Ruimtelijk inzicht in het kadaster 3 D-rechtsobject biedt inzicht in dimensie van zakelijke rechten Het kadaster is plat. Dat geldt niet alleen voor de kadastrale kaart. Ook de kadastrale registratie van rechten op onroerende zaken is gebaseerd op een verdeling van het land in 2D-percelen. Het onder zoek '3D-kadaster' dat in samenwerking met het Kadaster wordt uitgevoerd, kijkt op welke wijze het huidige systeem kan worden uitgebreid, zodat ook complexe situaties, waarbij (eigendoms)rechten zich boven elkaar bevinden, kunnen worden geregistreerd in het kadastrale registratiesysteem. In dit artikel wordt vanuit een juridische invalshoek en aan de hand van twee cases bekeken hoe de oplossingen die in het onderzoek naar voren zijn gekomen, kunnen bijdragen aan het verbeteren van het inzicht in complexe situaties. De dimensie van rechten Waarom is het kadaster plat? In dit kader verschenen in Geodesia eerder al artikelen, waarin het ontwikkelde concept van een 3D-lcadaster staat beschreven en waarin een technische oplossing staat beschreven die het mogelijk maakt 3D-objecten ruimtelijk op te slaan in het kadastrale DBMS [1] [2]. Een vermogensrecht geeft een aan spraak op iets of iemand. Heeft zo'n recht ook een dimensie? Wat is de om vang van het recht op levering van de gekochte ijskast? Natuurlijk kan men niet zeggen dat een recht een dimen sie heeft. Een recht, of dat nu een vor deringsrecht is of eigendom, neemt zelf geen ruimte in. Maar het recht zelf kan wel aanspraak op een ruimte met zich meebrengen: ik ben eigenaar van een stuk land van 50 bij 100 m, afgegrensd met een houten hek. Een ander voorbeeld is de erfdienstbaarheid die mijn buurman het recht geeft om over mijn erf naar zijn achtertuin te wande len. Deze kan een zodanige inhoud hebben, dat de buur man alleen een welbepaald pad mag volgen, bijvoorbeeld mr. H. D. Ploeger en drs. I. E. Stoter, afdeling Geodesie TU Delft. het pad dat loopt langs de westelijke grens van het erf. Deze dimensie van de beschikkingsmacht betreft dus de plaats van de uitoefening. We hebben nu gesproken over de plaats waar ik mijn recht mag uitoefe nen, dat is omschreven in 2D. Maar wij zijn geen bewoners van 'flat world'. We leven in een 3D-wereld. Dat de ge rechtigde tot de erfdienstbaarheid over het erf kan lopen, impliceert reeds een zeker gebruik in de hoogte. Nu is dat zo vanzelfsprekend dat wij er nooit bij stilstaan, nog minder dat de wet dat expliciet bepaalt. Voor de grondeigendom zelf is dat anders (zie de artikelen 5:20 en 5:21 uit het Bur gerlijk Wetboek). Uitdrukkelijk wordt aangegeven dat de eigendom van de grond zich niet beperkt tot het 2D- 'erfmaar omvat "de bovengrond en de daaronder zich bevindende aardla gen". Art. 5:21 BW stelt buiten twijfel dat de eigenaar ook het gebruiksrecht heeft van de ruimte, zowel onder als boven de grond. En ook al gebruikt hij deze ruimte niet zelf, hij heeft in be ginsel het recht om derden het ge bruik van die ruimte te verbieden. Hij hoeft niet zonder meer toe te laten dat iemand een kabel over zijn erf spant, of een tunnel door zijn grond boort. Rechten op onroerend goed geven al dus een beschikkingsmacht over een bepaalde ruimte. En in die zin kan men bij rechten op grond spreken van de ruimtelijke component in de derde dimensie. In het kadaster vinden we een beschrij ving en vastlegging van rechten op grond. Maar als de rechten zich uit strekken in drie dimensies, waarom is het kadaster dan plat? De verklaring is niet moeilijk. In het algemeen is het voldoende om die ruimte door gren zen in het horizontale vlak te om schrijven. Dat de eigenaar van zoveel vierkante meters grond natuurlijk ook het recht heeft om die ruimte onder en boven zijn grond te exploiteren, be hoeft niet afzonderlijk in het kadaster tot uiting te worden gebracht. Dit geeft immers geen extra informatie. GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 6