Tfc# Rondleiding Nieuwste historie In de pauze werd na de lunch het mini- museum van de TDN bezocht en een rondgang door het gebouw gemaakt. In wat Aardoom een 'Oost-Europese drukkerij' noemde, werden stilstaan de staatspersen te koop aangeboden. De TDN zag na de val de Berlijnse muur steeds minder vraag naar ge drukte stalkaarten en besteedt het res terende drukwerk nu uit. In de toe komst zal de TDN alleen ruimten hu ren, die men echt nodig heeft. Voor de andere ruimten zal de eigenaar (Defen sie) een andere bestemming zoeken dan wel de leegstand voor zijn reke ning nemen. Zodoende vroeg ir. Hans van der Linde, sinds 1988 adjunct directeur van de TDN, wie de ook daar opgestelde oude fotogrammetrische instrumenten wil bergen. "MD of Ka daster?", zo suggereerde hij. Overigens blijft TDN/TDK met het museum naast de hal en vele resterende vide-exposi tiemogelijkheden terzake nog een goe de beurt maken! Tekenend voor de snelheid van de vernieuwingen was bij de rondleiding een opmerking van één van de senioren bij een museaal in strument: "Die is van na mijn tijd!". 'Bestand van een vol land' was de titel van de voordracht van Van der Linde. ("Hoe durf je het zeggen?", aldus Aar- doom. De titel bleek niet politiek te zijn bedoeld, maar slechts een variant op die van Van der Woud en Geudeke.) Zijn ondertitel luidde 'De ontwikke ling van topografische kaartering naar moderne bestandsopbouw'. Als be stuurslid van de stichting ging hij bij deze gelegenheid met name in op de recente historie. "De tweede helft van Museaal fotogrammetrisch instrument. Dienstfiets met pencomputer. de 20e eeuw heeft veel geschiedenis, maar het bestand aan beschrijvingen is nog leeg", zo wist Van der Linde, die onder meer verhaalde van overgangen van vector naar raster, van analoog naar digitaal, en van ambachtelijk werk naar werk met 'black boxes'. De geodetisch/geografische leek ging GPS benutten. "De geodeet en de geograaf werden adviseur en dat is een heel andere deskundigheid", aldus de spreker. "Het RD-systeem is aan 't verdwijnen, een beetje sneu voor onze fusiepartner", zo vond hij in Europees GPS-perspectief. Na de fusie wordt de formele naam Topografische Dienst Kadaster, maar omdat de afkorting TDK al bestaat, kan het wat Van der Linde betreft wel TDN blijven. Bijvoorbeeld voor elektronische apparatuur en voor programmatuur geldt dat deze voor het nageslacht niet zonder meer wer kend kunnen worden bewaard. Voor een aantal ontwikke lingen is ook de domeinafbakening een vraag: is het echt geodetisch? Een bepaald nomogram is dat wel, een reken- lineaal niet. "Hoe we 't moeten vastleggen voor ons nage slacht, ik weet het niet", zo bekende Van der Linde. Wel sug gereerde hij het maken van foto's en het vastleggen van ervaringen. Hoge verwachtingen waren en zijn er van het project 'Jong geodetisch erfgoed' van (de verhinderde) Henk Jongbloed. Helder wist Van der Linde samen te vatten wat de constante waarde van de TDN is: "Topografen blijven des kundig in het uniform vertalen van het Nederlandse land schap naar één bestand!". Bij topografisch verkennen wordt bij de TDN intussen af scheid genomen van de analoge foto's op het stuur van de dienstfiets. Bert de Ruiter, TDN-topograaf sinds 1978, de monstreerde de moderne bestandsopbouw in het terrein met een pencomputer. Men benut buiten voor wat op de orthofoto 'ntz' (niet te zien) is dezelfde programmatuur als binnen. Voor aanvullende tekst is er een virtueel toetsenbord. Problemen i^l met slecht leesbare schermen in zonni- m ge zomers werden dankzij maatwerk van een leverancier opgelost. De TDN ontwikkelde zelf een dragend frame voor op het stuur van een dienstfiets. Tekenend was de metafoor 'gewassen grinttegel' voor de pencomputer, en een Kadaster-medewerker wist van een opgelopen hernia bij terreingebruik zonder fiets... Batterijen in de fietstas zorgen voor ruim voldoende energie, al was ook tijdens deze demonstratie het aantal dynamo-suggesties weer niet van de lucht! Voor zitter Aardoom stelde de vraag "Waarom geen crossfiets?", en die vraag bleef bij de TDN achter. De Ruiter bekende in Noord-Brabant veel naast de fiets te hebben moeten lopen. Het was een geanimeerd slot van een boeiende dag. Direc teur Smit bekende desgevraagd "ook nog wat geleerd te hebben". Borrel of malt werden snel naar binnen gewerkt: Emmen blijft voor velen ver van huis. In de trein realiseerde ik me bij de kaleidoscoop van reorganisaties binnen het de partement van Oorlog/Defensie niets te hebben vernomen van de nieuwe Dienst Geografie Koninklijke Landmacht (DGKL) te Ede anno 2001Wordt vervolgd dus. GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 39