Een grenspaal op een rare plek in de Peel kunnen veroorloven. De rolverdeling tussen overheid en in dustrie is niet altijd even duidelijk, hetgeen investeringen ook belemmert. Deze onduidelijkheid werd bijvoorbeeld opgemerkt bij de orthofotomozaïek-productie door de MD: waarom besteedt men dat niet uit? Omdat (in dit geval!) het uitbestedingsproces misschien meer zou kosten dan het (bijna volautomatische) productieproces. In het algemeen echter zou de overheid ontwikkelingen moeten stimuleren en niet te terughoudend moeten zijn bij het verstrekken van ontwikkelingsopdrachten aan het bedrijfsleven. Een negatieve tendens is het laten uitvoeren van karteerwerk- De dikke Van Dale heeft het woord nooit gehoord, toch staat er al eeu wen een 'vredepaal' in de Peel op (on geveer) 51°30' noorderbreedte en (plusminus) 5° 50' oosterlengte. De paal wordt bijna net zolang op de topkaart van de Peel vermeld als dat kartografische fenomeen bestaat. Om nóg iets preciezer te zijn: het ste nen geval steekt uit de grond op een plek die (circa) 25,0 meter boven NAP ligt. Het is één van de raadselachtig ste grensverschijnselen die we in Nederland kennen. Als een taartmes steekt de provincie Limburg daar bij buur Noord-Brabant naar binnen. In twee kaarsrecht lijnen, het Defensie- of Peelkanaal en het Afleidingska naal, wordt de grens aangesneden, in een hoek van (pak 'm beet) 71°. In de punt van het mes staat dus al sinds een eeuwigheid die vredepaal. En toch geeft meneer Van Dale geen ant woord. Een goede reden om zelf op de fiets op onderzoek te gaan, die rare paal werkt als een magneet. Rechte we gen, constant tegenwind - het kan al lemaal niet bommen. De fietstocht 'Twist- en Vrederoute' heeft maar één doel, en dat is fietsen naar die curieu ze vredepaal. Die staat er niet om een of andere vrede te vieren, maar om de vrede juist te bewaren. Zonder al te veel succes overigens, want sinds 1716 is hij meer twistpunt dan vrede paal. Voor een verklaring moeten we ver terug in de tijd - naar de veertiende eeuw, toen de hertogdommen van Brabant en Gelre elkaar het moeras sige gebied misgunden en het ene dorp geregeld met het andere over hoop lag. Jan van Cuylc, heer aan Bra bantse kant, schonk een stuk grond als gemeenschappelijk bezit aan de inwoners van een aantal dorpen. Reinoud, zijn concurrent te Kessel, deed nadien hetzelfde aan de bevol king van het naburige Venray. Dat liep dus uit op een voortdurend par tijtje landjepik. Karei V bemoeide zich er tegenaan, maar dat bleek een vruchteloze bezigheid. In een trac- taat uit 1716 spraken de Vereenigde Nederlanden (die de soevereiniteit over de Meierij uitoefende) en de Pruisische koning Friedrich Wilhelm (die in 1713 het land van Kessel en Venray had verworven) de limieten in zaamheden door buitenlandse bu reaus, bijvoorbeeld in India en China. De ervaringen hiermee zijn slecht en er gaan veel know-how en capaciteit verloren. De discussie kwam weer enigszins in de technische sfeer met de opmerking dat fotogrammetrie vooral traag is. Nog meer dan tot kostenbe sparing moet automatisering tot snel heidsverhoging leiden de Peel af tussen Gelre en Brabant. Het omstreden stuk werd gewoon middendoor gedeeld. Ter voorko ming van alle ongelukken die gere geld voorkwamen, werd een aantal stenen opgericht, eindigend bij de zo genoemde 'Vreedepaal'. En in de hoop op een vrediger toekomst werd het betwiste gebied tot 'Vredepeel' gedoopt. Opnieuw haalde deze op rijksniveau gemaakte afspraak niets uit, want in de Peel zelf voelde men zich ernstig tekort gedaan. De grensconflicten bleven voortduren en de paal werd het mikpunt van vernielingen. Zelfs de invoering van het kadaster in de Franse tijd bracht geen verandering in de situatie, de ontginning van de peelgronden aan het begin van de 20ste eeuw al evenmin. In 1948, nota bene, kwam een interprovinciale commissie van Brabanders en Lim burgers er nóg niet uit, in 1950 lukte dat een nieuwe commissie Vredepeel wel. Maar om nu te zeggen 'vrede'? De grenzen liggen wel vast, maar de paal is sindsdien al weer wat keren vernield of door boeren verplaatst, vervangen en weer vernield. Vreemd trouwens om te zien dat de vredepaal vlakbij een kazemat staat, ogen schijnlijk een contradictie - de bun ker maakte deel uit van de Peel- Raamstelling, een verdedigingslinie die in 1940 bij de Duitse invasie deer niswekkend simpel werd omzeild. Zo liggen vrede en twist in dit gebied heel dicht bij elaar. (Uit: dagblad De Limburger, 11 oktober 2002) ere nt hoeve N272 Tamme] ?7fK GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 48