Vanaf 1975 werd een poging gedaan om van het hele land grootschalige analoge kaarten te maken; later werden dat natuurlijk digitale bestanden. Gemeenten, waaronder Rot terdam, die de grootschalige topografie reeds lang voor eigen rekening hadden vervaardigd, waren niet blij met het feit dat de grootschalige kaart van Nederland een gedeeld eigendom zou worden van de beoogde participanten. De ge meenten hebben met succes bepleit dat er een duaal bestel moest komen. Het duale bestel houdt in dat gemeenten die al een volledige grootschalige kaart hebben en zij die het plan hebben de kaart binnen vijfjaar te voltooien, worden geaccepteerd als volledig eigenaar van hun GBKN. Zij kun nen vrijelijk onderhandelen over de afname van de kaart met de organisaties die elders in het land mede-eigenaar zijn van de GBKN. Het toenmalige hoofd van de afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie, ir. C. Zeillemaker, heeft zich bijzonder sterk gemaakt voor deze zaak. Mede hier door behield de gemeente Rotterdam ook in de 21e eeuw alle zeggenschap over de eigen grootschalige topografie. Fig. 4. De Hef, nu buiten gebruik en een monument van voorbije tijden (foto: jan v.d. Meijden). weergegeven topografie moeten kun nen vertrouwen; voor de festivals in de stad waar de logistiek van belang is en uiteraard voor het normale beheer en onderhoud van de stad door de ge meentelijke diensten. 21e eeuw: Een modern landmeetkundig bedrijf Organisatie en techniek De groep Topografie bestaat uit twin tig medewerkers, waai van er vijf altijd binnen bezig zijn met werk voorberei den, administratie en systeembeheer. De wijze van werken is een aantal ja ren geleden zo georganiseerd, dat een landmeter niet alleen verantwoorde lijk is voor zijn meting, maar de zorg heeft voor het product van begin tot eind. De landmeters bij de productie eenheid Topografie hebben de functie naam topograaf. De gemeente Rotter dam is verdeeld in elf deelgemeenten en het havengebied. Een deelgemeente heeft gemiddeld zestigduizend inwo ners. Iedere deelgemeente heeft zijn eigen landmeter, die verantwoordelijk is voor de actualiteit in zijn gebied. Omdat veelal in tweemansploegen wordt gewerkt, is er een ingenieus rou- latieschema tussen de landmeters van Rotterdam was vanaf eind jaren zeventig regelmatig koploper als het ging om innovaties en het doorvoeren van nieuwe ontwikkelingen betreffen de de verwerking en presentatie van De afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie in Rotter dam is heden ten dage een moderne organisatie, die bestaat uit honderdtwintig, meest geodetisch geschoolde, mede werkers verdeeld over drie onderdelen, namelijk Verkoop Systemen (elk tien personen) en Productie (honderd perso nen). Het deel Productie is gesplitst in een zestal gespeciali seerde productie-eenheden. De werkzaamheden beslaan het gehele scala aan geodetische activiteiten in de ruimste zin van het woord. De productie-eenheid Topografie heeft de zorg voor de grootschalige basiskaart. De bijhouding van de kaart in een stad als Rotterdam vraagt om een soepel draaiende organisatie. Er verandert namelijk nogal wat in de buitenruimte van een stad die altijd in beweging is. De ene keer wordt gesproken over de bouwput die nooit dichtgaat en de andere keer wordt er een marathon georganiseerd waar in het parcours geen enkel oneffenheidje te vinden is. Rotterdam, grootste haven ter wereld, Rotterdam, architectuurstad in op komst, Rotterdam dat na de wederop bouw ook de stadsvernieuwing achter de rug heeft. Rotterdam, de stad die nooit af is. Ga er maar eens aan staan om al die veranderingen binnen een redelijke termijn in kaart te brengen. Rotterdam bruist van bouwkundige, maar vooral economische activiteiten. De Rotterdamse haven met de om liggende industrie en de aanverwante bedrijvigheid in vele omliggende ge meenten vormen het economische hart van ons land. Bij al die activiteit is een correcte basiskaart van belang. In de Europoort en op de Maasvlakte voor onder andere uitgifte van industrie terreinen en de registratie van de honderden kilometers buizen met vaak zeer gevaarlijke stoffen voor de regionale hulpdiensten, die bij calamiteiten in stad en haven op de Fig. 5. Moderne meetmethode voor de bijhouding van de GBKN. de verschillende deelgemeenten. Voor het meten zijn er vijf tachymeters, een GPS-set en vijf auto's ter beschikking (fig. 5). De verwerking gebeurt met het verwerkingssysteem dgDialog met een Oracle 8i database. GE0DES1A 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 8