In memoriam ing. P.J. Ashouwer (1920-2002) Op 10 oktober 2002 overleed ing. P.J. Ashouwer, oud- hoofd van de afdeling Landmeten bij de gemeente Apeldoorn. Hij werd 81 jaar. Ashouwer begon in het onderwijs, maar vanwege het toenmalige onzekere toekomstperspectief veranderde hij al na één jaar van richting. Toen, in 1941werd hij na een toelatingsexamen aangenomen voor een landmeetkundi ge opleiding bij het Kadaster. Zijn eerste praktijkervaring deed hij op in Almelo. In 1946 werd hij overgeplaatst naar Den Haag, vervolgens naar Assen en naar Groningen. In 1948 kwam hij bij de Ruilverkavelingsdienst in Utrecht. In die jaren was hij ook landelijk secretaris van de Vereni ging van Technisch Ambtenaren van het Kadaster. Op 1 november 1950 trad hij als technisch ambtenaar in dienst van de gemeente Apeldoorn. In die uitgestrekte, zich snel ontwikkelende gemeente met veel behoefte aan goede kaarten, wachtte Ashouwer een nieuwe uitdaging. Met aanvankelijk eenvoudig, deels antiek, instrumenta rium moest hij aan de slag, maar in 1980 zou de raad zonder morren akkoord gaan met de aanschaf van een computergestuurde tekenautomaat voor de landmeet kundige afdeling. Met zijn grote inzicht en organisatie talent had hij zijn afdeling, die een voorbeeld werd van landmeetkundige vernieuwing op gemeentelijk niveau, omhooggestuwd. Wellicht geïnspireerd door het baanbrekende werk van de hem uit zijn Haagse tijd persoonlijk bekende Scher- merhorn, werd Ashouwer een strijder voor de toepassing van de luchtfotogrammetrie bij de kaartvervaardiging in bebouwde gebieden. Het monitoren van grondwater standen werd één van zijn specialismen en hij voorzag Apeldoorn niet alleen van een degelijke grondslag voor de aan hem toevertrouwde kadastrale hermeting, maar ook van een net van ondergrondse peilmeetstations. Met zijn bouw- en waterbouwkundige kennis had hij een brede kijk op alle zaken waarmee een landmeter in een groeigemeente te maken kreeg, boven en onder de grond, van grondaankopen tot dieptesonderingen. "Spreek met Ashouwer en het komt in orde", was al in de jaren zestig motto bij Gemeentewerken Apeldoorn. Zo speelde hij een belangrijke rol bij de aanleg van de ijkba- sis op de Loenermark midden jaren vijftig door de Rijks commissie voor Geodesie, en bij de reconstructie van de 17e-eeuwse tuin achter paleis Het Loo in de jaren zeventig en tachtig. Ashouwer stond bekend om zijn nauwgezetheid van werken: pre cisie in plaats en tijd, een eigen schap die door hen die daar anders over dachten, niet altijd werd gewaardeerd. Nauwkeurigheid was voor hem het visitekaartje van de landmeter, en afspraak was afspraak. 'Perfect' was een woord dat hij vaak gebruikte. Perfectie was voor hem echter niet altijd uiterste precisie en volle digheid; hij was ook een pragmaticus: luchtfotogramme trie als het niet om centimeters ging en geen achtergevels inmeten om het straatmeubilair in kaart te brengen. Ashouwer was in de eerste plaats een man van de prak tijk, een doener. Onderwijzen kon hij niet laten: na zijn vervroegde uittreding in 1983 (na tweeënveertig jaar overheidsdienst) bleef hij docent en examinator bij de opleidingen van PBNA en SBW. Ook anderszins bleef hij betrokken en actief. Voor de Stichting Werkgroep Kadas trale Atlas Gelderland coördineerde hij het vele teken werkvoor de uitgifte in de jaren 1997-1998 van de kadas trale minuutplans van Apeldoorn en Beekbergen, en bij het Duitse kasteel Anholt verzorgde hij ontwerp en aan leg van enkele tuinen. Ashouwer was ook buiten de landmeetkunde een maat schappelijk geëngageerd man. Hij was een actief gerefor meerd kerkbestuurder en als voorzitter van de afdeling Apeldoorn van de AR-partij, mede-oprichter van het plaat selijke CDA. Zijn onderwijsachtergrond zette hij in voor diverse schoolbesturen. In alles wat hij deed, was hij een inspirerend voorbeeld van werklust en plichtsbesef. Veel eisend, maar in de eerste plaats van zichzelf. Ing. Petrus Johannes Ashouwer werd op 15 oktober 2002 aan de Soerenseweg te Apeldoorn begraven, op de plaats waar hij - reeds ernstig ziek - begin 2001 geheel onver wacht zijn echtgenote te rusten had moeten zien leggen. Met hem verloor Apeldoorn een markante persoonlijk heid, die met raad en daad had geholpen het dorp uit te bouwen tot een stad die in de jaren zeventig ook de hoofddirectie van het Kadaster zou huisvesten. De landmeetkunde verloor een met recht geachte col lega. L. Aardoom GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 52