Belgische prins huwt landmeter Praktijktoets Op het voormalige opslagterrein van de Olaulijn in Vlissin- gen, een groot parkeerterrein van enkele honderden meters lang en breed, werd de ovale rotonde door de provinciale landmeters met oranje kegels en krijtstrepen uitgezet. Met behulp van GPS ging dat erg snel. Bedoeling was om hierop uit te proberen hoe vlot vooral de grote verkeersdeelnemers het obstakel kunnen passeren. Als proefkonijnen stonden een harmonicabus, een gewone lijnbus en een uitrekbare truck met oplegger gereed om de aanval te openen. Provin ciemedewerkers die iets met het project te maken hebben, waren toegestroomd om het resultaat te bewonderen, waar onder ir. Jan Bakx van de afdeling B&R, Han Tuinman van de afdeling landmeten en uiteraard de landmeters die de Ovonde met behulp van GPS hadden uitgezet. Chauffeuse Sheila van de busonderneming AMZ had er duidelijk zin in en kroop achter het stuur van de harmonicabus van 18 m lengte. De eerste proef gewoon rechtdoor ging nog wat langzaam, want het was wel even zoeken tussen al die kegels. Dat lukte. Nu nog even terug en opnieuw. Nu wat sneller. Ook dat ging goed, de banden van de harmonicabus bleven keurig binnen de blauwe krijtlijnen en de kegels. Iets moeilijker werd de derde aanval toen de Ovonde drie kwart moest worden genomen, want al bleven de banden binnen het tracé, de voorkant van de bus stak daar nog enkele meters buiten. Maar dat gaf niks, want de kegels werden gewoon een eindje naar binnen gehaald. Na van alle mogelijke kanten op en over de rotonde te hebben gereden, mocht Sheila even pauzeren en kijken hoe de chauffeur van een truck met oplegger het eraf zou brengen. Dit vervoermiddel was wel iets korter (16 m), maar had het toch heel wat moeilijker met de passages. Vooral de drie kwart bocht was moeilijk haalbaar en de kring van kegels werd alsmaar kleiner. Maar dat was blijkbaar toch voorzien en geen verrassing. Per slot van rekening is de constructie bedacht om rechtdoor te rijden en niet uitgenodigd te wor den af te slaan, ook niet naar de linkerkant. En als het toch moet, dan kan het, als je maar heel langzaam rijdt. Maar het was nog niet genoeg, want de oplegger kon ook nog langer worden gemaakt. Met enkele schokken en ruk ken kreeg deze een lengte van 21 m en mocht toen alles nog een keer overdoen. Zelfs die proef leidde niet tot verrassin gen, althans niet van de ontwerpers. De chauffeur hoopte Sheila zoekt alleen niet te veel van deze obstakels te haar weg. moeten passeren. Maar hij kan altijd nog omrijden, werd hem verteld. De slotproef was weer voor Sheila, nu met een gewone lijnbus. Al vanaf de eerste aanloop was duidelijk dat dit geen enkel probleem zou opleveren. Ze kende inmiddels de route tussen de ke gels door bijna blindelings. Bovendien was het tracé nu ook duidelijk gemar keerd door de gereden sporen van de banden. De bus kan als het moet zijn weg goed vinden, ook op de afslagen naar de zijwegen. Een geruststelling voor de plattelandsbewoners. Aan het eind van de proef was iedereen tevreden. De proef gaf zelfs nog een be ter resultaat dan de simulatie op het beeldscherm. Dat kwam door de erva renheid van de chauffeurs, de kleinere wielbasis dan was voorzien (3,55 m in plaats van de gekozen 4,30 m) en het feit dat de voertuigen niet geladen wa ren, want dan willen ze in de praktijk sneller de bocht uit vliegen. Ook zal de echte situatie nog beter worden, omdat het middendeel enkele centi meters zal worden verhoogd, terwijl nu op vlak terrein is geoefend. De geconstrueerde 'standaardellips' kan dus worden gehandhaafd en bin nenkort zullen de eerste drie construc ties in Zeeland worden aangelegd; één nabij Aardenburg, een tweede op Schouwen-Duiveland en de derde op Walcheren bij Koudekerke. Daar zal het verkeer weer 'duurzaam veiliger' worden. De firma Transoft hoopt na tuurlijk dat veel andere provincies zul len volgen. De Belgische media hebben prins Laurent alias 'prins Woef al eerder 'uitgehuwelijkt', maar dit keer weet VTM het zeker: hij gaat trouwen met Claire Coombs. Met Claire Coombs heeft de prins twee jaar een relatie. De toekomstige bruid van Laurent woont in Chaumont- Gistoux, in de buurt van Waver, werkt als landmeter en is niet van adel. (Uit: Tubantia, 30 september 2002) GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 26