Privatisering van staats eigendom Wiens (landbouw)grond wordt het? de Wereldbank naar het lange-termijn- effect van vijfentwintig agrarische pro jecten toont aan dat tijdens project- audits alle projecten succesvol lijken, maar dat na vijf tot tien jaar meer dan de helft geen duurzaam effect meer heeft. Een evaluatie van 212 USAID- projecten (USAID Program Evaluation Paper #24) suggereert dat 11% van de projecten hoogstwaarschijnlijk duur zaam effect zal hebben, maar dat voor 25% van de projecten het vooruitzicht somber is nadat de VS-hulp zal zijn beëindigd. Mijn onderzoek toont aan waarom niet. Tijdens het onderzoek is een methode ontwikkeld om al gedu rende de projectuitvoering het beha len van projectresultaten beter in te schatten om het project eventueel bij te kunnen sturen. dr.ir. H.A.L. Dekker. Straatbeeld in Bishkek (vroeger Frunze), de hoofdstad van Kyrgyziè. Er is een belangrijk verschil tussen glo baal gesproken voormalig communis tische landen in Oost-Europa en in Azië. In landen verder naar het oosten zijn veel inwoners nauwelijks bekend met het concept van eigendomsrech ten op vastgoed. Landen in Centraal- Azië zijn al zo lang communistisch, dat de huidige burgers geen privé- grondeigendom hebben gekend. Daar entegen begon in de Centraal-Europe- se landen het communistisch collecti- viseringsproces van vastgoed meestal pas na de Tweede Wereldoorlog. Veel ouderen hebben daar wel privé-eigen- dom van vastgoed gekend. Laat ik eerst ingaan op de privatisering in de lan den die al veel langer communistisch zijn geweest. Recente privatiserings projecten in die landen leiden in stede lijke gebieden tot 'verkoop' van vooral flats - maar ook woonhuizen - aan de bewoners. Verkoop, omdat het vaak om een symbolische prijs gaat. Boven dien zijn er veel vrijstellingen. Hoewel het een arbitraire oplossing is - men heeft geluk wanneer men in een grote flat of woning woonde tijdens de omwen teling van het regime, omdat de koopprijs vaak symbolisch is - is het wel een praktische oplossing. Ook op het platte land krijgen de bewoners hun behuizing veelal door het be talen van een 'koopsom' in eigendom. De privatisering van landbouwgrond ligt wat gecompliceer der. Immers, aan wie wordt de grond toegedeeld? De rege ring moet daartoe een keuze maken. Het is niet fair om het agrarische land te verdelen onder alleen de plattelandsbe woners of onder alleen de voormalige werknemers van de staats- en collectieve boerderijen. Maar om iedereen een ge lijk aandeel te geven in landbouwgrond, vooral als het ten dele typisch stadsmensen betreft, lijkt ook geen optimale oplossing. Er zijn en er worden verschillende methoden toe gepast in de diverse landen. Een mogelijkheid is bijvoor beeld dat bijna iedereen een stukje grond krijgt (als een soort volkstuintje), en dat mensen die de capaciteit en de ambitie hebben om te boeren, een stuk landbouwgrond kunnen aanvragen. Doorgaans worden strikte voorwaarden verbonden aan het toewijzen van landbouwgrond. Men moet naar evenredigheid de 'schulden' van de voormalige boerderij overnemen en in veel landen mag landbouw grond de eerste jaren na verkrijging niet worden door verkocht (de termijnen variëren van drie tot zeven jaar). Bovendien moet de grond productief worden gebruikt, vol gens 'kadastrale' normen op straffe van onteigening (veelal zonder adequate vergoedingsregeling). Het 'kadaster' in de USSR (waar bijna alle vastgoed staatseigendom was) werd vooral opgezet en bijgehouden om de economische vijf- jarenplanning te ondersteunen. Allerlei gegevens van land bouwgrond werden erin opgeslagen en bijgehouden, zoals grondsoort, klimaat, bodemkwali teit, topografie van het terrein, ge middelde opbrengsten per gewas, enzovoort. Zegel en vlag van Kyrgyziè. In het zegel zijn de trots van het land, de bergen, de katoen en de graanoogst ge symboliseerd. In de vlag in het midden de drie elkaar kruisende lijnen, de typisch open top van de Yurt, de verplaatsbare behuizing van de nomaden. Zoals eerder opgemerkt, betreft het vorenstaande vooral landen waai de bevolking onbekend is met privé- eigendomsrechten op vastgoed. Hoe zit dat dan met de landen in Oost- en Centraal-Europa, waar oudere mensen hiermee wel vertrouwd zijn? In sommige van die landen is gekozen voor teruggave aan de vroegere eigenaren, die genen die ten tijde van de collectivisering 'vrijwillig' hun grond bij de staat hebben ingeleverd. Andere landen pasten een systeem toe van uitgifte van vouchers die recht geven op een stuk grond. Men kan de vouchers verkopen, ruilen en samenvoegen. Ook zijn mengvormen gebruikt van vou chers die iedereen recht geven op een (klein) stukje grond en gedeeltelijke teruggave van grond aan voormalige eige naren of hun erfgenamen. Soms werd er helemaal geen grond teruggegeven, maar werd de meeste grond verdeeld onder voormalige werknemers van de grote boerenbe drijven. GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 31