Het einde van 50 jaar hydrostatisch waterpassen bij Rijkswaterstaat Het heeft een halve eeuw geduurd, het hydro statisch waterpassen bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD). Vijftig jaar lang heeft men met een uit de kluiten gewassen 'flesjeswater- pas' ons land doorkruist (en regelmatig ook een stukje daarbuiten) om met het meest simpele, maar ook het meest nauwkeurige, systeem een referentievlak te creëren waarmee in Nederland alle gewenste hoogten kunnen worden gemeten en vastgesteld: het NAP-vlak. Voor het beschermen van het land tegen overstroming, het bouwen van dijken, bruggen en tunnels, de aanleg van wegen, het bouwrijp maken van terreinen, de bouw van huizen en fabrieken, maar ook om de beweging van de vaderlandse bodem (omhoog of omlaag) te kunnen vaststellen, is zo'n nauwkeurig vergelijkingsvlak onontbeerlijk. Sinds de uitvoering van de 5e Nauwkeurigheidswaterpassing is het l inmiddels ruim drie eeuwen oude Normaal O: Amsterdams Peil weer up-to-date. Het toegepaste systeem van hydrostatisch waterpassen nadert daarmee echter ook zijn einde. En dat geldt evenzo voor het kabelschip Niveau. Adieu Niveau De Niveau loopt de haven van Bommenede binnen. Heel precies is niet vast te stellen hoe oud het NAP is, maar zeker is dat Amsterdam al in de 17e eeuw over een Stadspeil beschikte, dat de gemiddelde vloedhoogte bij de Am sterdamse sluizen aangaf. Na de storm vloed van 1675 sprak men voor het eerst over het Amsterdams Peil. Het duurde tot 1800 vooraleer generaal Krayenhoff dit peil uitbreidde rond de Zuiderzee en tot aan de grote rivieren, omdat die ook weieens buiten hun oe vers traden. Een geheel landsdekkend systeem werd gerealiseerd door ir. Lely door de uitvoering van de 1° Nauwkeu righeidswaterpassing. Bij het vaststel len van de uitkomsten daarvan (in 1891) ontstond de naam NAP (Normaal Amsterdams Peil). Het onderhoud van dat landsdekkend hoogtemerkensys- teem werd opgedragen aan de 'Alge mene Dienst van de Rijkswaterstaat', wat tot op heden eigenlijk zo is geble ven, zij het dat de uitvoering nu een zorg is van de MD. De 'oude' Niveau van bouwjaar 1885. De zorg voor het NAP is een onderdeel van het beheer van de totale geometri sche infrastructuur van Nederland. Daaronder wordt verstaan het NAP- peilmerkennet, alsmede het ruimte lijk referentiesysteem in Nederland ETRS89, via het daaraan gekoppelde AGRS.NL (Actief GPS Referentie Sys teem); dit laatste samen met het Ka daster (als beheerder van het RD-net). CEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 34