buiten moet realiseren schijnt de cir kelboogconstructie gemakkelijker te zijn, en voor de auto's maakt het niets uit. Rondom de ellipsachtige figuur zijn de wegbegrenzingen getekend waarbin nen het asfalt wordt gelegd. Om te on derzoeken of dit alles werkt, kan er een simulatie worden uitgevoerd. Voor dat doel kan worden gekozen uit per sonenauto's, vrachtauto's, bussen en truck met oplegger. Ook de wielbasis kan worden gekozen. Voor de uiterste begrenzing kiest men meestal een truck met oplegger, want als die er door kan, kan alles erdoor. Ton kiest er één met een wielbasis van 4,30 m; dat is reëel, want volgens deskundigen hebben 95% van alle trucks een wiel basis van minder dan 4,42 m. De pc laat zien dat de gekozen truck een draaicirkel nodig heeft van 7,55 m. Daar zal met de constructie dus reke ning mee worden gehouden. Allereerst wordt nu de as van de ideale rij route over de Ovonde berekend en in de tekening ingevoerd met een rode lijn. Daarnaast is met een zwarte lijn aangegeven welk gebied de truck in zijn geheel nodig heeft om langs die ideale route te rijden. Vervolgens wordt de gekozen rijsnelheid inge voerd en wordt berekend hoe het hele gevaarte zijn weg gaat vinden om voorbij het obstakel te komen. De harmonicabus kan er pas langs als de kegels wat zijn teruggezet. In groene lijnen is getekend welke weg de voor- en achter wielen hierbij zullen volgen. Een chauffeur rijdt in principe zolang mogelijk rechtdoor voordat hij aan zijn stuur gaat draaien. Draait hij te vroeg, dan gaan de achterwielen dooi de buitenberm, draait hij te laat dan rijdt de wagen te ver over het elliptische plateau. Een klein stukje is niet erg, maar er zijn grenzen. Die werden bij de simulatieproef dui delijk bereikt, want de truck loopt vast. Er kan nu een nieu we ideaallijn worden getekend of de snelheid aangepast. Het veranderen van de geconstrueerde ellips zou ook kun nen, maar dat is niet de bedoeling van een 'standaardellips'. Ton kiest hier voor een lagere snelheid en stelt deze op 15 km. Nu lukt het de truck om er redelijk langs te komen. Tenminste op het beeldscherm. Buiten moet je het maar weer afwachten. De provincieambtenaren wilden het er echter niet op aan laten komen en kozen daarom voor een praktijkproef alvorens de Ovonde echt te gaan bouwen. De moeilijkste passage: driekwart eromheen de parallelweg op. Rood/zwart: het tracé van de rijroute. Groen: spoor van de voor- en achterwielen. GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 25