aanwezig. Dat komt bijna altijd later en dan kunnen er problemen optreden bij registratie door tegenstrijdige ver klaringen van belanghebbenden. Er moeten scholingsmogelijkheden komen voor boeren die bij gebrek aan kennis en ervaring vaak niet weten wat te verbouwen en waar het product aan de man te brengen, ook al omdat er nog geen marketingkanalen be staan. Er moet gewerkt worden aan speciale kredietvoorzieningen. Nu ko men verbetering en waardeverhoging van vastgoed nauwelijks op gang om dat het (te) duur of (te) moeilijk is zul ke verbeteringen te financieren. Infla tie in veel vroegere communistische landen leidt tot (zeer) hoge jaarlijkse interestpercentages (in Kyrgyzië was de hypotheekrente in 1999 rond de 70% per jaar). Een hypotheek voor een appartement is dus duur, ook als je al een bank kunt vinden die zo'n hypo theek wil verstrekken. De weinig be schikbare (bouw)materialen zijn goed koop en van inferieure kwaliteit, of ze zijn geïmporteerd en daardoor bijna onbetaalbaar. De speciale mechanisa tie geschikt voor grootschalige land bouw is ongeschikt voor gebruik in de kleinere geprivatiseerde landbouwbe drijven. Een boer heeft alleen de grond als 'kapitaal', en moet dus lenen om materialen en pootgoed van hoge kwa liteit aan te schaffen. Gesubsidieerde leningen in de landbouw zijn riskant voor kleinere boeren. Bij niet tijdige betalingen raken ze hun grond en daarmee hun enige bestaanszekerheid kwijt. Daarnaast leeft onder de bevol king een typisch politieke bedreiging van de zeggenschapszekerheid. Het nu plechtig verklaren dat collectivisering van vastgoed door het voormalig com munistische regiem illegaal was (en dus wordt teruggedraaid), geeft weinig vertrouwen voor de toekomst omdat een mogelijk nieuwe regering te zijner tijd de besluiten van de huidige rege ring weer illegaal kan verklaren. Een andere bevinding van het onderzoek is dat verandering van zeggenschap over vastgoed soms weer traditionele ge woonten en waarden doet opleven. Het zijn vooral vrouwen die daarvan het slachtoffer kunnen worden. Een voorbeeld: bij het registratieproces worden echtgenotes (in islamitische landen mogelijk meer dan één) zelden als mede-eigenaar ingeschreven. Dat kan er gemakkelijk toe leiden dat zij hun rechten verliezen als het huwelijk om wat voor reden dan ook ophoudt te be staan. Kadastrale registratie Hoewel het opzetten van een nieuwe organisatie voor de re gistratie van rechten op vastgoed een belangrijke bijdrage aan de rechtszekerheid levert, is het geen onvoorwaardelijk element in een project voor de herzie ning van zeggenschapsrechten op vast goed. Veel inwoners van voormalig communistische landen hechten voor al waarde aan het zelf hebben van do cumenten; het concept van een over heidsinstantie die zulke rechten regi streert, heeft minder betekenis voor hen. Wanneer een nieuwe organisatie voor de registratie van rechten op vast goed niet klantvriendelijk is en er be hoorlijke kosten gemoeid zijn met re gistratie, is er alle kans dat men de Kyrgyzië is groten- registratie letterlijk links laat liggen en genoegen neemt deels bergachtig en met informele transacties zolang als er maar officiële - of ontoegankelijk. officieel uitziende - documenten van hand tot hand kun nen gaan. Daarom is het van belang om de burgers naast een administratieve beschrijving ook een kaartje - hoe ge brekkig wellicht dan ook - van hun nieuwe eigendommen te geven. Dat versterkt hun gevoel van eigendomszekerheid in belangrijke mate. Eén van de elementen in het betref fende project was dan ook een verbetering van de klant vriendelijkheid van de kadastrale kantoren. Voordat wij als buitenlandse experts daarbij werden betrokken, waren de eerste pogingen van de lokale staf op dat punt niet erg bemoedigend. Trots werd ons een lcantoor-nieuwe-stijl ge toond, waarin in plaats van één klein loketje - met één klap deurtje van 20 x 30 cm, dat tijdens pauzes werd afgesloten - zoals vroeger, nu drie van zulke deurtjes waren gemaakt, één voor aanvragen indienen, één voor afgewerkte docu menten ophalen en één voor informatie. Die luikjes waren geplaatst in een kale wand van een verder lege kamer, op ooghoogte van de ambtenaar aan de andere kant van de wand, die achter een bureau zit. Dat betekent voor de klant dat men gebukt staand voor zo'n loketje de ambtenaar te woord moet staan. De kantoren die nu worden geopend, hebben inmiddels een open balie van het toonbanktype, waarbij zowel klant als ambtenaar staan tijdens hun ge sprekken. Tot slot Uit vaktechnisch oogpunt zijn de kartografische en kadas trale vernieuwing een punt van zorg. Het is namelijk sterk de vraag of de nieuw opgezette kadasterorganisatie daad werkelijk de kartografische en kadastrale vernieuwing ter hand zal kunnen nemen. De kosten die daarmee zijn ge moeid, gaan vooralsnog de inkomsten - die vermoedelijk bescheiden zullen blijven om de tarieven niet afschrik wekkend hoog te maken - verre te boven; temeer omdat door de hardnekkige economische stagnatie in voormalig communistische landen de vastgoedmarkt (nog) niet aan- GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 35