x .3 1 Behoefte aan een 3D-kadaster HL 1 1 3 3D-rechtsobjecten derling, en tussen de appartementen en de delen die bestemd zijn voor ge meenschappelijk gebruik, is aangege ven met een dikke zwarte lijn. Men zal dus de splitsingsakte in de openbare registers moeten inzien. De tekening geeft een (2D-)dwarsdoorsne- de per bouwlaag. Een 3D-kaart is dit dus niet. Bovendien zijn de gegevens niet digitaal beschikbaar (wat toegang via de computer uitsluit). In het huidige kadaster blijkt het dus niet of in zeer beperkte mate mogelijk om ruimtelijke informatie over rech ten in de verticale dimensie te verkrij gen. Bij appartementsrechten moet men de openbare registers raadplegen om zicht te krijgen in de verdeling en samenhang tussen de verschillende appartementsrechten. Bij de vestiging van het opstalrecht is het inschrijven van een tekening echter niet verplicht, terwijl het ook aan partijen is vrijge laten om al dan niet in de akte van ves tiging nadere informatie over de ruim telijke componenten van het gevestig de recht op te nemen. Het platte vlak heeft zijn beperkingen. En dat doet zich sterker voelen naar mate de situatie complexer wordt. Nu is 'meervoudig grondgebruik' niets nieuws. Bekend zijn de middeleeuwse werfkelders in het centrum van Utrecht en al meer dan een eeuw wor den opslagruimten en winkels ver huurd onder de spoorviaducten in Amsterdam en Rotterdam. Maar de betrokken belangen worden steeds groter. Men neemt geen genoegen meer met een huurrecht, maar wil een eigendomsrecht. Ook worden de com plexen steeds ingewikkelder. Dat er in deze gevallen sprake moet zijn van een scheiding van de beschikkingsmacht in de derde dimensie is duidelijk, maar hoe leggen we dat vast in het kadaster? Op naar een 3D-kadaster In een eerder stadium van het onder zoek naar een 3D-kadaster kwamen er drie mogelijke oplossingen aan de or de [1]: een volledig 3D-kadaster, waarin het mogelijk is om 3D-percelen en 3D-rechten te registreren. Het lca- 2'.rert//ef" r><? ft/se/*'" grO/ref (Ai IÜ1 S3 (B) K ter/A*'* /e trrert r Aeu/rrrr èa/. w r A ar/Trer 5i. 55. Acrsner A#/*"*' H pa.'. N Ae' - Aëfi'tr *rc'/-ï' AO (Q Fig. 5. Tekeningen die behoren bij de splitsingsakte van het appartementen complex in fig. 3, met Adwarsdoor snede, B: begane grond, C boven: tweede verdieping en C beneden: derde verdieping. De indi viduele apparte menten zijn aange duid met 'V, '2' en '3'. daster zou zich hiermee in zekere zin losmaken van de grond. Men legt dan geen rechten meer vast aan de hand van percelen, maar boekt rechten op 'ruimten'. Deze laatste zullen dan nader moeten worden gedefinieerd; het behoud van een 2D-kadaster, met dien verstande dat er verwijzingen kunnen worden opgenomen naar het be staan van 3D-situaties. Dit komt dus neer op een 'waar schuwing' dat er sprake is van een bijzondere situatie, waarbij rechten gestapeld zijn, zoals dat nu reeds moge lijk is voor ondergrondse bouwwerken; een 'hybride oplossing', dat wil zeggen behoud van het 2D-kadaster en de registratie van de complexe 3D-situ- aties binnen dit 2D-kadaster. Als oplossing is gekozen voor de hybride situatie. De argu mentatie hiervoor kunt u lezen in [1]. Voor de technische inrichting van een dergelijk kadaster is er inmiddels een prototype gebouwd met behulp van Oracle Spatial 9i [2]. Een kadaster legt het verband tussen een subject dat een recht heeft op een object. In de ontwikkeling van een proto type voor een 3D-kadaster hebben we het concept van een '3D-rechtsobject' geïntroduceerd. Dit is de 3D-representatie van rechten die op 2D-percelen worden geregistreerd. Een 3D-rechtsobject is dus geen (3D-)recht. Een 3D-rechtsobject wordt gebruikt om de ruimtelijke dimensies van (de be schikkingsmacht) van (huidige) rechten inzichtelijk te maken (fig. 6). Dit 3D-rechtsobject moet dus ook worden onderscheiden van het fysieke 3D-object: de werkelijk op het perceel gebouwde constructie. De 3D-rechtsobjecten be zitten wel referenties naar de betreffende fysieke objecten (dus een 3D-rechtsobject voor de eigendom van de HSL-tun- nel verwijst naar de entiteit die de tunnel representeert). Van de fysieke objecten kunnen eventueel ook ruimtelijke en niet-ruimtelijke eigenschappen worden opgeslagen bin nen of buiten het DBMS. GEODESIA 2002-12

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 9