De reden hiervoor is nu al duidelijk. Iedere dienstkring heeft een eigen takenpakket en de ene dienstkring zal een andere diversiteit aan kabels en leidingen in beheer hebben dan de andere. Daarom is het van belang om gedurende het implementatieproces de wensen van iedere dienstkring apart in beeld te brengen, zodat duidelijk wordt in hoeverre de kabels- en leidingenmodule algemeen toepasbaar is. Kerngis is een beheerpakket waarbij zoveel mogelijk aan in dividuele wensen tegemoet wordt gekomen, zonder uit het oog te verliezen dat het algemeen toepasbaar moet blijven. Het ambitieniveau van het onderzoek is het aandragen van oplossingen voor de problematiek binnen Rijkswaterstaat. Omdat uit het onderzoek bij de kabel- en leidingbeheerders blijkt dat ook daar verbeteringen voor de uitwisseling van kabel- en leidinggegevens nodig zijn, is een eerste oplos singsrichting voorgesteld die als handvat voor de beheer ders zelf dient te worden gezien. Een landelijk beheerspak- ket voor de registratie van kabels en leidingen is misschien te hoog gegrepen, omdat iedere beheerder te maken heeft met haar eigen specifieke kabel- of leidinggegevens en de wensen die zij ten aanzien van een beheerspakket hebben. Toch is het zaak om de getoonde bereidheid voor het maken van eenduidige afspraken verder vorm te geven, waarbij de behoefte voor een soepelere uitwisseling van gegevens als speerpunt dient te worden genomen. Tot slot Het belang van een uniforme registratie en wijze van be heer van kabels en leidingen wordt zowel door Rijkswater staat alsook door de kabel- en leidingbeheerders onder schreven. Het feit dat Rijkswaterstaat één organisatie is (met weliswaar verschillende directies en dienstkringen), vergemakkelijkt de aanpak van de uit het onderzoek vast gestelde knelpunten. Kerngis is hierbij het aangewezen in strument. Voor de kabel- en leidingbeheerders ligt dit anders, omdat zij vanuit honderdvijftig verschillende organisaties werk zaam zijn. Om tot een uniformere registratie en beheer van kabels en leidingen, en een betere uitwisseling van gege vens te komen, zullen er op landelijk niveau afspraken moeten worden gemaakt. Een optie is 0111 deze klus geza menlijk met het KLIC (Kabel en Leiding Informatie Cen trum) en eventueel de MD op te pakken, alhoewel dit niet direct als taak van Rijkswaterstaat wordt beschouwd. De vraag is alleen uit welke hoek het initiatief genomen gaat worden om de geschetste kabel- en leidingproblematiek naar een hoger niveau te tillen. Literatuur [1] Procesbeschrijving k&l-registratie ten behoeve van Kerngis, 14 april 2002. [2] Ravi, Kabel- en leidinggegevens geleid. Apeldoorn 1988. [3] Ravi, Kabel- en leidinggegevens voor elkaar, deel 1 classificatie voor uitwisseling. Apeldoorn 1990. [4] Ravi, Kabel- en leidinggegevens voor elkaar, deel 2: uitwisselingsformaat gedefinieerd. Apeldoorn 1991. [5] RWS-MD, Vooronderzoek Registratie kabels en leidingen onder en langs Rijkswegen (MDGAG-9704). Eindhoven 1996. [6] RWS-MD, Uitvoeringsvoorstel Registratie kabels en leidingen (MDGAG-9862). 1998. [7] Ingenieursbureau BCC, Ruimte voor Rijntakken, Kabel- en leiding inventarisatie. Leerdam 2001. [8] Hoofdkantoor Rijkswaterstaat, Handleiding Wegontwerpproces hoofdwegen. 2000. [9] Inventarisatie kabels en leidingen Grensmaas. De Maaswerken-werk groep kabels en leidingen, 1998. [10] Zandmaas/Maasroute, deelproject kabels en leidingen - resultaten van de inventarisatie. RWS Directie Limburg, 1997. Over het onderzoek naar standaarden en informatie behoefte is een samenvattend eindrapport verschenen, geschreven door Ingenieursbureau BCC. Een exemplaar van het eindrapport kan worden aangevraagd via S.M.C. Claessen@mdi.rws.minvenw.nl. Summary Cable and pipe registration at a higher level The registration of cables and pipes has become an important issue for the Ministry of Transport, Public Works and Water Management. With the implementation of the application Kemgis, the Ministry achie ves to visualize and control the accurate position of cables and pipes in a database. This article describes the results of a re search that has been carried out for a better understanding of the way the sub depart ments of the Ministry, and the Dutch utility companies are dealing with the registration of cables and pipes. Another part of this pro ject consisted of an extensive literature stu dy on all aspects of registration of cables and pipes. geo-information engineering, utility registration, survey geo-informatievoorziening, leidingenregistratie, overzicht KEYWORDS TREFWOORDEN GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 22