnen hebben om de geografische gegevens in een GIS te interpreteren; bij gebruik van GIS in processen van beleids- en besluit vorming dienen overheidsorganisaties steeds de keuzen ten aanzien van het gebruik van (geografische) gegevens te onderbouwen. Wanneer de planologische dienst in het fictieve voorbeeld acht had geslagen op deze aandachtspunten, was de kans groot geweest dat het parlement wèl had kunnen achter halen waarom deze weg door een uniek natuurgebied was aangelegd. [1] Meijer, A., De doorzichtige overheid. Parlementaire en juridische controle in het informatietijdperk. Eburon, Delft 2002. [2] Bekkers, V.J.J. M., Nieuwe vormen van sturing en informatisering. Eburon, Delft 1993. [3] Frissen, P. H. A., De virtuele staat. Politiek, bestuur, technologie: een postmodern verhaal. Academie Service, Schoonhoven 1996. |4] Muller, E. en N. Coenen, Parlementair onderzoek in ontwikkeling. Beleid en Maatschappij 1997, vol. 23, no. 5. p. 241-252. [5] Vries, G.J. de, Beleidsdynamica als sociale constructie. Een onderzoek naar doorwerking van beleidsevaluatie en beleidsadvisering. Eburon, Delft 2001. [6] Hertogh, M. L. M., Consequenties van controle: de bestuur lijke doorwerking van het oordeel van de administratieve rechter en de Nationale Ombudsman. VIJGA, Den Haag, 1997. [7] Elzinga, D.J., Politieke verantwoorde lijkheid, Over verval en vooruitgang in de politieke democratie. In: Bovens M. A. P., C.J. M. Schuyt en W.J. Witteveen (red.), Verantwoordelijk heid: retoriek en realiteit. Verantwoor ding in publiek recht, politiek en maatschappij. Tjeenk Willink, Zwolle 1989. [8] Meijer, A., Anticipating Accountability Processes. Archives and Manuscripts 2002, vol. 28, no. 1, p. 52-63. [9] Zuboff, S., In the age of the smart machine. The future of work and power. New York, Basic Books, 1988. [10] Erlandsson, A„ Electronic Records Management, A Literature Review. International Council on Archi ves, Paris 1997. [11] Bearman, D., Electronic Evidence. Strategies for Managing Records in Contemporary Organizations. Archives and Museum Informa tics, Pittsburgh 1994. [12] Duranti, L., Diplomatics: New Uses for an Old Science. Scarecrow Press, Lanham (Maryland, VS), 1998. GIS and democratic control This paper uses the results of an expert sur vey to explore the consequences of the use of geographical information systems (GIS) for public accountability. The results indicate that the use of GIS may lead to an increased focus on up-to-date data and thus the loss of important data for accountability. Also, in a process of accountability data from GIS may be difficult to interpret or cannot be trusted. Organizations should take proper measures to avoid these risks and preserve their answerability. Finally, the use of GIS also creates opportunities: accountability fora may have better access to geodata. KEYWORDS geo-information engineering, quality control, analysis TREFWOORDEN geo-informatievoorziening, kwaliteits controle, analyse GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 30