Stichting De Hollandse Cirkel Expositie 'Onbegrensd bestaat niet voor een landmeter!' BEDRIJVEN EN DIENSTEN Intergraph verwerft ioo% van de aandelen van Z/l Imaging INTErGiWH De Hollandse Cirkel Achthonderd jaar geleden werd er tussen Holland en Utrecht een overeenkomst gesloten over de afvoer van overtollig water vanuit Utrecht. In het kader van deze overeenkomst is in de hal van Rijnlands hoofdkantoor in Leiden uit Rijnlands kaarten- en teke- ningenbezit een tentoonstelling sa mengesteld, die de jaren 1565 tot en met 1995 bestreek. De expositie was van 8 oktober tot en met 15 november 2002 gratis te bezichtigen. Hoewel het jammer is dat deze tentoonstelling niet tijdig in dit tijdschrift kon wor den aangekondigd, mag een verslag niet achterwege blijven. Al was het al leen maar vanwege de titel 'Onbe grensd bestaat niet voor een land meter!' In 1165 liet de graaf van Holland een dam opwepen in de Oude Rijn ter ke ring van Utrechts water: de Zwammer- dam. De aanleiding daarvoor was de definitieve verzanding van de Oude Rijnmond. Tot 1165 vloeide via die monding het Hollandse en Utrechtse water af naar de Noordzee. Na de af damming verzeilden Holland en Utrecht in een langdurig conflict. Pas in 1202 werd een overeenkomst tussen het graafschap Holland en het bisdom Utrecht gesloten, waarbij de afwate ring van Utrecht op Holland uiteinde lijk werd geregeld. In feite is deze over eenkomst de basis van de verhouding tussen het hoogheemraadschap van Rijnland en het hoogheemraadschap van de Stichtse Rijnlanden. Ter herdenking van dit achthonderd jaar oude verdrag organiseerde Rijn land dus de tentoonstelling. "In een drieluik wordt aan de hand van pro ducten van de Rijnlandse landmeters zichtbaar gemaakt, dat zij niets anders deden dan grenzen vaststellen en dat in een grote verscheidenheid", aldus het persbericht van Rijnland over de expositie. De tentoonstelling van bijna vijftig kaarten en tekeningen bestond uit drie onderdelen: Rijnland binnen zijn grenzen; Rijnlands grens; Rijnland buiten zijn grenzen. Ik heb genoten van een bezoek. Een aantal panelen met kaarten van een groter formaat was voorzien van een afzetting met een meetketting van rond 1800 (20 m lang met schakels van 0,25 m). Tentoongestelde kaarten wa ren van bekende en onbekende land meters als Jan Pietersz. Dou, Melchior Bolstra, Klaas Vis, Adriaan Hanegraaff, Jan Kros, Anthony Velsen en Cornelis Velsen. De laatste bracht het ver: hij staat aangeduid als "secretaris van Holland en voormalig landmeter bij Rijnland". Het mooist leek mij de meterslange gekleurde handschriftkaart van de oostelijke oever van het Haarlemmer meer op ongeveer schaal 14300, die Adriaan Hanegraaff in 1821 maakte. Landmeters stelden veel voor bij Rijn land. Ze waren onontbeerlijk, niet al leen voor grenzen, maar ook voor de uitvoering van werken en zelfs voor het niet realiseren van werken. Land meter Pieter Coenraadsz. maakte in 1565 een kaart tégen de beoogde af damming van het Wijkermeer, een af damming die nadelig zou zijn voor Rijnland. Dankzij het in kaart brengen van de gevolgen werd bij de koning met succes bezwaar gemaakt tegen de plannen van derden! Adri den Boer Intergraph is een overeenkomst aan gegaan met de Carl Zeiss Group om het minderheidsbelang van heden, fotogrammetrische karterings- firma's, en commerciële klanten in verschillende sectoren, waar- dit concern in Z/I Imaging over te nemen, waardoor Z/I Imaging een 100% dochteronderne ming van Intergraph wordt. Z/I Ima ging is een wereldleider op het vlak van 'earth imaging' die oplossingen biedt voor verwerving, exploitatie, be heer en distributie van beeldmate riaal. Z/I Imaging wordt samengevoegd met de divisie Mapping and GIS Solutions van Intergraph, zodat men klanten zo als nationale, federale en lokale over- onder transportondernemin- gen, technische installatie bureaus, nutsbedrijven, het leger en de inlichtingendiensten, een complete set geospatiale gereedschappen kan aanbieden. De fusie versterkt tevens Intergraphs geïntegreerde product aanbod en wereldwijde klantenonder steuning in alle gerelateerde gebieden, zoals waarneming op afstand, foto- grammetrie en GIS/kartering. Informatie: www.intergraph.com Voor opgave als donateur of de be stelling van losse nummers: Bureau De Hollandse Cirkel, telefoon (015) 278 20 47, e-mail: Hollandsecirkel@ geo.tudelft.nl. Adri den Boer In november 2002 verscheen het der de nummer van de vierde jaargang van het tijdschrift De Hollandse Cirkel. Het feit dat de eerste HTW (Handleiding Techni sche Werkzaamheden Kadaster) honderd jaar geleden verscheen, was voor Jan Polman en Henk Zorn aanlei ding om iets te schrijven over de ge schiedenis daarvan. In dit nummer worden de voorgeschiedenis en de HTW's 1902 en 1938 be sproken. In nummer 3 2003/1 worden de HTW's 1956 en 1996 behandeld. Via een bewerking van een eer der in Monumenten verschenen artikel van F. Ferro is er aandacht voor een antieke gevelsteen met landmeters. H.C. Pouls leverde een bijdrage over 'De landmeter als ar chitectuurtekenaar'. ir tie I ieicliiedenis der (ieodesie GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 45