Uil k feaae paid Wakker worden *1 Swidiea. "Steden Een column schrijven voor Geo- desia? Ik? Een halfjaar geleden had ik je van harte uitgelachen. Onder het motto: "Wat ik van de geo desie vergeten ben, daar kun je een boek mee vullen!". Toch treft u hier een stukje van mijn hand aan. En dat zit zo. Een aantal maanden geleden benaderde de redac tie van Geodesia me. Herman Qtiee aan de lijn. Met de vraag of ik een bijdrage zou willen leveren aan ons vakblad. Aan een column hadden ze gedacht, de heren. Een column, een stukje, be vattende wat lichtvoetig getoonzette tekst. Geodetisch gehalte op prijs ge steld. Qua stijl een afwisseling vor mend met de zo doorwrochte en diep gravende artikelen in de rest van het blad. Kent u die anecdote over (toen nog) Koningin Juliana in gesprek met (toen nog) columnist Carmiggelt? Zij vraagt: "Meneer Carmiggelt, wat doet u nu zoal?". Hij antwoordt: "Mevrouw, ik schrijf elke dag een humoristisch stuk je in de krant". Waarop zij spontaan uitroept: "Maar meneer Carmiggelt, wat vreselijk voor u!". Dat kleine voor val had ik beter in gedachten moeten houden. En toch. Herman weer aan het woord. "Je bent niet de enige, Everdien, we vragen nog een paar mensen. Zo eens in de drie maanden een stukje schrij ven, dat moet toch wel kunnen?". Wat ik had moeten zeggen, was natuurlijk "Op je bolle ogen Herman, aan mijn lijf geen polonaise". Beter nog, beleef de versie: "Druk bezette topambte naar, helaas helaas, andere prioritei ten, moet eerst nog even het Kadaster verder helpen verbouwen". Maar ik, als altijd beleefd en bovendien onge neeslijk nieuwsgierig, vroeg door en werd gestrikt. En bleek me in goed ge zelschap te bevinden. Namelijk dat van een drietal mede-columnisten. Die gelukkig een hoog geodetisch gehalte vertonen. Zodat het gemiddeld geno men wel goed zal komen met deze column, geachte redactie. Dus hier zit ik dan. Voor een leeg vel om een column te schrijven. En nog met een geodetische invalshoek ook! De vraag "waarom hier aan begon nen?" jongde snel aan tot de vraag "waarom ooit aan geodesie begon nen?". Een actueel onderwerp, gezien het zeer beperkte aantal studenten dat zich heden ten dage nog aanmeldt. Begin bij het begin. Bij de dag - en het is niet beleefd om te vragen hoeveel jaar geleden - dat ik me aan de poort heb gemeld. Van de (toen nog) faculteit der Geodesie, deel van de (toen nog) Technische Hogeschool, om (toen nog) een ingenieursdiploma te behalen. Het moet iets te maken hebben gehad met een voorliefde voor wiskunde. Samen met het vaste voornemen om de be denkers van de slogan "Thea studeert techniek - en ze vindt het nog leuk ook" een poepie te laten ruiken. De kleinschaligheid - bijna knusheid - die de faculteit uitstraalde, heeft ook wel invloed op mijn keuze gehad. Mij hadden ze dus. Samen met nog een veertigtal eerstejaars. Indrukwekkend aantal, wat u zegt! In elk geval, wij veertig aankomende geodeten werden in veilige afzondering ingewijd in de geheimen van het kringnet en de veel hoeksmeting. Maakten kennis met de Baarda-notatie en ontdekten de fijne kneepjes van de ruimtelijke ordening. Leerden het Snelliuslied en spoorden sluitfouten op. Een mooie tijd? Een mooie tijd! Een aantal jaren geleden - en alweer niet beleefd om te vragen hoeveel - fietste ik dus trouw op en neer langs de Mekelweg. Heen en weer naar ons paleisje in de polder. Onderwezen wor den in een sfeer van rust die je ook best 'splendid isolation' zou mogen noe men. Slechts onderbroken door een jaartje besturen van een studentenver eniging. Na het afstuderen kom je dan weer te rug in de echte wereld. Geode - watte? Buiten de kleine kring van geodeten een veel gestelde vraag. Kleinschalig heid en knusheid door werkgevers niet veel gevraagd. Ook zaten die niet te wachten op de halve techneut en halve jurist die de faculteit in mij op de wereld losliet. En daar hadden mijn studiebegeleider en ik nou niet direct over nagedacht. Herkenbaar, deze wereldvreemdheid? Van de student, maar ook de faculteit? Als ik het inter view met prof. Wakker goed gelezen heb (Geodesia 2002 no. 10), ziet hij de zelfde trend. Het lijkt wel of de tijd heeft stilgestaan. En zo kom ik listig van mijn kleine the ma naar het grotere: de toekomst van de geodesie aan de TU Delft. In '97 op geslokt door de moloch Civiele Tech niek, zo beschrijft prof. Wakker de ont wikkeling van de laatste jaren. Prof. Wakker, de eerste niet-geodeet die de Delftse geodeten gaat aanvoeren. Sym bolisch? De geodeten zijn het voor touw kwijtgeraakt, geeft hij zelf in het interview aan. En wat gaat er de ko mendejaren gebeuren? Want ze gaan in Delft die halve tech neut en de halve jurist uit elkaar ha len. De bèta's mogen blijven, de geo-in- formatie en grondbeleid gaan naar het OTB. Wellicht. Misschien. De afdeling heeft haar keuze al gemaakt. Om haar moverende redenen. Van mijn kant nog een aanvulling: geen lastige solli citatiegesprekken meer. Waarin ge vraagd wordt wat jouw kennis van satellietnavigatie in vredesnaam toe voegt aan een loopbaan als gemeente- GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 42