A BEDRIJVEN EN DIENSTEN Raad van Bestuur Kadaster treedt in 2003 terug 'Kadaster stelt zich te afwachtend op' Bedrijven helpen leerlingen Dalton Voorburg met GIS - Verslag Eind november 2002 hebben de drie leden van de Raad van het Bestuur van het Kadaster aan het personeel laten weten dat zij in de loop van 2003 zullen terugtreden. In een gezamenlij ke brief van voorzitter Jaap Besemer en zijn medebestuursleden Kees Kroese en Henk Beckers melden zij dat zij met de Raad van Toezicht hebben afge sproken dat zij 'na een geleid proces' op 1 juli 2004 zullen aftreden. Maar er moet al ruim vóór die tijd - gestreefd wordt naar november 2003 - een nieuw bestuursteam zijn geformeerd, dat vervolgens in een aantal stappen de verantwoordelijkheden zal gaan overnemen. Als reden voor hun ver trek geven de drie aan dat 'het op een andere manier invulling kunnen gaan geven aan het leven is een perspectief dat voor ieder van ons drieën buiten gewoon veel aantrekkelijks heeft c.q. vanuit persoonlijke omstandigheden wenselijk is zeker nu wij de leeftijd van 60 beginnen te naderen'. De Raad van Toezicht van het Kadaster zal op korte termijn gaan zoeken naar nieu we bestuursleden, zodat dit rond de zomer van 2003 kan zijn afgerond. Tot de indiensttreding van de nieuwe be stuursleden zullen de huidige leden de eindverantwoordelijheid dragen; van af dat moment tot 1 juli 2004 zullen het oude en nieuwe bestuur gezamen lijk verantwoordelijk zijn. Ad van der Meer Het Kadaster wil graag een domi nante rol spelen in de verwerking en bij het beschikbaar stellen van ka dastrale gegevens, maar stelt zich tege lijkertijd nog te schuchter op. Dat oordeel velt het Visitatie college Publiek Verantwoor den onder voorzitterschap van Vara-voorzitter Vera Keur. Als voorbeeld noemt het colle ge de terughoudendheid van het Kadaster bij het geven van infor matie aan gemeenten die de burgers via één loket willen bedienen met alle soorten informatie over onroerend goed. Zo willen Enschede en Ede hun burgers via één punt informeren over bijvoorbeeld bestemmingsplannen, de Wet op de monumentenzorg en kadas trale gegevens. Het Kadaster zou haar kadastrale gegevens daarvoor beschik baar moeten stellen, maar doet dat niet omdat nog slechts enkele gemeen- Aadaster m ten deze wens koesteren. Volgens het Visitatiecollege is 'een positieve hou ding ten aanzien van de innovatieve impulsen uit de omgeving toch op zijn plaats'. De passieve houding van het Kadaster wordt ook gehekeld op het punt van de driedimensionaliteit van vast goedinformatie. Het Kadaster zou volgens het Visitatiecolle ge duidelijker de regie in han den moeten nemen bij de registratie van de leidingen onder een perceel. Ook zou het Kadaster haar lijdelijke houding moeten laten varen bij de re gistratie van onroerende zaken. Soms staat in de akte bijvoorbeeld dat een pand een bedrijfspand is, terwijl uit het bestemmingplan of de bouwver gunning van de gemeente blijkt dat het pand uitsluitend beschikaar is voor woonruimte. De informatie van het Kadaster kan een klant op het ver keerde been zetten en de gemeenten tot last zijn. Het Visitatiecollege meent dat het goed zijn zou zijn dat het Ka daster samen met bijvoorbeeld ge meenten een plan ontwikkelt om dit probleem op te lossen. Verder advi seert het college dat het Kadaster haar tarieven geleidelijker, bijvoorbeeld met de inflatie, laat stijgen. Sinds de verzelfstandiging in 1994 is het tarief voor het inschrijven van akten en het opvragen van informatie vier keer ge daald. Dit jaar volgde een stijging van twintig procent. (Uit: Binnenlands Bestuur, 13 december 2000) (Noot van de redactie: het rapport, en de reactie van het Kadaster daarop, zijn te vinden op www.publiekverantwoorden.nl/ rapporten/index.html In het kader van Wereld GIS-dag op 20 november 2002 hebben veertig leerlingen van 5-havo van het Dalton Voorburg data verzameld voor een GIS van hun gemeente, Voorburg in Zuid- Holland. Dit gebeurde met behulp van medewerkers, en professionele soft ware, hardware en technieken van on der andere Fugro-Inpark en Geome- tius. Het project is een initiatief van docent aardrijkskunde Willem Kore- vaar, die al enige jaren probeert aan dacht te genereren voor het gebruik van GIS in het voortgezet onderwijs. Andersom zijn geodesiebedrijven zo als Fugro-Inpark - daartoe gestimu- leerd door branchevereniging VNBG - al geruime tijd actief bezig met het promoten van het vakgebied 'geo-in- formatie' onder jongeren, in verband met de afnemende instroom van nieu we leerlingen. De Wereld GIS-dag bleek een goede manier om de ver schillende doelstellingen bij elkaar te brengen. In nauwe samenwerking met Fugro- Inpark, Geometius, ESRI, Eurosense, de gemeente Voorburg en de provincie Zuid-Holland heeft het Dalton Voor burg een programma met drie onder delen opgesteld. Het programma is GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 53