De grootschalige basiskaart een gemeentelijke zorg Rotterdam, door de eeuwen heen een Topografie Producerend Het hebben van topografische afbeeldingen van de stad wordt al meer dan vierhonderdvijftig jaar als noodzaak gezien door het bestuur van de gemeente Rotterdam. Diverse kaartmakers waren voor rekening van de gemeente bezig om plattegronden te maken. Ook in de 21e eeuw zijn er nog steeds vakmensen in opdracht van de gemeente continu bezig met grootschalige topografie. In dit artikel wordt teruggeblikt op het ontstaan van de grootschalige kaartvervaardiging bij de gemeente Rotterdam en stilgestaan bij de huidige organisatie rond de topografie. Het gemeentearchief van Rotterdam heeft een afde ling Topografische Atlas. In dit eldorado van kaarten vinden we exemplaren van kaarten en prenten die door kaartmakers, al dan niet in dienst van de stad Rotter- Fig. 1. dam, zijn vervaardigd ten behoeve van gemeentelijke Uit Blaeu's 'Toneel bestuursorganen of uitvoerende diensten. Volgens de cata- der Steden 1652'. logus van stadsplattegronden zijn er honderddertien in druk uitgegeven stadsplattegronden uit de periode van 1550 tot 1900 bij het Archief bekend [1]. Kaartvervaardigers waren Jacob van Deventer, Henrijck Haestens, Ro- meijn de Hooghe, Johannes de Vou en nog vele anderen (fig. 1). 17e eeuw: Kaarten met een gouden randje In de 17e eeuw had Rotterdam al grote belangen bij de scheepvaart. De stad was in deze eeuw, na Amsterdam, de belangrijkste zeehavenstad van de Re publiek der Verenigde Nederlanden. Het was van groot belang voor Rotter dam te kunnen beschikken over goede kaarten van de vaarwegen. Verzandin gen en gevaarlijke ondiepten moesten in relatie tot markante punten op de wal goed worden weergegeven. Ook de maatregelen die genomen werden tegen de verzanding van de binnen havens, werden ingetekend op kaarten van de bestaande situatie. Rond 1600 is er op verzoek van de stadstimmerman (vandaag zou hij directeur van Ge meentewerken worden genoemd) een 'kaartboek' van de stad gemaakt. Deze stadsatlas werd gebruikt bij het vol bouwen van lege plekken en andere uitbreidingen. Het bovenstaande geeft aan dat topografie een 'must' was voor de stad. Het hebben van kaartmate riaal was dus al rond de 17e eeuw on ontbeerlijk. 19e eeuw: Opkomst van Rotterdam Aan het eind van de 19e eeuw begint er voor Rotterdam en dus voor haar uit voerende dienst Gemeentewerken veel te veranderen. Er zijn nieuwe havens nodig voor nieuwe schepen met een grotere diepgang. Waterleiding en rio- GEODHSIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 6