Snel resultaat Projecten voor de herziening van zeggenschap over vast goed worden doorgaans met internationale donorsteun uit gevoerd met behulp van buitenlandse experts die daartoe tijdelijk in het ontvangende land wonen en werken. Is een maal het besluit tot verdeling van het vastgoed genomen, dan wil men de verdeling zo snel mogelijk daadwerkelijk tot stand brengen. Met een snelle verdeling hoopt men onzekerheid en onrust onder de bevolking te voorkomen. Voor landbouwgrond is het belangrijk dat er snel duidelijk heid ontstaat over wie wat krijgt toebedeeld. Onzekerheid onder boeren leidt tot een haperende agrarische productie en mogelijk tot voedselschaarste. Maar ondanks de haast moet er toch zekerheid zijn over rechten en verplichtingen van nieuwe eigenaren. Om snel het nodige juridische kader te hebben wordt vaak een westers juridisch systeem geko pieerd en op basis daarvan worden lokale wetten aangepast of totaal nieuw opgesteld, waarbij dus de situatie in het 'Westen' model staat. Lokaal is er geen juridische ervaring met individuele grond eigendom en dus wordt een 'op westerse leest geschoeid' systeem van regelingen voor zeggenschap over vastgoed geïmporteerd. Dat wordt vervolgens met behulp van wes terse adviseurs zo goed mogelijk geïmplementeerd, waarbij rekening wordt gehouden met de lokale juridische traditie, de lokale culturele waarden en sociale verhoudingen. Maai de concepten in het 'westers' georiënteerde nieuwe stelsel zijn soms voor lokale experts volslagen vreemd. De altijd optredende (ver)taalproblemen, misinterpretaties en nieu we juridische begrippen zijn een bron van misverstand. On danks die belemmeringen moet toch de voedselproductie op peil blijven en kan de verwachte economische groei niet te lang op zich laten wachten. Workshops en seminars bie den de mogelijkheid om misverstanden weg te nemen, maar vooral de lagere ambtenaren zijn niet gewend om te discussiëren. Het zijn vooral hoge ambtenaren met weinig praktijkervaring die de dienst uitmaken, waardoor soms theoretische oplossingen worden gekozen die in de praktijk niet werken. Daarbij komt de eerdergenoemde problema tiek van de taal. De indruk wordt regelmatig gewekt dat ver talers kritische opmerkingen en scherpe vragen vriende lijker vertalen, omdat men het moeilijk vindt om een bui tenlandse expert te confronteren met harde kritiek. Problemen bij het privatiseringsproces Rechttoe-rechtaan teruggave van rechten op vastgoed is niet altijd mogelijk. Oude stadswijken verdwenen door ste denbouwkundige vernieuwing. Het communistische stads beeld wordt gedomineerd door grote flatgebouwen. In het privatiseringsproces wordt nogal eens over het hoofd ge zien dat er een regeling moet komen voor gemeenschappe lijke ruimten in flatgebouwen. Die ruimten blijven in eigendom bij de overheidsinstantie die voorheen het be heer over de gebouwen had. Maar zo'n instantie mist nu in komsten uit het beheer, vooral betalingen voor vergunnin gen die de bewoners 0111 allerlei redenen nodig hadden. Het resultaat is noodgedwongen minder onderhoud door de be heerder, bijvoorbeeld zichtbaar aan kapotte deuren, soms weigerende, onverlichte liften, lekken de rioleringen en vervuiling van trap portalen. Ook de directe omgeving van de flatgebouwen is ernaar. Er is weinig groen, soms wat wilde struiken, slech te stoepen en nauwelijks onderhoud. Bijeenkomst van lokale boeren met vertegenwoordigers van de Wereldbank in het zuiden van Kyrgyzië, in de buurt van Osh. Op het platteland werd de topografie soms op drastische wijze aangepast aan de behoeften van de grootschalige landbouw van het communistische model. Dat leidde nogal eens tot tries te taferelen wanneer erfgenamen geen enkele kans zagen om ook maar bij be nadering het stuk grond aan te wijzen dat bijvoorbeeld hun oom vroeger be zat, omdat de topografie in de streek geheel was aangepast aan de eisen van de grootschalige landbouw. Er zijn nieuwe boerderijcomplexen met bijbe horende dorpswoningen gebouwd, kweekvijvers voor vis aangelegd en beregeningsinstallaties gebouwd. Be staande dorpen verdwenen om plaats te maken voor enkele nieuwe dorpen met vooral appartementsgebouwen, 0111 daarmee het communistische ide aal van scholing voor iedereen en nuts voorzieningen voor bijna iedereen te kunnen verwezenlijken. Vroegere eige naren moeten daarom weieens genoe gen nemen met compensatie. Als er landbouwgrond wordt teruggegeven, is de hoeveelheid vaak minder dan wat men vroeger had. Er wordt een maxi mumgrootte van boerderijen gehan teerd om zo grond over te houden voor staatsbedrijven met een specifieke functie - zaadveredeling, veeteelton- derzoek en dergelijke - en ook om aan voormalig werknemers van staats- en collectieve boerderijen die niet afstam men van voormalige eigenaren ook wat grond te kunnen toedelen. Zonder grond om een boerenbedrijf]e te begin nen zouden zij immers geen mogelij k- GliODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 32