Betreft het opstalrecht een tunnel, is er iets gebouwd op een ander gebouw, of heeft de gemeente in feite de grond in zijn geheel in gebruik en resteert NS Railinfrastrust 'slechts' de eigendom van de grond? Voor ondergrondse objecten is het overigens inmiddels mogelijk de code 'OB' (Ondergronds Bouwwerk) op te nemen in de kadastrale registratie, die aangeeft dat er iets aan de hand is ónder het betreffende perceel. Fig. 3. Voorbeeld van een appartementen complex (links) en een overzicht van de hele straat (rechts). Onderzoek in de openbare registers levert niet veel meer ge gevens op (met dank aan Piet Beekman, Kadaster Directie Zuidwest). Men zoekt tevergeefs naar een ruimtelijke om schrijving dan wel een tekening die meer licht kan doen schijnen op de verdeling van de rechten op de percelen. De akte geeft slechts aan dat er een recht van opstal wordt ge vestigd. Slechts door het station zelf te bekijken kan men aan de hand van het feitelijk gebruik erachter komen dat NS Rail- infratrust eigenaar van de perrons en sporen op het maai veldniveau is, en het recht van de gemeente Den Haag ken nelijk het recht inhoudt om daarboven het tramstation en busplatform in eigendom te hebben. Nadere informatie, bij voorbeeld over de juridische status van de trappen die de bei de niveaus met elkaar verbinden, kan men niet verkrijgen. Case 2: splitsing in appartementsrechten We illustreren de huidige kadastrale registratie van appar tementsrechten aan de hand van een eenvoudig apparte mentencomplex. Het gebouw is gesplitst in drie apparte menten. Eén is geheel gelegen op de begane grond, terwijl de twee andere zich bevinden op de eerste en tweede etage, met elk een eigen toegang vanaf straatniveau (fig. 3). Dat elk van deze drie woningen een zelfstandig voorwerp van recht is, kan men uit de kadastrale kaart niet afleiden (fig. 4). We zien slechts één perceel. De individuele apparte menten zijn onzichtbaar. Dit klopt ook met de wijze waarop in het Nederlandse rechtssysteem het ap- partementsrecht is geconstrueerd. Er is geen sprake van een 'echte' splitsing in eigendomslagen. Men is geen eige naar van zijn woning, maar elke appar- tementsgerechtigde is mede-eigenaar van de gehele grond en de zich daarop bevindende gebouwen. Theoretisch zou onze kadastrale registratie van ap partementsrechten er dus mee kun nen volstaan om de rechten op elk van deze flatwoningen te boeken als een aandeel in de eigendom van het ge splitste complex. Dat neemt niet weg dat elk apparte- mentsrecht in zoverre een zelfstandig bestaan leidt, dat het ook een exclusief gebruiksrecht geeft op een deel van het gebouw, het privédeel, ook wel als het 'appartement' aangeduid. Elk ap- partementsrecht is met deze zelfstan digheid terug te vinden in het kadas ter. We vinden in de AKR het volgende overzicht van de rechthebbenden: PERCEELNR SOORT_KECHT SUBJECT 6408A3 VE BALLERING 6408A2 VE JANSSEN 6408Al VE STOTER Fig. 4. De kadastrale kaart van het apparte mentencomplex in fig. 3. De voorkant van het betreffende gebouw staat aan gegeven met een pijl. Het perceel is groter dan de foot print' van het gebouw. Elk van de drie appartementsrechten is aangeduid met een eigen nummer: 6408A 1, 6408A 2, 6408A 3. Het eerste deel is de complex-aanduiding (6408A), het laatste deel is het unieke nummer van elk appartementsrecht, de zoge naamde appartementsindex (bijvoor beeld 1). Zijn de individuele apparte menten in zekere zin nog herkenbaar in de kadastrale registratie, de vraag waar die privédelen zich dan wel (ruimtelijk) bevinden binnen het com plex, wordt hiermee niet beantwoord. Zoals we al zagen, geeft ook de kada strale kaart daarover geen enkele in formatie. De openbare registers kun nen in dit geval wel meer informatie leveren: een ruimtelijke omschrijving van deze privédelen (de 'appartemen ten') vindt men in de splitsingsakte, en meer bepaald in de splitsingstekening (fig. 5). De individuele appartementen zijn genummerd, waarbij dit cijfer cor respondeert met de appartementsin dex die in de kadastrale registratie aan het appartementsrecht is toegekend. De grens tussen de appartementen on- GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 8