basiskaart in eigen beheer te hebben. Namens zes gemeen ten is Rotterdam beheerder, directievoerder, of treedt op als uitvoerder betreffende de metingen voor de basiskaart. Gebruik van de kaart Een organisatie die met zoveel inzet en beschikbaarheid van middelen bezig is om een product te maken, verdient het dat dit product intensief wordt gebruikt. In Rotterdam zit dat wel goed. Het gemeentelijk apparaat, het 'concern' Rotterdam, bestaat uit negenentwin tig bedrijven en instellingen met een totaal van achttienduizend medewer kers. Met elkaar zorgen zij voor het rei len en zeilen in de gemeente. Dat hier bij op tal van plaatsen een basiskaart van pas komt, is logisch. Veelal wordt de grootschalige kaart gebruikt in combinatie met andere geografische producten, zoals de kadastrale en lei dingeninformatie, luchtfoto's, cyclora- rna's en de bestuurlijke indeling van Rotterdam van gemeentegrens tot aan het bouwblokniveau. De weergave van deze geografische bestanden geschiedt natuurlijk met diverse GIS-systemen, de ene keer een eenvoudig systeem bij de dienst Marktwezen om een kaart je te printen voor een vergunningaanvraag voor een stand plaats voor een bloemenstal, en de andere keer een geavan ceerd systeem bij bijvoorbeeld het Gemeentelijk Haven bedrijf waar op de negentiende verdieping van het World Port Center met twee grote videowalls van 16 m2 elk, met een real time-systeem de locatie van ieder schip wordt ge toond, uiteraard met als basis de grootschalige topografie. Natuurlijk zijn er ook niet-gemeentelijke bedrijven en in stellingen die dankbaar gebruikmaken van de grootscha lige kaart (zie kader). Rotterdam organiseert tweemaal per jaar een gebruikersplatform waar de abonnementhouders worden uitgenodigd om met elkaar te praten over het gebruik van de bestanden, en informatie te krijgen over de Fig. 8. Boekhandel Donner: verkoop van de GBKN aan de burger. Afnemers van de grootschalige Afnemers buiten de gemeentelijke topografie binnen het 'concern' organisatie Rotterdam KPN Dienst Stedebouw en Volkshuis Waterbedrij f Europoort vesting Casema Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam Colt Gemeentewerken Rotterdam Eneco Gemeentelijk Havenbedrijf Brandweer Deelgemeenten Politie Gemeentelijke Belastingen Regionale Hulpdiensten Rotterdam- Burgerzaken Rijnmond Marktwezen Kadaster Rotterdamsche Elektrische Tram Rotterdam Airport UPC Hoogheemraadschap Schieland Waterschap IJsselmonde ontwikkelingen binnen de afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie. Re gelmatig geeft één van de deelnemers een presentatie over het gebruik van de kaart binnen zijn bedrijf. Verkoop en distributie De afdeling Verkoop verzorgt de distri butie naar de abonnementhouders en de verkoop van eenmalige bestellin gen. Een recent ontwikkeld distribu tiesysteem, waarin van alle klanten de gegevens zitten met daarbij de gebie den waarop zij geabonneerd zijn, het gewenste format en de gewenste selec tie, is daarbij het hulpmiddel. Zodra de productie-eenheid Topografie muta ties aanbiedt, zal voor de abonnement houder een nieuw bestand worden aangemaakt en in de door hem ge wenste frequentie van levering wor den aangeboden. Op termijn zal ook via internet kunnen worden besteld en gedownload. Om de regionale en lan delijke afnemers van de topografie van dienst te zijn, zal Rotterdam van harte meedoen aan de initiatieven voor het landelijke loket. In de werkgroep ter voorbereiding hiervan zit onder ande re een vertegenwoordiger vanuit de af deling Landmeten en Vastgoedinfor matie van Rotterdam. Om de burgers de gelegenheid te geven om op een voor hen eenvoudige manier aan een gedetailleerd kaartje te komen, is er een samenwerking ontstaan met boek handel Donner in Rotterdam (fig. 8). De boekhandel verkoopt nu ook, naast de kleinschalige gedrukte kaarten, kaarten op maat. Een GIS-systeem, een plotter en een snijmachine staan in de megaboekhandel op de Lijnbaan ter beschikking om elke gewenste uitsne de te plotten [2], TPG In 2001 hebben vijfentwintig gemeen ten in Zuid-Holland zich verenigd in het overleg van Topografie Produce rende Gemeenten (TPG's) [3]. Deze ont wikkeling wordt door Rotterdam en thousiast begroet. Het geeft aan dat Rotterdam niet alleen staat waar het de verantwoordelijkheid voor het in eigen beheer hebben van betrouwbare actuele geografische bestanden be treft. De TPG's beschouwen het als een gemeentelijke taak om binnen de eigen bedrijfsvoering te zorgen voor GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 10