Literatuurstudie -uitwisseling van kabels en leidingen plaatsvindt bij de uitvoering van groot schalige projecten. Daarnaast moet duidelijk worden of het mogelijk is om een datamodel voor de registratie en het beheer van de kabels en leidingen voor Rijkswaterstaat te ontwikkelen, dat past binnen de bestaande NEN- en ISO-normen. Bij het k&l-project zijn kennis en ervaring opgedaan over het beheerproces van kabels en leidingen bij Rijkswaterstaat en dit heeft inmid dels zijn weerslag gevonden in een voorstel tot aanpassing van het data- model Kerngis. Bij een aantal pilot- dienstkringen, die verantwoordelijk zijn voor het beheer en onderhoud van rijkswegen, is een werkproces beschre ven en geïntroduceerd [1], Een ander onderdeel van het project is een onder zoek naar een methodiek voor de in winning, verwerking en registratie van kabel- en leidinggegevens binnen Rijkswaterstaat en bij derden. In het navolgende zal verder worden inge gaan op dit onderdeel, dat bestaat uit een literatuurstudie, een onderzoek bij de dienstkringen en directies van Rijkswaterstaat, en een onderzoek bij de kabel- en leidingbeheerders in Ne derland. De literatuurstudie heeft tot doel meer inzicht te krijgen in de reeds uitge voerde onderzoeken naar de uitwisse ling, inwinning, verwerking en regi stratie van kabel- en leidinggegevens, en 0111 vast te stellen welke normen daarbij momenteel worden gehan- Aanleg meetsystemen langs Rijksweg 15. Tabel 1. Nederlandse normen en praktijkrichtlijn. CODE OMSCHRIJVING NEN3610 Terreinmodel Vastgoed; Termen, definities en algemene regels voor de classificatie en codering van de aan het aardoppervlak gerelateerde ruimtelijke objecten NEN3116 Tekeningen in de bouw; Basissymbolen voor de uitwisseling van gegevens over de ligging van ondergrondse leidingen NPR3143 Tekeningen in de bouw; Symbolen op beheerltaarten van ondergrondse leidingen NEN3219 Buitenriolering; Aanduidingen op tekeningen NEN3048 Symbolen voor pijpleidingen en toebehoren NEN 1878 Automatische gegevensverwerking; Uitwisselingsformaat voor gegevens over de aan het aardoppervlak gerelateerde ruimtelijke objecten NPR3611 Gebruik van NEN 1878 bij het objectgericht leveren van gegevens over de aan het aardoppervlak gerelateerde objecten teerd. In deze studie zijn rapporten van de Ravi [2] [3] [4], een aantal NEN-normen en een praktijkrichtlijn van het Neder lands Normalisatie Instituut, rapportages van de MD [5] [6] en de Dienst Weg- en Waterbouwkunde, en de rapportage Ruimte voor Rijntakken van Ingenieursbureau BCC [7] ge raadpleegd. Daaruit is een aantal conclusies getrokken, die aangeven hoe de vastgestelde verbeterpunten verwezen lijkt kunnen worden. Zo dienen er voor RWS en de kabel- en leidingbeheerders richtlijnen, voorschriften en procedures te worden opge steld voor de registratie van kabels en leidingen, en zal er een standaardisatie moeten plaatsvinden voor het gebruik van symbolen en tekenwij zen op kaarten die gebaseerd zijn op bestaande, aangevulde of nieuwe NEN- en ISO-normen. In tabel 1 zijn de bestaande normen met betrekking tot kabels en leidingen weergegeven. Daarnaast noodzaakt de grote hoeveel heid aan kabels en leidingen in Neder land tot een participatie van alle be heerders in een verbetering van de communicatie met betrekking tot de uitwisseling van gegevens. Deze uit wisseling moet op korte termijn digi taal en volledig kunnen plaatsvinden met een eenduidig uitwisselingsfor maat. Tevens moeten de relevante ka- bel- en leidinggegevens in een data base worden verwerkt, die eenvoudig aan een GIS te koppelen is. GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 17