tuurverschillen tussen begin- en eind punt van de meting, voor getij effecten en capillariteit in het meetsysteem. Het gaat erom de systematische fout uit de waarnemingen te zeven, zodat een nauwkeurig hoogteverschil res teert. Met regelmaat geeft Ad zijn waarne mingen door aan Hans: temperatuur 10.1; barometer 1008.84, hoogte 122.04. Hans geeft zijn waarnemingen van de andere kant door. Elke vijf mi nuten een aflezing, tot een totaal van zeven aflezingen over dertig minuten. Na een halfuur meten wordt de zaak omgedraaid, dat wil zeggen dat het peilglas aan de andere kant wordt ge vuld tot 30 cm. Het pendelen duurt nu wat langer, maar na een halfuurtje kan een tweede meetcyclus starten. Die verloopt minder vlekkeloos, de ver schillen tussen de aflezingen aan weerszijden lopen wat uit de hand (nou ja, enkele millimeters). De oor zaak is niet direct op te sporen. Ad houdt het op de zon die nu wat krach tiger schijnt op het lcabeldeel op de wal. Vanaf de Niveau, intussen terug gekeerd naar de wal, worden delczeil- tjes over de kabel gespreid. Na enige tijd gaat het beter en kan de meting worden voltooid. Het hoogteverschil tussen het tijdelijk basisstation en het vaste NAP-peilmerk bij de steiger wordt met enkele slagen optisch gewa terpast. Nee, niet met een 'automaat', maar gewoon door aflezing. Het afbreken van het basisstation gaat sneller dan het opbouwen. Dan moet Hans nog van de paal worden gehaald en de kabel ingerold. De Niveau legt aan bij de meetpaal, zodat Hans alle materialen en daarna zichzelf aan dek lean laten zakken. Dan wordt losge maakt en vaart het schip met een grote boog nog eenmaal rondom het meet- gebied; een soort ererondje lijkt het wel. Maar het blijkt bittere noodzaak, want de kabel was te lang voor dit meetstuk en het overtollig gedeelte is dus netjes met een grote lus op de zee bodem uitgelegd om grote tempera tuurschommelingen te voorkomen. Het inhalen en opschieten van de ka bel verloopt verder zonder problemen, en moet alleen af en toe worden onder broken als er teveel zeewier mee om hoog komt. Dan speelt de bemanning even voor Neptunus. Ondertussen is de Niveau naar de meetpaal gevaren, waar Hans een even uitgebreid waarnemingsstation bouwt bovenop de paal en na korte tijd per radio meldt dat hij klaar is. De meet procedure kan beginnen. Eerst wordt de kraan aan het einde van de kabel losgedraaid, zodat het water in het peilglas zakt en in het peilglas aan de andere kant van de meting stijgt. (Het ene peilglas was namelijk gevuld en het andere afgetapt.) Het water pen delt nu in de peilglazen wat op en neer. Pas na een kwartier pendelen is dat tot rust gekomen en kunnen de echte waarnemingen beginnen. Doel is het hoogteverschil te bepalen tussen ons opstelpunt en dat op de paal. Daartoe wordt een serie aflezingen gedaan op de peilglazen, maar daar is het niet mee klaar. Je moet rekening houden met een aantal factoren die afwijkingen kunnen veroorzaken en waarvoor dus correcties moeten worden toegepast op de waarnemingen, namelijk voor de luchtdruk- en tempera- Detail van de barometer. der, niet koud en een matige wind. Vrijwel automatisch worden de taken verdeeld. Arnold, Hans en Paul vertrekken met de Niveau naar de meetpaal, achthonderd meter ver derop in het Grevelingenmeer, Ad en ondergetekende blij ven aan de wal om het basisstation op te zetten. Alle be nodigde materialen daarvoor worden aan de wal gebracht: statieven, baken, waterpasinstrumenten, thermometer, barometer en een 'vioolkist' met afleesapparatuur voor het peilglas; alles bij elkaar een bestelauto vol. Die verzameling wordt naar de opstelplaats bovenop de dijk gebracht. De ka bel is gisteren al uitgelegd op de bodem van de Grevelingen en het beginpunt van de kabel is hier de wal opgetrokken en stevig aan een statief bevestigd. Ad gaat driftig aan de gang met het opstellen van alle statieven die hij kan vin den, monteert daarop of daaraan de meegebrachte meet- en afleesappara tuur. Een heel werk, maar het is snel gepiept. Basisstation met barometer, thermometer, peilglas, en aflees- instrument (water pas) voor peilglas. CEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 38