Veranderende vastgoedeigendoms- situaties0 Een praktijkstudie in Kyrgyzië Waarom is een stuk grond langs een grote weg meer waard dan eenzelfde stuk grond op een afgelegen plek? Waarom kiezen mensen liever een huis in een rustige straat dan een huis in een industriegebied? Zulke vragen worden in West-Europa nauwelijks gesteld omdat iedereen het antwoord weet. In voormalig communistische landen komen die vragen nog bij vrijwel niemand op. Na de politieke omwenteling is in de jaren negentig van de vorige eeuw het vastgoed dat voorheen eigendom was van de staat, verdeeld onder de bevolking zonder veel aandacht voor lokatie of bereikbaarheid. De huizen en flats gingen naar de bewoners ervan en het land van de grote collectieve en staatsboerderijen is opgesplitst. Kersverse individuele eigenaren van vastgoed overzien meestal nauwelijks de gevolgen van het eigendoms recht. In veel nieuwe onafhankelijke republieken is het concept individuele eigendom van vastgoed nieuw en er is nog weinig bekend over economische mogelijkheden. Er is geen markt voor vastgoed, geen ervaring met individu ele zeggenschap over vastgoed en er is vaak ook weinig ver trouwen in de autoriteiten en de economie. Gedurende een recente projectopdracht heb ik onderzoek gedaan naar de gevolgen van een nieuwe zeggenschap over vastgoed in Kyrgyzië. In dat onderzoek wordt verband gelegd tussen verandering van zeggenschap over vastgoed en de daarvan verwachte voedselzekerheid en economische ontwikkeling. Die laatste twee zijn bij verandering van zeggenschap over vastgoed in voormalig communistische landen doorgaans de twee belangrijkste doelstellingen. Hoewel het onderzoek is verricht in Kyrgyzië, zijn er ervaringen uit andere landen in verwerkt. De situatie in de meeste landen die thans wil len overgaan van een planeconomie naar een marktecono mie, vertoont grote overeenkomsten en maakt het mogelijk om de ontwikkelingen te vergelijken. Een typisch registratiekantoor oude stijl. Herziening van zeggenschap over vastgoed Onder het communistische bewind was vrijwel alle vastgoed eigendom van de staat. Na de recente politieke veranderingen zijn in veel voormalig communistische landen projecten uit gevoerd om op grote schaal het vast goed te privatiseren. Verandering van zeggenschap over vastgoed is een ver gaande stap die grote sociale gevolgen kan hebben. Hoe komen daardoor die verwachte economische ontwikkeling en verbe terde voedselzekerheid tot stand? Her verdeeld vastgoed waarover burgers individuele zeggenschap kunnen uit oefenen, leidt onder de regels van een vrije markteconomie theoretisch tot economische ontwikkeling. Bij volledi ge individuele zeggenschap over vast goed zal men ernaar streven om met dat vastgoed een zo hoog mogelijk ren dement te behalen, waardoor de waar de ervan zal toenemen. Die waardever meerdering resulteert in een hoger in komen, meer bestedingen en dus in economische groei. Meer individuele zeggenschap met be trekking tot vastgoed (en in het bij zonder agrarisch land) zal - eveneens theoretisch - boeren aanzetten tot ho gere landbouwproductie. Onderzoek toont aan dat op relatief kleinere boer derijen landbouwgrond efficiënter wordt gebruikt dan op grote boerderij en. Er wordt meer voedsel geprodu ceerd en als gevolg daarvan neemt de (nationale) voedselzekerheid toe. Maar die theoretische verwachtingen ko men lang niet altijd uit. Een studie van Samenvatting van een promotieonder zoek aan de Univer siteit van Amster dam naar de samen hang tussen de her ziening van zeggen schap over vastgoed, voedselzekerheid en economische ont wikkeling. Een soortgelijk artikel verscheen eerder in Ars Aequi, juridisch studentenblad 51/4, 2002. GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 30