voerd. Bij batchverwerking is veel na- controle nodig en zijn fouten soms erg moeilijk op te sporen. Bovendien vergt dit toch nog steeds een operator die precies begrijpt wat er aan de hand kan zijn. Bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) houdt Frans Spruyt zich onder andere bezig met de vervaardiging van digitale topografi sche bestanden (DTB Droog en Nat) waarin alle wegen en waterwegen voorkomen die door Rijkswaterstaat worden beheerd. Daartoe beschikt men over 35.000 luchtfoto's, die ge middeld eens in de vijf jaar worden ververst. Sinds 1999 worden deze ge scand en sinds 2000 worden, als bijpro duct van DTB, jaarlijks driehonderd or- thofotomozaïeken gemaakt. In de pre sentatie gaat Spruyt in op ervaringen met Socet Set onder UNIX, waarmee triangulatie en orthofotomozaïek-pro- ductie worden gedaan. Dit laatste zou veel menuwerk kunnen vereisen, of men zou er handmatig batchfiles voor moeten aanmaken. Het proces is even wel te automatiseren nadat de oriënte ringen van de foto's bekend zijn, want de MD beschikt met het AHN al over een volledig hoogtemodel. Om het pro ces in banen te leiden is een ArcView- applicatie ontwikkeld, die gebruik maakt van de functionaliteit van Socet Set en van de on line beschikbaarheid van het AHN. Met deze applicatie zijn de selectie van foto's per kaartblad, het voorbewerken van het AHN, het in stellen van de parameters voor 'feathe ring' enzovoort volledig geautomati seerd. Semi-automatisch ingewonnen 3D-model van een deel van Frankfurt (met dank aan Geocart Herten). Tijdens de implementatie van het productieproces kwamen allerlei problemen om de hoek kijken. Sommige hiervan zijn reeds opgelost (foutieve scans, DHM te groot voor Socet Set, instelling feathering, bug in batchgewijze inwendige oriëntering), andere nog niet (overgang tussen twee foto's dwars door een auto, vervormde gebouwen omdat AHN over maaiveld loopt, grootte van TIFF-files, update van mo zaïeken met nieuwe foto's). Voor de wat verdere toekomst mikt men op een verbeterde versie van Socet Set ten aan zien van 'seam lines' en op het gebruik van MrSid in plaats van TIFF. Het zou wenselijk zijn om het DHM uit de foto's zelf af te leiden gezien de actualiteit van AHN. Ook wil men vectorinformatie uit het DTM kunnen gebruiken, evenals GPS/INS-gegevens die tijdens de vlucht zijn opgenomen. Uit eindelijk is het de bedoeling dat de hele DTB-revisie wordt uitgevoerd met digitale fotogrammetrie, want analytische plotters zijn op den duur niet meer in de lucht te houden. De laatste presentatie werd gegeven door Robert Kroon van Geodelta te Delft en ging over in-house ontwikkelde foto- grammetrische software die gemaakt is volgens informatie technologisch verantwoorde methodieken. Het resultaat is de Phoxy-technologie, die Kroon omschreef als een 'cen traal zenuwstelsel met phoxy-database componenten'. Al dus is een systeem ontstaan voor onder andere beeldbewer king, fotogrammetrie en mathematische geodesie. Centraal in het systeem staat een component genaamd 'type image'. Andere componenten behandelen uiteenlopende zaken als 2D- en 3D-waarnemingen, de camera, bitmaps, lensverteke ning, maar ook projectbeheer, gebruikmakend van mile stones. Phoxy-technologie biedt twee mogelijkheden om met deze bouwstenen kant-en-klare software samen te stel len: script files en applicaties. Geodelta kan applicaties leve ren, maar ook de gebruiker zelf kan deze bouwen met door Geodelta geleverde libraries. Verscheidene applicaties pas seerden de revue, waarbij 'Railsafe' (opnamen die naast de spoorweg worden genomen en vervolgens gerectificeerd, ter vervanging van opnamen van tussen de rails) en 'Phairy' (triangulatie en blokvereffening) het meest tot de fotogram- metrische verbeelding spraken. Hoewel Geodelta zich in de eerste plaats richt op 'tailor made'-applicaties, zou men ook wel standaardpalcetten kunnen leveren, waarmee bijvoor beeld Socet Set beconcurreerd zou kunnen worden. Hier voor bestaan echter geen concrete plannen; Geodelta vraagt zich af of ze toch al niet te veel verschillende dingen doen, namelijk zowel software bouwen als beelden verwerken. Bovendien is het moeilijk om met verkoop van standaard software genoeg te verdienen, temeer omdat men daarmee zijn innovatievoordeel uit handen geeft. De middag werd afgesloten met een discussie die al snel over de pecunia ging en zeer levendig werd. Bij de vraag in hoeverre kostenreductie door automatisering vanzelf tot rendementsverbetering leidt, werd het probleem gesigna leerd dat de markt niet groeit en slechts ldeine winstmar ges toelaat, ondanks nieuwe toepassingsmogelijkheden zo als mutatiedetectie. Digitale camera's zijn nog steeds bij zonder duur, zodat slechts weinigen zich zo'n investering GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 47