Nederlandse Esri GIS-conferentie 2002 Verslag Onder de brede naam 'GIS-conferentie 2002' organi seerde Esri Nederland op 25 en 26 september 2002 voor de negende keer een geografische netwerk bijeenkomst in Rotterdam, met nu twaalfhonderd deel nemers. Voor het eerst werd gekozen voor een specifiek maatschappelijk thema: 'Ruimte voor veiligheid'. Tot de keynotespeakers hoorden het D66-le Kamerlid prof. dr. Jan Terlouw, ANWB-hoofddirecteur mr. Guido van Woerkom en prof.dr. Paul Frissen van de Universiteit van Tilburg. Esri- directeur Dick Visser zag in zijn openingswoord als doel van de dagen vooral het delen van kennis en ervaring. Zo wel zijn klanten als zijn partners konden netwerken. "Geo- netwerken, dat is wat we willen". ESRI Nederland Prof.dr. Jan Terlouw begon - zonder sheets! - met voor lezen. Hij verbaasde zich over de hoge opkomst: "The me dium is the message zeggen ze weieens, maar hier is het the attendance is the message". Terlouw startte vanuit zijn achtergrond als natuurkundige met de oerknal en ging in op de factor tijd, waarbij hij tijd vooral als onafhankelijke variabele aanduidt. Met ruimte is dat anders. Ruimte is be langrijker dan tijd. Wie is wat en waar: geo-informatie dus. Hij gaf vervolgens enkele voorbeelden van geo-informatie en veiligheid uit zijn carrière: 1995: hoogwater in Gelderland, waaruit HIS is ontstaan. Probleem: evacuatie van een deel van de Betuwe, tot aan Arnhem toe, waarbij enkele dorpen zes meter onder water konden komen te staan. Waar was plaats voor mens en dier, zo was de vraag. De behoefte aan geo-infor matie was groot; die informatie was toen nog beperkt aanwezig, tegenwoordig is dat volgens hem aanzienlijk verbeterd; verkeersongevallen (uit zijn tijd in Parijs waar hij voor de industrielanden werkte). Ieder jaar vallen er in de wereld 400.000 doden in het verkeer (een aantal dat veel hoger is dan dat van alle natuurrampen bij elkaar). Oorzaak is toch menselijk gedrag; hoe kun je dat beïnvloeden; voor- Jan Terlouw als geo-informant. al door infrastructuurmaatregelen (aparte rijstroken, drempels, roton des, enz.); Terlouw is lid van het bestuur van Schuttevaer (beroepsvereniging van binnenschippers). Hij vertelde dat ook hier de behoefte aan geo-infor matie groot is met betrekking tot de veiligheid, met name bij inciden ten. Terlouw maakte vervolgens de stap naar de overheid. Natuurlijk is er op dit moment een herbezinning gaande ten aanzien van de afweging van risi co's en kosten-baten van veiligheid (met name door 'Enschede' en 'Volen- dam'). Ook de organisatie van de veilig heid (in casu de versnippering) wordt eruit gelicht: BZK doet integrale veilig heid, VROM milieuveiligheid, Sociale Zaken arbeidsveiligheid, V&W gevaar lijke stoffen, enzovoort. Ook haalde hij de troonrede aan. De troonrede heeft gepleit voor betere regionale samen werkingsvormen van de hulpdiensten, veiligheid van tunnels en het feit dat er meer geoefend moet worden. Ter louw sloot af: "Ruimte in Nederland is cruciaal; we zijn intensieve gebruikers van de ruimte met een risicograad van wege de hoge dichtheid van het ruim tegebruik. Ruimtelijke ordening is be langrijk!" Mr. Van Woerkom begon met de op richting van de ANWB in 1883. Hij liet zien dat de doelstellingen van toen nog steeds gelden. Toen bedroeg de contributie één gulden. Geo-informa tie was vanaf de oprichting van belang. Hij vermeldde tevens dat de ANWB ook taken oppakt, die overheid laat liggen (of niet wil oppakken). Toen: in 1894 is begonnen met aanbrengen van beweg wijzering omdat de overheid het niet zag zitten. Nu gaat het om Air medical services met twee ANWB-traumaheli's. Ook heeft de ANWB fietspaden aange legd en benzine verkocht. In 1884 ver scheen de eerste ANWB-kaart, gemaakt door één persoon: de eerste voorzitter Bingham. Deze heeft per fiets geïn ventariseerd, en de Waddeneilanden staan niet op de kaart. Vervolgens gaf GBODIiSIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 40