Geen belangstelling voor laagste punt hoogwaardige grootschalige topografi sche bestanden. Immers, de gemeente voert de regie over haar eigen grondge bied. Voor zowel ontwerp, realisatie en beheer van de ruimte is goed kaartma teriaal onontbeerlijk. Daarnaast gaat de kaart een steeds belangrijker func tie vervullen bij de dienstverlening aan de burger. De meeste TPG's maken deel uit van een intensief bebouwd ste delijk gebied met veel economische activiteiten. Rotterdam heeft in de regio een centrumfunctie en hecht er grote waarde aan dat de informatie voorziening, waaronder de geografi sche bestanden, op een hoog peil staat. Door nu de krachten te bundelen kun nen de belangen van de TPG's beter worden behartigd. De eerste gezamen lijke actie is al een groot succes: er zijn goede afspraken gemaakt over de afstemming van de topografie op de gemeentegrenzen. De grootschalige topografie van de diverse TPG's in Zuid-Holland vormt nu een naadloos geheel en jaarlijks zullen de gemeen ten de topografie op de gemeentegrens op elkaar afstemmen. Tenslotte Grootschalige topografie is door de eeuwen heen een belangrijk instru ment geweest voor het beheer en on derhoud van de stad. Niet alleen voor Rotterdam, maar voor elke gemeente in Nederland is deze topografie de ba sis voor ontwerp, uitvoering, beheer en dienstverlening. Het is een onmis baar instrument omdat alle topografie altijd betrekking heeft op grondgebied van een gemeente. In de discussie over de Authentieke Registratie Topografie is de stellingname van de TPG's dat gemeenten de hoofdverantwoordelijkheid moeten krijgen. Het strategisch beheer zal moeten worden ingevuld door Rijk en gemeenten, in deze vertegenwoor digd door de VNG [3], Deze kijk op verantwoordelijkheid voor de basislcaart is niet nieuw. In de Rotterdamse geschie denis van de grootschalige kaart zijn regelmatig personen opgestaan, die zich sterk hebben gemaakt om de kaart volledig in gemeentelijk eigendom te houden. G. J. de Jongh deed dat in 1884, ir. Fritzlin in 1936, en ir. C. Zeillemaker in de jaren rond 1980. In de huidige discussie rond de Authen tieke Registratie van de Topografie is afdelingshoofd ir. L. Smit voorvechter voor een organisatievorm waarbij de ge meenten een prominente rol krijgen. Literatuur [1] Lievaart, W. L. en P. Ratsma, Catalogus van tentoonstelling 'Kaarten en kaartmakers van Rotterdam'. 1984. [2] Schallenberg, H. N., Topografie van Rotterdam in ieders bereik. Geodesia 2001 no. 6, p. 312-314. [3] Scheltes, E. en E. Dolle, Topografie is essentieel voor gemeenten. Geodesia 2002 no. 7/8, p. 284-286. Summary Large scale base maps in Rotterdam For centuries, maps are being produced in Rotterdam under the authority of the municipality. In all those years it has become clear that it is a must for the city to have its own large scale map. Nowa days Rotterdam has a professional organisation which specialises in measuring, updating and distributing geographical data. surveying, municipalities, history landmeetkunde, gemeenten, geschiedenis Het laagste punt van Nederland ligt tussen de A20 en de spoorlijn Rotter dam-Utrecht, aan de Parallelweg- Zuid bij Nieuwerkerk aan den IJssel. In de vier jaar dat de boer het land van Van Vliet onderhoudt, heeft hij er nog nooit iemand gezien die voor het laagste punt kwam. Bij de ingang heeft de autohandelaar heel slim een monument gezet in de vorm van een peilschaal, verder komen laagste- punttoeristen niet. Tot 1953 had de oude Van Vliet hier een boerderij, toen kwam hij in de autohandel terecht. Toevallig was zijn financieel adviseur tevens con sul van Tanzania en hij trok met con sulaat en al bij Van Vliet in. Toen Mi nister Jorritsma in 1995 dit punt in de Zuidplaspolder officieel tot laag ste punt van Nederland uitriep, was de onwaarschijnlijke combinatie compleet. En ook was het afgelopen met de andere zelfbenoemde laagste punten. De criteria van Rijkswater staat waren duidelijk: het moest een nagenoeg horizontaal gebied zijn van minstens een hectare, dat door mens en dier beloopbaar is. En dat is hier, 6,74 meter onder NAP. (Uit: Pauline de Bok, 'Polders/Zuidpias', in: De Volkskrant, 2 november 2002) KEYWORDS TREFWOORDEN GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 11