44e jaargang 2002-12 Het kadaster is plat. De kadastrale registratie van rechten op onroerende zaken is gebaseerd op een verdeling van het land in 2D-percelen. In complexe situaties, waarbij eigendomsrechten zich boven elkaar bevinden, biedt de kadastrale registratie dus geen inzicht in de verticale dimensies van rechten. In dit artikel wordt dit probleem vanuit een juridische invalshoek bekeken. Met de introductie van 3D-rechtsobjecten wordt het mogelijk om de hoogte component van rechten die geregistreerd worden op 2D-percelen, inzichtelijk te maken. Een en ander wordt geïllustreerd aan de hand van twee cases. Er bestaat in toenemende mate aandacht voor authentieke registraties. Een aantal van deze belangrijke registraties bevindt zich in het vastgoedinformatie domein en vormt daarmee het werk van geodeten. Dit artikel geeft een beschrijving van de authentieke Basis Registratie Adressen. Daarbij wordt ingegaan op het eerste ontwerp van zo'n registratie en de resultaten van de toetsing van dit ontwerp binnen een aantal proefprojecten. Geografische informatiesystemen worden steeds vaker gebruikt bij onder steuning van, vaak ingrijpende, overheidsbeslissingen. Dit kan belangrijke gevolgen hebben voor democratische controle op deze beslissingen. Enerzijds bestaat het gevaar dat bij een later onderzoek de gebruikte GIS-gegevens en -vraagstelling niet meer beschikbaar zijn. Anderzijds maakt de geautomatiseerde omgeving gegevens gemakkelijker toegankelijk. Het artikel verkent deze materie en geeft enkele hypothesen en aandachtspunten die bij de ontwikkeling van een GIS van belang zijn. 472 Per 1 januari 2003 komt een eind aan vijftig jaar hydrostatisch waterpassen bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Het motorschip Niveau, uitgerust met een 'flesjeswaterpas' dat elf kilometer kan overbruggen, staakt dan zijn hydrostatische dienstverlening. De hoogtebepaling van de honderden peilmerken te water zal voortaan met behulp van GPS gebeuren. De auteur beschrijft de laatste verrichtingen van de Niveau. Mij een zorg Agenda Geodesia gewogen - Resultaten van het lezersonderzoek Hoe goed is uw handheld GPS-ontvanger? Het NAP als bakermat voor het Mongolian Vertical Datum Nederlandse Esri GIS-conferentie 2002 - Verslag Uit de losse pols GIN Informatie In memoriam Jan Visser Luitzoon Bedrijven en diensten Techniek producten Colofon Inhoud 43e jaargang (2002) eodesia Tijdschrift voor Geodesie en Geo-Informatie 444 Ruimtelijk inzicht in het kadaster mr. H. D. Ploeger drs. J. E. Stoter Basis Registratie Adressen beproefd dr. ir. M. Rietdijk Waarom heeft u een weg aangelegd door een natuurgebied? drs. A. J. Meijer Adieu Niveau Theo Scheele GEODES1A komt ELE maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd). issn: 1385-7517 Stichting Geodesia www.geodesia.nl GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 3