45e jaargang 2003-1 De gemeente Rotterdam vervaardigt al meer dan 400 jaar een gemeentelijke topografische kaart. In de loop der eeuwen is veel veranderd in vorm, inhoud en methode van vervaardiging. Van kunstzinnig vormgegeven stadstonelen tot met GPS ingemeten bestanden met multicodering. Het gebruik en het aantal gebruikers zijn in deze periode net zo hard veranderd. Binnen Rijkswaterstaat is een onderzoek uitgevoerd naar kabel- en leiding registratie. Dat bestond uit een literatuuronderzoek, een onderzoek naar de registratie bij dienstkringen en bij een aantal grootschalige projecten, en een enquête onder de kabel- en leidingbeheerders in Nederland over de (digitale) manier van werken. Het blijkt dat er niet alleen binnen RWS behoefte is aan een uniformere werkwijze voor de k&l-registratie, maar dat ook bij nuts bedrijven bereidheid bestaat om eenduidige afspraken te maken over registratie en uitwisseling. Tijdens een projectopdracht in de republiek Kyrgyzië in Centraal-Azië heeft de auteur een gericht onderzoek uitgevoerd naar de samenhang tussen herziening van zeggenschap over vastgoed, verandering van voedselzekerheid en economische ontwikkeling. De samenhang tussen deze drie sociale processen - die echter alle hun wortels hebben in een ander wetenschapsveld - is nog maar beperkt onderzocht en nog weinig begrepen. De auteur beschrijft die samenhang onder andere aan de hand van een door hem ontwikkeld model dat tevens is getest in Kyrgyzië. Atmosferische belasting is de vervorming van het aardoppervlak ten gevolge van een veranderende atmosferische druk. Bij uiterst nauwkeurige verwerking van GPS over grote afstanden is de verticale component van de atmosferische belasting niet meer verwaarloosbaar. Vooral bij continentale stations blijkt er een duidelijke relatie tussen de GPS-hoogten en de atmosferische belasting. 3 3 10 22 26 35 36 43 44 48 49 49 50 51 52 52 53 55 Werk- en denkniveau Agenda Jong en veelbelovend naar FIG2002 - Verslag Een nieuwe standaardellips Huurkoop: van fatale misstand tot financiële mogelijkheid TU Delft heft Geodesie op Donateursdag 2002 van De Hollandse Cirkel - Verslag Van het web - Mental maps uit Amsterdam KvAG-themamiddag 'Automatisering in de digitale fotogrammetrie' - Verslag Uit de losse pols - Twee maal twee is slechts schijnbaar vier Stichting Geodesia Informatie In memoriam ing. P.J. Ashouwer Bedrijven en diensten Personalia J Colofon Samenstelling Stichting Geodesia peodesTa Tijdschrift voor Geodesie en Geo-Informatie 4 De grootschalige basiskaarteen gemeentelijke zorg H. Schattenberg 14 Kabels en leidingen onder maaiveld naar niveau ir. E. Peijnenborgh T. van Rijn 1 nibar 28 Veranderende vastgoedeigen- domssituaties dr. ir. H. A. L. Dekker 38 Effecten van atmosferische belasting gedetecteerd met GPS mevr. dr. M. Brondeet GEODESIA komt ELF maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd). issn: 1385-7517 Stichting Geodesia www.geodesia.nl GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 3