Foutje trekt. Er zijn dus langdurig politieke ondersteuning, bewa king en vooral buitenlandse financiële hulp nodig. Ook moet flankerend beleid met aanvullende maatregelen wor den ontwikkeld om een project van herziening van zeggen schap over vastgoed, blijvend succesvol te doen zijn. Summary Changing property situation Land reform is the basic provision for a possible economic develop ment. Land registration, often seen as part of land reform, is in fact not an indispensable tool, although it will strengthen the percep tion of land tenure security. In many countries in transition strong political commitment and supportive auxiliary policies are requi red for sustainable results of land reform projects. Often the nation al financial resources are insufficient to give impulses for economic development, and without foreign funding and specific projects to De eigenaren van een nieuw apparte mentencomplex aan de Amsterdam se Van der Palmkade zijn onbedoeld ook eigenaar geworden van het plein rondom hun complex. 'Landjepik' noemt het nogal radicale buurtop- bouworgaan het, en de projectont wikkelaar en het stadsdeel zitten er vreselijk mee in hun maag. De eige naren zien het uiteraard heel anders. Het appartementencomplex Mean der is in 2001 gebouwd door een pro jectontwikkelaar die tevens eigenaar was van het hele bouwperceel. De af spraak was dat het niet-bebouwde gedeelte - een plein met een kade muur - na de inrichting ervan zou worden overgedragen aan de woning corporatie Het Oosten (die een groot aandeel bezat in de projectontwikke laar) en vervolgens aan het stadsdeel Westerpark; dat zou het dan als deel van de openbare ruimte gaan behe ren. Bij de splitsing in appartemen ten is echter een pijnlijke vergissing gemaakt: het onbebouwde gebied is niet apart gehouden, waardoor het gemeenschappelijk eigendom van de eigenaren is geworden. Het Oosten wijt de vergissing aan 'onervaren heid', omdat men in Amsterdam nor maal gesproken altijd met erfpachts contracten werkt; een beetje knullig antwoord voor zo'n grote woningcor poratie, die zich bovendien laat voor staan op een vernieuwende aanpak van de volkshuisvesting. Een jaar terug kregen de bewoners een brief waarin Het Oosten ruiter lijk van 'een ongelukkige fout' spreekt, maar waarin ook wordt ge meld - 'gedreigd', aldus de geadres seerden - dat de onderhoudskosten support such development it will take a long time before results are measurable. In this article many of the problems of the changes in land tenure in former com munist countries are reviewed. The article contains a summary of the main findings of research carried out during a land reform/land registration project in 1999 - 2000 in Kyrgyzstan. land management, developing countries, analysis grondbeleidontwikkelingslanden, analyse voor plein en kademuur hoog kun nen oplopen. Een rel was geboren, want de eigenaren van het complex waren juridisch en politiek goed on derlegd. Een welles-nietes-discussie volgde over de vraag of in de koop prijs van de appartementen nu wel of niet de prijs van het plein was begre pen. Na een periode van rust heeft het stadsdeel nu het initiatief geno men, omdat dat het beheer van deze ruimte wil overnemen. Zowel stads deel als woningcorporatie hebben er kend dat het juridisch eigendom on dubbelzinnig bij de bewoners berust, en gaan zoeken naar een oplossing. Het bestuur van de Vereniging van Eigenaren antwoordde echter dat een zinvol gesprek alleen mogelijk is als 'andere uitgangspunten' worden ingenomen. Met andere woorden: be talen. Het stadsdeel hoopt ondanks alles de overdracht in de loop van 2003 rond te hebben. Ad van der Meer (vrij naar Het Parool, 5 november 2002) KEYWORDS TREFWOORDEN GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 36