TECHNIEK I PRODUCTEN ACU Controller voor nieuwste versie van Trimble Survey Controller Software ^•Trimble PERSONALIA bedoeld om de leerlingen inzicht te geven in het gebruik van geografische informatie, en om ze informatie te ver schaffen in het kader van hun beroeps- orientatie. Willem Korevaar: "In de Verenigde Staten wordt in het onder wijs al jaren veel aandacht gegeven aan GIS. Probleem in Nederland is vooral het gebrek aan betaalbare data om mee te kunnen werken. Vandaar dat wij blij zijn met de medewerking van bedrijven als Fugro-Inpark. Dit is een uniek project in Nederland: de eerste keer dat een school zo aan haakt bij de Wereld GIS-dag. Het pro gramma duurde van half negen tot half twaalf en bestond uit drie onder delen. Zo gingen de leerlingen mee op pad met een medewerker van Fugro- Inpark voor enkele veldmetingen in de buurt van de school met een GPS-ont- vanger. Verder stond in de aula een ta- chymeter opgesteld, waarmee leerlin gen plaatsbepalingen van enkele ko lommen uitvoerden. Vervolgens kon den ze met deze meetgegevens aan de slag om de plaats van andere objecten te bepalen en dat te vergelijken met een digitale kaart. Het laatste onder deel betrof het opzoeken van allerlei gegevens over Voorburg en die verwer ken in ArcView. Bronnen daarbij wa ren voornamelijk de bestanden van CBS op internet, en sites als locatie net.nl en goudengids.nl. Leerlingen moesten zowel punten als vlakken in vullen. Ze zochten naar uiteenlopende zaken als 'huisartsen binnen de ge meente' of 'criminaliteit uitgesplitst naar wijk'. Wereld GIS-dag is voor het eerst geor ganiseerd in 1998, op initiatief van The National Geographic Society in de Ver enigde Staten. De dag valt elk jaar op de woensdag van de Geography Aware ness Week. In Nederland is de belang stelling voor deze dag groeiende: wa ren er in 2001 zes speciale evenemen ten georganiseerd, dit jaar waren dat er al vijftien. De programma's varieer den van interne open dagen voor ge meenteambtenaren (Arnhem, Deven ter) tot schatzoeken voor basisscholie ren (TU Delft). Op de sites gisdag.nl en gisday.com is hierover meer informa tie te vinden. Wanneer is dit een geslaagde dag voor het Dalton? Willem Korevaar: "Ten eer ste natuurlijk als mijn leerlingen het leuk hebben gevonden en er iets van hebben opgestoken. Maar ook voor onszelf is dit een leerproces: dit was immers de eerste keer dat wij deze op zet hanteerden. Ik wil nog veel verder gaan en de relevantie van GIS voor an dere vakken (zoals biologie, maat schappijleer en ga zo maar door) laten zien. Door het breder te trekken ont staan steeds meer inzicht en begrip in het belang van geografische informa tievoorziening voor het leven van alle dag... en voor de toekomst van onze leerlingen!". ing. W. Eimers tiviteit verhogend en de workflow ver beterend. De Trimble Survey Control ler software, werkend op de ACU controller, combineert een dataverzameling met een intuïtieve, kleuren-, grafische en gebruiksvriendelijke interface. De ACU controller die de volgende genera tie van controle-units voor landmeter vertegenwoordigt, is ontworpen om te werken met de landmeetsystemen van Trimble, met inbegrip van het 5600 To tal Station. De ACU verschaft een grafi sche, interactieve gebruiker sinterface die in staat is als een deel van het total station of als een onafhankelijke tooi te wer ken. Bovendien is de ACU een krachti ge, kleuren-, op Windows CE gebaseer de tooi voor het verzamelen van data. Informatie: www.trimble.com. Trimble heeft een nieuwe versie van zijn Trimble Survey Controller™- software op de markt gebracht, speci fiek ontworpen om te worden gebruikt met de nieuwe Trimble Attachable Control Unit (ACU). Tezamen zijn deze twee toevoegingen aan de Trimble Toolbox™ van geïntegreerde oplossin gen voor landmeting ontworpen om landmeters toe te staan sneller en in ventiever te werken - aldus de produc- Ir. F.A. Hagman is met ingang van 1 januari 2003 benoemd tot managing director van Aerodata International Surveys te Deurne (B.) en Aerodata Remote Sensing te Roosendaal. Hij was de afgelopen vijfjaar hoofd van de afdeling Advies en Onder zoek Remote Sensing en Fotogrammetrie bij de MD van de Rijkswaterstaat. Voordien was hij gedurende tien jaar general manager van de Nederlandse vestiging van een internationaal opererend fotogrammetrisch en remote sensing bedrijf. GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 54