Methode voor het meten van projectsucces Meer dan alleen maar herverdeling van zeggenschap de kopieermachine en dat zo'n 'dikke lijnen'-fragment werd verstrekt als beste lcartografische weergave van een perceel of gebouw. Eén van onze teamleden merkte daarbij op dat hij er een voorstander van was om op die kaartfrag- menten de waarschuwing af te drukken dat elke overeen komst met de werkelijkheid op louter toeval berustte. Voedselzekerheid en economische ontwikkeling zijn niet direct meetbare grootheden, en zeggenschapszekerheid met betrekking tot vastgoed is een subjectieve beleving. Omdat ze niet direct meetbaar zijn, moeten ze worden ge schat. De samenhang tussen zeggenschapsherziening over vastgoed, voedselzekerheid en economische ontwikkeling wordt in het onderzoek beschreven met behulp van twee paradigma's. Eén voor de samenhang tussen zeggenschaps herziening over vastgoed en voedselzekerheid, en het ande re paradigma voor de relatie tussen zeggenschapsherzie ning over vastgoed en economische ontwikkeling. Het blijkt dat de modellen van beide paradigma's grote parallellen vertonen en samengevoegd kunnen worden in één model. De ontwikkelde methode om de projectvoortgang te beoor delen gebruikt naast dagelijkse waarnemingen ook statisti sche gegevens. Het zou het mooiste zijn als daarvoor statis tische gegevens op het niveau van individuele huishoudens beschikbaar waren. Dat is helaas zelden het geval en dus wordt gewerkt met statistische gegevens op macroniveau. Uit het onderzoek in Kyrgyzië blijkt dat het model tijdig aanwijzingen geeft voor aanvullende maatregelen. Het mo del ziet er als volgt uit (de onderzoeksresultaten zijn ge schreven in de Engelse taal): 'Vijfvingers' zo heet dit gerecht. De naam is te danken aan het/eit dat men dit gerecht met de hand, dus vijf vingers, eet. Alle vlees van een schaap wordt in een pot met verschillende kruiden langdurig gekookt. Op het laatste moment wordt de rijst toegevoegd. Change in consumption Change in nutritional status Change in income Change in access to land Change in (agricultural) production Change in opportunity sets Institutional change Initial situation Resources Institutional provisions Economic development Rural development Higher (agricultural) yields Higher land values Change in resource use Land natural resources Labor Finances credit Education knowledge Door verschillende onderzoekers is aangetoond dat voor een blijvend posi tief projectresultaat meer nodig is dan alleen maar herverdeling van vast goed. De overheid moet aanvullende maatregelen treffen. Zulk flankerend beleid blijkt echter nauwelijks of zeer incidenteel op gang te komen. Het ont breekt vaak aan kennis en middelen 0111 goede bedoelingen tijdig en vol doende in daden om te zetten. Een aantal van de meest voorkomende pro blemen kan als volgt worden samen gevat. Een verhoging van landbouwproduc tie hangt nauw samen met het gevoel van zeggenschapszekerheid dat boe ren ter zake van de grond hebben. Eén van de hulpmiddelen daarvoor is doel gerichte wetgeving ter bescherming van rechten op grond, samen met een goed werkend kadaster of een be trouwbare grondregistratie. Maar het opzetten daarvan kost geld en tijd, en dus loopt die activiteit bijna altijd ach ter op het werkelijke hei-verdelen van het vastgoed. Het is jammer wanneer het vastgoed niet direct systematisch kan worden geregistreerd, direct bij de eerste uitgifte van documenten. Op het moment dat alles nieuw is, willen eigenaren gemakkelijk goedkeuring geven en zijn er doorgaans goede gege vens en maatvoering beschikbaar. Maar de politieke wil om direct zo'n registratie in het leven te roepen en dus de middelen ervoor, zijn zelden GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 34