Het NAP als bakermat voor het Mongolian Vertical Datum Zittend voor de 'ger', de verplaatsbare woning van de op de steppen wonende Mongool, vond dit interview plaats met dr. Enlchbayar (tweede van links), direc teur-generaal van de Topografische Dienst van Mongolië (SaGaC). Geheel links dr. Saandar, geheel rechts Ing. Erdene- munkh. Toen Nederland in 1818 het reeds sinds 1684 in gebruik zijnde Amsterdamse Peil, gebaseerd op de gemiddelde zomervloedstand van het toen nog in open verbinding met de Zuiderzee staande IJ te Amsterdam, als standaard-hoog teniveau voor hoogtemetingen in het gehele land invoerde, kon men zich niet voorstellen dat dit peil ook ver buiten de landsgrenzen zou worden gebruikt. Tsaar Peter de Grote toonde in 1697, gedurende zijn in- cognito-verblijf in de Lage Landen en in Engeland, behalve zijn inmiddels wel bekende interesse in de scheepsbouw en overige maritieme ontwikkelingen, een vooruitziende blik voor de noodzaak van een goed hoogtemodel, vooral van de kustgebieden van de door hem veroverde landen aan de Oostzee, zoals Ingermanland, Estland en Noord-Letland. Hij was daarmee de grondlegger van het zogenaamde Baltische gemiddelde zeehoogteniveau, gebaseerd op het Amster- CWNGG1S dams Peil, welk niveau inmiddels ook al bij onze oosterburen veelvuldig werd gebruikt. In 1877-1878 werd bij voorbeeld in Pruisen een nauwkeurig heidswaterpassing uitgevoerd, met als referentievlak het NAP. Op 22 maart 1879 werd aan de Sterrenwacht in Ber lijn een goed verzekerd hoogtepunt aangebracht, waarvan het niveauvlak 37 m boven het toenmalige NAP lag. Toen in 1896 in Rusland werd besloten het achterland te ontsluiten en de han del met China en Japan verder te sti muleren, werd begonnen met de aan leg van de Transsiberische Spoorlijn naar Vladivostok. Voor de aanleg van de spoorweg werd het tracé dwars door Azië zorgvuldig gewaterpast. Het uitgangspunt voor de waterpassing was het Baltische Zee Niveau van Tsaar Peter de Grote. Het traject werd gewa terpast, zoals gebruikelijk in vroegere tijden, door de terreinmeetdienst van het keizerlijke Russische leger; het werk duurde ongeveer achttien jaar. Vóór het uitbreken van de Eerste We reldoorlog konden de werkzaamheden worden afgesloten en was het Amster dams Peil al diep in Azië doorgedron gen. Rond 1930 escaleerden de politieke spanningen in Oost-Mongolië, Siberië, Mandsjoerije, en vooral door de ex pansiepolitiek van China werd men zich in Mongolië steeds meer bewust van het feit dat, om het territorium te verdedigen, een eerste vereiste was stafkaarten te vervaardigen met hoog te-informatie, onder andere voor de artillerie. Gelijktijdig vond gedurende deze periode in Oost-Mongolië de aan leg van een aftakking van de Transsibe rische Spoorweg plaats. De verant woordelijke voor de waterpassing voor dit aanvullende traject in Mongolië was de inmiddels legendarische luite nant Kutuzov llya Andreevich van het Sovjet-leger, die in de zestiger jaren be vorderd werd tot luitenant-generaal en bovendien ook directeur-generaal was van de Topografische Dienst van de Sovjet-Unie. Na intensieve en zo'n twintig jaar du rende waterpassingen over een lengte van 12.600 km - deze werkzaamhe- GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 32