Toekomst Summary Duidelijk is dat niet onder alle moge lijke omstandigheden kan worden ge meten. Ondanks alle voorzorgen blijkt er af en toe een onverklaarbare storing te ontstaan, die alleen kan worden ge ëlimineerd met de kennis opgebouwd uit jarenlange ervaring. Helaas zal die kennis straks niet meer worden benut. De Niveau gaat eruit, eigenlijk op het hoogtepunt van zijn carrière. Wat gaat er met het schip gebeuren? Slopen staat nog niet direct op de agenda. Dat zou ook jammer zijn voor een vaartuig met zoveel verdienste en zoveel herinnering. Misschien wordt het een museumboot of een nostal gisch vaartuig dat onder de naam 'keep them rolling' (of hoe dat mag he ten bij schepen) op een vlootschouw te zien zal zijn. Voor de kabel is een milieuvriendelijke vervolgtaak bedacht. Die deed onlangs dienst bij het meten van de trek van de vissen over de grote rivieren, uitge voerd door het RIZA (Rijks Instituut voor Integraal Waterbeheer en Afval waterbehandeling). Op een tiental plaatsen werden kabels dwars over de rivier gelegd om voorbij zwemmende vissen mee te detecteren (uiteraard al leen die vissen die zijn voorzien van in gebouwde transponders). Met dit sys teem kon haarfijn worden vastgesteld dat zalmen (symbool voor zuiver wa ter) al tot voorbij Basel worden gesig naleerd. Waarmee kan worden gesteld dat ook de MD haar steentje heeft bij gedragen aan het bereiken van de 'Zalmnorm'. De kabel wordt weer ingehaald en opgewonden. Het zit erop. Nou tabee dan Exit hydrostatic levelling The activities of the levelling vessel Niveau, used by the surveying department of Rijkswaterstaat, will end this year. This vessel has for more than 25 years been used for hydrostatic levelling for main taining the NAP network, especially for sea benchmarks, where levels must be bridged over distances of about 10 kilometres. The author describes the last activities of the Niveau and a short history of the Amsterdam Ordnance Datum (NAP). KEYWORDS surveying, data capture, profile TREFWOORDEN landmeetkunde, gegevensinwinning, reportage Voor welk werk de bemanning van de Niveau straks zal worden ingezet, is nog niet precies bekend, wel dat het gaat om specialistische hoogtefver- schil)metingen en zwaartekrachtme tingen voor beheer van het NAP. En misschien is er nog wat nazorg te ver richten aan de hoogtemerken op het Wad. Daar kan Ad nog wel wat beden ken als controle op lodingen bijvoor beeld, want het is natuurlijk jammer om de opgedane ervaring en kennis niet meer te gebruiken. Duidelijk is echter dat het nieten te water nog slechts marginaal zal voorkomen. Te weinig om er een schip als de Niveau van te onderhouden. Nou tabee dan... Hans de Graaf verlaat zijn post op de meetpaal. Aan de bijzondere status van de be manning, het 'piraat' zijn binnen een ambtelijke organisatie, de enorme vrijheid en ook de daar bijbehorende verantwoordelijkheid komt een einde. Dat had natuurlijk ook zijn nadelen, zoals het onregelmatige werk, lange tijd van huis, en meten onder moeilijke om standigheden, maar tochhet is wel heel apart werk op de Niveau. Het afscheid doet pijn. GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 39